Ariston Egis Kombi Arıza Kodları

Ariston Egis Kombi Arıza Kodları hakkındaki yazımızı siz Ariston Egis kombi kullanıcıları için hazırladık.

ariston egis kombi

Bursa’da Ariston kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile uygun fiyatlı ve garantili servis hizmetleri için bizi arayabilir veya whatsapp hattımızdan servis talebinde bulunabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Ariston Egis Kombiler ledlidir ekran bulunmaz bu yüzden Ariston Egis Kombi Arıza İşaretleri bu ledler ile belirlenir. Kombi paneline bakacak olursanız 40 dan başlayarak 90 a kadar devam eden ledler vardır. Bu ledlerin sadece yanıyor olması cihazın içindeki su sıcaklığının derecesini ifade eder. (Örneğin 70 ledine kadar yanıyor ise cihazın su sıcaklığının 70° civarında olduğunu belirtir) Ledler yanıp sönüyor ise bu bir arıza durumudur. Ariston Egis Kombide ayrıca On/off ve reset düğmesinin altında 3 led daha bulunur. 1.led açık-kapalı ledi (yeşil ışık sabit yanar), 2.led duman sensörü ledi (sarı led yanar veya yanıp söner), 3.led ateşleme arızası (kilitlenme) ledi (kırmızı led yanar veya yanıp söner). Arıza durumunda yanıp sönen bu ledlerin anlamlarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ariston Egis 90 Ledi + Kırmızı Led Yanıyor : Aşırı Isınma

Genelde sık karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Tesisat suyunun olağandan fazla ısındığını gösterir. Bu arıza durumunda kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının kapalı olmadığından emin olun. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Tesisat basıncı 1 barın altındaysa basınç 1,5 bar olana kadar cihaza su doldurun. Su doldurma işlemi videosunu izlemek için tıklayınız. Daha sonrasında panelde yer alan “reset” düğmesine basınız. Resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise bu durumda başka bir müdahalede bulunmadan direk servisi arayın. Üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, ana eşanjörde tıkanma olması veya kireçlenmesi, devir daim pompasında sıkışma olması, kalorifer filtresinin tıkanması veya kalorifer tesisatında tıkanma olması gibi durumlar sebebi ile bu sorun yaşanabilir. Önemli olan sorunu yerinde görmek, tespit sonrası müdahale etmektir. Bunun için de mutlaka servisi arayın

Ariston Egis 50 Ve 60 Ledi + Sarı Led Yanıp Sönüyor :  Yetersiz Su Basıncı

Ekranın solunda yer alan bar göstergesine bakarsanız eğer 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Kombi basıncı düşük yani kombinin suya ihtiyacı var demektir. Bu yüzden yapmanız gereken işlem kombiye su basmaktır. Ariston Egis kombinin sağ altında mavi, çiçeğe benzer şekilde doldurma musluğunu sola çevirdiğinizde su sesi gelir panelin solundaki bar göstergesinde yükselme olur, bar değeri 1,5 olana kadar su basın. Su basma uygulamasından sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise “reset” düğmesine bir kez basmanız yeterlidir. Su doldurma işlemi videosunu izlemek için tıklayınız.

Ariston Egis 60  Ve 70 Ledi + Sarı Led Yanıp Sönüyor :  Kalorifer Sensörü Arızası

Isıtma devresi sensörü veya ntc si olarak adlandırabileceğimiz bu parçada sorun olduğunda karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu sorunda kalorifer sensörü arızasının yanı sıra sensör kablolarında ya da borularında da problem olabilmektedir. Arızanın kesin tespiti ve çözümü için de mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Ariston Egis 50 Ve 70 Ledi + Sarı Led Yanıp Sönüyor : Sıcak Su Sensörü Arızası

Kulanım suyu sensörü ya da ntc si olarak adlandırabileceğimiz parçada problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında veya borularında sorun olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı alın.

Ariston Egis 70 Ledi + Sarı Led Yanıp Sönüyor : Elektronik Kart Sorunu

Elektronik kartın üzerinde bulunan entegrede sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeyin. Servisi arayarak mutlaka uzman yardımı alın.

Ariston Egis 80 Ledi + Sarı Led Yanıp Sönüyor : Elektronik Arıza

Pano elektronik karta bilgi yollayamıyor veya bilgi yollasa da kart bunu algılayamıyor. Hangisinde sorun meydana geldiğini anlayabilmek için servis tarafından teşhis gerekir. Kombiye müdahalede bulunmadan servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Ariston Egis 40, 50, 60, 70 Ve 80 Ledi + Sarı Led Yanıp Sönüyor : Aşırı Reset

Bu arıza durumu reset düğmesine 15 dakika içerisinde birçok kez basıldığında yani kombi 15 dakika içerisinde olması gerekenden fazla resetlendiği zaman oluşur. Bir süre kadar bekleyin. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp açın. Düzelme olacaktır.

Ariston Egis 70 Ledi Yanıp Sönüyor + Kırmızı Led Yanıyor : Elektronik Kart Sorunu

Elektronik kartta bir sorun olduğunu ve bu sebeple cihazın bloke durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmayacaktır. Sorunun tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı alın.

Ariston Egis Sadece Kırmızı Led Yanıyor :  Alev Algılanmıyor

Ateşleme sorunu olarak bilinir. Bu arıza durumunda önce konutunuzdaki gazı kontrol edin. Gaz vanaları kapalı şekilde ise mutlaka açın. Gaz vanaları açık durumda ise yani dairenize gaz gelmekte ise kombiye de gaz geldiğinden emin olun. Egis kombi yanındaki gaz vanası kapalı ise mutlaka açın. Vanalar açık durumda ve buna rağmen sorun yaşanıyor ise “reset” düğmesine basarak kombiye reset atın. Resetleme sonucunda da arıza durumu devam etmekte ise bu durumda Ariston Servisi’ni arayın. Egis model kombinizin; ateşleme iyonizasyon elektrodunda, anakartıda veya gaz valfinde sorun olabilir. Tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakın.

Ariston Egis 50, 60 Ve 70 Ledi + Sarı Led Yanıp Sönüyor : Yanlış Alev

Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen alevin algılanmaya devam ettiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Net tespit ve arızanın çözümlenmesi amacı ile Ariston Servisi’ni aramalısınız.

Ariston 60, 70 Ve 80 Ledi + Sarı Led Yanıp Sönüyor : Alev Kaybı

Kombi çalışırken alev kaybı olması durumunda bu hata kodunu verir. Bu arıza durumunda önce “reset” düğmesine bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme işlemini arıza devam ederse 3 kez tekrar edebilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka uzman yardımı alın. Elektrotlarda, elektronik karta, gaz armatöründe problem olabilir.

Ariston Egis Sadece Sarı Led Yanıyor : Atık Gaz Sorunu

Bu durumda cihaz hava tahliyesi yapamıyor demektir. Yani atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Bacalı Egis model kombilerde; baca sensöründe sorun olması, bacanın tıkalı olması, bacanın çekmiyor olması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Hermetik Egis model kombilerde ise; hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, prosestatta sorun olabilir ya da anakart arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için Ariston Servisi’ni aramalısınız.

Ariston Egis Kombi Resetleme