Arçelik DGK 20 Bl – HR Kombi Arıza Kod ve Çözümleri

Arçelik DGK 20 Bl ve Arçelik DGK 20 HR model kombilerde ekranda beliren arıza kodları ve çözümleri hakkındaki yazımızı, siz Arçelik kombi kullanıcıları için derledik.

Bursa’da Arçelik kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Arçelik Kombi E01 Hata Kodu : Başarısız ateşleme / gaz besleme hatası
Kombinize giden gazın kesilmesi durumunda cihaz kendini emniyete alır ve ekranda E01 kodu okunur. Kullanıcı olarak öncelikle dairenizde gaz olduğundan emin olmak için ocağınızı yakarak kontrol ediniz. Sonrasında ise kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olmak için kontrol ediniz. Dairenizde gaz var ve vanalar açık ise “R” tuşuna 2 saniye basılı tutunuz. Arıza devam ederse servis çağırmalısınız.

Arçelik Kombi E02 Hata Kodu : Aşırı ısınma emniyet termostatı hatası 
Su sıcaklığının aşırı artması ve cihaz bünyesinde yer alan NTC sensörlerinin de devreye girmemesi durumunda cihaz kendini emniyete alır. Kumanda panelindeki RESET yazısı ve anahtar sembolü yanar, ekranda E02 kodu okunur. Bu durumda önce kombi basıncını kontrol edin, basınç 1 bardan düşük ise kombiye 1,5 bara kadar su basın. Petek konumunda iken bu sorun yaşandı ise petek vanalarını kontrol edin, kapalı ise açın. Bu hususta önemli olan en az 3 petek kullanımıdır. Buna özen gösterin. Sorun hala devam ediyor ise kombiyi resetleyin. Reset denemesinden sonra da sonuç değişmiyorsa mutlaka servis yardımı alın. Üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, ana eşanjörde kireçlenme-tıkanma olması, devir daim pompasının sıkışması, kalorifer tesisatının tıkalı olması veya kalorifer filtresinin tıkalı olması durumlarında bu sorun yaşanabilir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka uzman servis yardımı alın.

Arçelik Kombi E03 Hata Kodu :  Hava basınç anahtarı arızası
Kombinize yerleştirilmiş olan hava basınç anahtarı (presostat) sayesinde atık gaz çıkış veya taze hava girişinde herhangi bir problem (geri tepme, tıkanma vs…) olması durumunda cihazınız kendini emniyete alır ve ekranda E03 kodu okunur. Prosestat hermetik kombilerde mevcut olan bir parçadır. Fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olmadığını anakarta bildirme görevindedir. Arızalı olduğunda bu görevini yapamaz ve kombide hava akış yani atık gaz sistem sorunu yaşanır. Yalnız tek sebep prosestat ile alakalı da olmaz. Bacanın yerinden çıkması, fanın arızalı olması veya elektronik kartta sorun olması gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu durumda mutlaka uzman servis yardımı alınmalıdır.

Arçelik Kombi E04 Hata Kodu : Alev kaybı nedeniyle emniyet hatası
Kombi çalışır durumda iken brülörde alev kaybı yaşanıyor ve arıza veriyor. Bu durumda kullanıcı olarak öncelikle kombiyi resetlemelisiniz. Bir kaç kez Reset uygulaması işe yaramadı ve sorun hala devam ediyor ise servis çağırınız. Bu gibi durumlarda iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir.

Arçelik Kombi E05 Hata Kodu : Tesisat suyu sensör arızası
Tesisat suyu sensöründe problem olduğunda ekranda E05 kodu okunur. Kalorifer su sıcaklığını ölçme görevinde olan sensörün arızalandığını, kablolarda kopma-kısa devre durumlarının aynı zamanda borularda nemlenme durumu söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda yerinde tespit gerekir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Arçelik Kombi E06 Hata Kodu : Kullanım suyu sensör arızası
Kullanım suyu sensöründe problem olduğunda ekranda E06 kodu okunur. Kombide sıcak su alımında suyun sıcaklığını ölçme görevde olan sensörde sorun olduğu zaman ekranda beliren hata kodudur. Bu durumun tek sebebi sensör arızası da olmaz. Sensör kablolarındaki sorunlar veya sensör borusunun nemlenmesi veya anakart arızası sebebi ile de bu arıza kodu ekranda belirebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman yardımı almalısınız. Arıza Tamiri Youtube Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız.

Arçelik Kombi E10 Hata Kodu :  Düşük basınç arızası:
Kombide tesisatındaki suyun düşük olduğunu ve kombinin suya ihtiyacı olduğunu belirten hata kodudur. Cihazın altındaki doldurma musluğu yardımı ile cihaza su basmanız gerekmektedir. Su basımı 1 ile 2 bar arasında olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu şekilde su bastığınızda kombinin normale döndüğünü göreceksiniz. Yine bir düzelme durumu olmaz ise cihazı resetlemeli sorun hala devam ederse servisi arayarak yardım almalısınız. Cihaza Nasıl Su Basılır Youtube Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız.

Arçelik Kombi E25 / E26 Hata Kodu :  Muhtemel pompa blokaj arızası
Arızanın net tespit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Arçelik Kombi E35 Hata Kodu :  Alev oluşum arızası 
Kombiniz ateşlemeyi hatalı yapmaktadır. Bu durumda önce kombinizi resetlemeniz gerekmektedir. Maksimum 3 resetleme işlemi sonrasında sorun düzelmez de devam eder ise servisi aramanız gerekmektedir. İyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta veya gaz valfinde sorun olabilmektedir. “R” tuşuna 2 saniye basılı tutunuz. Arıza devam ederse servis cağırmalısınız.

Arçelik Kombi E96 Hata Kodu : Düşük voltaj hatası:
Voltajın aşırı düşmesi durumunda cihazınız kendini emniyete alır ve ekranda E96 kodu okunur. Voltaj normal değerine geldiğinde cihaz otomatik olarak resetlenir. Kombi şebeke voltajı ile çalışmaktadır. Özellikle de kış dönemlerinde voltajların dengesiz olması yani bir düşük bir yüksek gelmesi sebebi ile bu sorun yaşanır. Bir süre kadar voltaj düzelir düşüncesi ile beklemelisiniz. Sorun düzelmez ise servisi çağırmanız gerekmektedir. Cihazın parçaları özellikle de elektronik kartı yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Bu sebeple de soruna müdahale edilmesi adına servis desteği almanızda fayda vardır. Bu sorunu bir daha yaşamamak ya da hiç yaşamamak için de regülatör cihazı kullanabilirsiniz.