ECA Kronos (Plustech) Yoğuşmalı Kombi Arıza ve Çözümleri

eca kronos kombiAşağıdaki yazımızda ECA Kronos (Plustech) Yoğuşmalı kombi arıza kodlarının anlamları ile servis çağırmadan önce kullanıcı olarak yapabileceklerinizi izah etmeye çalıştık faydalanacağınızı umarız.

Bursa’da Eca kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Baykan kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

ECA Kronos  F1 Hata Kodu : Aşırı Isınma

Kombi F1 arıza kodunu verdiğinde,  eşanjörde aşırı ısınmadan dolayı kendisini emniyete almak için çalışmayı durdurur. Bir müddet bekledikten sonra Kombi RESET düğmesine basın. Arıza durumu tekrarlar ise kombinin altındaki tesisat vanalarının ve kalorifer petek vanalarının açık olduğunu kontrol edin. En az 2 kalorifer peteğinin vanaları açık olmalıdır. Arıza düzelmez veya sürekli tekrar ederse servis çağırınız.

ECA Kronos  F2 Hata Kodu :  Sıcak Su NTC Arızası

Kombi F2 arızası verdiğinde sıcak kullanım suyu sıcaklık NTC sensöründe arıza var diyebiliriz. Kartın NTC kullanım suyu sensöründe arıza veya hata tespit etmesi durumunda kombi bu hata durumunu bildirir. Kullanıcı olarak müdahalede bulunabileceğiniz birşey yoktur. Servis çağırmanızı öneririz.

ECA Kronos  F3 Hata Kodu : Kalorifer NTC Sensörü Arızası

Kalorifer Gidiş Sıcaklık Sensörü arızası. Elektronik kart gidiş NTC sensöründe arıza arıza veya hata tespit etmesi durumunda kombi bu hata durumunu bildirir. Kullanıcı olarak müdahalede bulunabileceğiniz birşey yoktur. Servis çağırmanızı öneririz.

ECA Kronos  F4 Hata Kodu : Alev Yok

F4 arıza kodu kombinin alev algılayamadığını belirten koddur. Gaz vanalarının açık olduğundan,  dairenize ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz vanaları açık ve kombinize gaz geliyor ise bir kaç kez resetleme işlemi yapınız.  Kombide sorun hala düzelmiyorsa  anakart, elektrotlar veya gaz valfinde sorun olabilir. Servis çağırınız.

ECA Kronos  F5 Hata Kodu :  Hava Basınç Sensörü Hatası

Hava akış sorunu olarak da bilinir. Kombi bacası yerinden çıkmış olabilir, kontrol ediniz. Baca borusu uzatıldı ise boyutları fazla olabilir, fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir.  Böyle bir arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer kombiye müdahalede bulunmadan servis yardımı alın.

ECA Kronos  F6 Hata Kodu : Dış Hava Sensör Arızası

Her kombide olmayan harici bir parçadır. Görevi dışarıdaki sıcaklığı algılayarak kombiye bildirmek ve kombinin optimum verimle çalışmasını sağlamaktır. Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile birlikte bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise muhtemel sebep kombi ana kartından meydana gelebilmektedir. Servis çağırmanızı öneririz.

ECA Kronos  F7 Hata Kodu : Düşük Su Basıncı Uyarısı

Kombi f7 arıza kodunu verdiğinde yüksek olasılıkla kalorifer tesisat su basıncı 1 barın altına düşmüştür. Kombi altındaki doldurma musluğunu kullanarak kombi su basınç seviyesini 1,5 bar seviyesine getirin. İşlemin ardından su doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Büyük olasılıkla arıza durumu düzelecektir. Su basıncı 1,5 bar seviyesinde olduğu halde arıza kodu ekrandan gitmediyse Su başınç sensörü arızalı olabilir yada kablolar yerinden çıkmış olabilir. Servis çağırınız.

ECA Kronos  F8 Hata Kodu :  Düşük Voltaj İkazı

Bu durumda kombiye gelen voltaj dengesiz demektir. Daireye gelen voltajlarla alakalı da bir sorun olabilir. Kombiye müdahale etmemenizi öneririz. Kombi bu arıza durumunda otomatik resetleme işlemini yapacaktır. Uzun süre beklemenize rağmen ve dairenize gelen voltajın normal değerde olmasına rağmen sorun düzelmiyorsa anakart yanmış ya da arızalanmış demektir. Bu durumda anakarta müdahale edilmesi ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramalısınız. Yalnız önerimiz müdahale sonrasında mutlaka “Kombi Regülatörü” kullanımıdır. Aksi halde arıza durumu tekrar edebilir ve anakart yine hasar görebilir.

ECA Kronos  F9 Hata Kodu : Gaz Valfi Geri Bildirim Arızası

Kombi gaz valfi geri besleme kontrol hattında herhangi bir hata varsa kombi ekranında f9  arıza kodu görülür. Arızanın tesbit ve  çözümü için servisi çağırın.

ECA Kronos  F9 Hata Kodu : Baca Gazı Sensörü Aşırı Sıcaklık Uyarısı

Kalorifer devresi su sıcaklığı 105 derecenin üzerüne çıkarsa bu arıza kodu ekranda görülür. Resetleme işleminden sonra arıza devam ediyorsa servisi arayın.

ECA Kronos  F11 Hata Kodu : Sifon Blokaj Hatası

Sifon bağlantısını kontrol ediniz. Sifon bağlantısında sorun yoksa servisi arayın.

ECA Kronos  F12 Hata Kodu : Fan Geri Bildirim Hatası

Sensör bağlantıları kopuk yada yerinden çıkmış olabilir. Arızanın tespiti için servisi aramalısınız.

ECA Kronos  F13 Hata Kodu : Kalorifer Devresi Dönüş Sensör Arızası

Kalorifer dönüş sensörü normal çalışma aralığının dışına çıkarsa 10 saniye sonra kombi bloke olur. Bağlantı kabloları kopmuş yada yerinden çıkmış olabilir. Kablolar kısa devre yapmış olabilir. Resetleme sonrası arıza devam ederse servisi çağırmalısınız.

ECA Kronos  F14 Hata Kodu : Baca Gazı Sensör Arızası

Baca gazı sensörü normal çalışma aralığının dışına çıkınca kombi bloke olur. Sensör kablolaro yerinden çıkmış yada kopukluk meydana gelmiş olabilir. Reset işlemi sonrası arıza devam ederse servisi arayın.

ECA Kronos  F15 Hata Kodu :  Yüksek Su Basıncı

Kalorifer tesisatındaki su basıncı aşırı yükseldiğinde bu arıza kodu ekranda görülür. Herhangi bir kalorifer peteğinin hava alma yerinden su alarak, su basıncını 1,5 bar seviyesine kadar düşürün. Arıza durumunda düzelme olmazsa servisi arayın.

ECA Kronos  F16 Hata Kodu :  Üç Yollu Vana Arızası

Kullanım Suyu Alırken Kalorifer Devresi Yüksek Sıcaklık Arızası. Kombi plakalı eşanjör aşırı kireçlenmeden  tıkanmış olabilir. Üç yollu tamir takımı ve üç yollu motor arızalanmış olabilir. Arızanın tesbit ve çözümü için servisi arayın.

Güvenilir, Tecrübeli Servis
Çalışanlarımız gerekli teknik bilgiye sahip olduğu gibi genel nezaket ve müşteri ziyaret kuralları konusunda da bilinçlidir.

Garantili Servis
Yapılan işçilik ve değiştirilen parçalar tarafımızdan 1 yıl garantilidir. Bu sayede müşteri mağduriyeti yaşanmaz.

Randevulu Servis
İstediğiniz gün ve saatte servis vererek kombinizin bakımını veya tamirini gerçekleştirebiliriz.

Her zaman Ulaşılabilir ve  Danışılabilir Servis
Servis hizmeti vermekle kalmıyor, hizmet verdiğimiz cihazlarınızla ilgili kullanım veya öğrenmek istediğiniz bilgilerle ilgili sorularınızı da memnuniyetle yanıtlıyoruz. Arayabilir veya WhatsApp hattımızdan danışabilirsiniz.