Eca Citius Premix Kombi Arıza Kod ve Çözümleri

Eca Citius Premix KombiEca Citius Premix Kombi ateşleme yapmıyor. Eca Citius Premix Kombi sıcak su vermiyor. Eca Citius Premix Kombi çalışmıyor arızalandı ise ekranında beliren arıza kodlarının anlamları ve servis çağırmadan önce varsa yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Eca kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Baykan kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

 
Eca Citius Premix Kombi A00 Hata Kodu : Elektronik Kart Yazılım Hatası
 
Eca Citius Premix Kombi A01 Hata Kodu : Ateşleme Hatası
Kombi ekranında A01 hata kodu veriyorsa kombinin başarılı bir şekilde ateşleme yapamadığını belirtmektedir. Bu arıza durumunda servis öncesi gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Yani konut içinde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz servis öncesi birkaç defa reset uygulaması yapmalısınız. Kombinizi birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında da arıza durumu düzelmezse eğer başka bir işlem uygulamadan direk Bosch Servisi arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakartta, gaz armatöründe veya iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında sorun olabilmektedir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.
 
Eca Citius Premix Kombi A02 Hata Kodu : Yanlış Alev Sinyali

Hatalı alev oluşumu olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Bu arıza durumunda önce cihazınızı resetleyin. Resetleme işlemini birkaç kez yapabilirsiniz. Arızada düzelme olmaz ise servis yardımı almanız gerekir. Bu gibi durumlarda; iyonizasyon elektrodunda, gaz grubunda ya da anakartta sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

 
Eca Citius Premix Kombi A03 Hata Kodu : Aşırı Sıcaklık Uyarısı
Sıklıkla karşımıza çıkabilecek arızalardan biridir. Kombi eşanjörü  içerisindeki su sıcaklığın aşırı yükseldiğini belirtir. Önce tesisat vanaları daha sonrasında kalorifer vanaları kontrol edilmelidir. Vanaların kapalı olması halinde açık konuma çevirmek gerekir. Tüm vanalar açık ise kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrasında arıza yine devam ediyorsa eğer; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, tesisat tıkalı olabilir ya da kalorifer filtresi pislik ile tıkanmış olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.
 
Eca Citius Premix Kombi A04 Hata Kodu : Sıcaklık sensörlerinin arızalanması sebebi ile olabilir.
Eca Citius Premix Kombi A05 Hata Kodu : Fandan 1 dakikadan uzun süre geri bildirim alınamaması
Eca Citius Premix Kombi A08 Hata Kodu : Alev devresi hatası
 
Eca Citius Premix Kombi A09Hata Kodu : Valf geri bildirim vermiyor
Kombide gaz valfine giden kablo demetinde kısa devre ya da topraklama teması sorunu olabilir. Gaz valfi arızalanmış veya elektronik kart arızası olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.
 
Eca Citius Premix Kombi A12 Hata Kodu :EEPROM kontrol hatası
 
Eca Citius Premix Kombi A15 Hata Kodu : Sıcaklık sensörleri ölçüm sapma hatası
 
Eca Citius Premix Kombi A16 Hata Kodu : Gidiş suyu sıcaklık sensör hatası
 
Eca Citius Premix Kombi A17 Hata Kodu : Dönüş suyu sıcaklık sensör hatası
 
Eca Citius Premix Kombi A18 Hata Kodu : Sıcaklık sensör hatası
 
Eca Citius Premix Kombi A21 Hata Kodu : Analog-Dijital Çevirici (ADC) Hatası
 
Eca Citius Premix Kombi A33 Hata Kodu : Dönüş suyu sıcaklık sensör hatası
Kalorifer dönüş sıcaklık sensöründe arıza veya kısa devrenin olduğunu belirten arıza kodudur. Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.
 
Eca Citius Premix Kombi A35 Hata Kodu : Gidiş suyu sıcaklık sensör hatası
Kalorifer gidiş sıcaklık sensöründe arıza veya kısa devrenin olduğunu belirten arıza kodudur. Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.
 
Eca Citius Premix Kombi A80 Hata Kodu : Dönüş suyu ve gidiş suyu sıcaklık sensörü arasında sıcaklık fark hatası
 
Eca Citius Premix Kombi A82 Hata Kodu : Alev kaybı hatası (4 dakika içerisinde 3’den fazla alev kaybı)
Eca Citius Premix Kombi C07 Hata Kodu : Aşırı Baca Gazı Sıcaklık Hatası
 
Eca Citius Premix Kombi C13 Hata Kodu : Fazla resetleme Hatası
Son 1 saat içerisinde 5 den fazla reset tuşuna bastığınızı bildirir. Kombide arıza olduğu için sürekli reset tuşuna basmışsınız demektir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz. 
 
Eca Citius Premix Kombi C25 Hata Kodu : Elektronik Kart Arızası
 
Eca Citius Premix Kombi C34 Hata Kodu : Düşük Besleme gerilimi
Kombiye gelen voltajın düşük olduğunda bu hata kodunu verir. Voltajlar kendiliğinden düzelebilir bu yüzden bir süre kadar beklemelisiniz.  Kombi bu durumda otomatik resetlenir, bu sebeple de kullanıcı olarak resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Sorun uzun süre beklemeniz sonucunda değişmiyorsa eğer anakart hasar görmüş olabilir. Anakart tamiri ya da değişimi ile sorun çözümlenir. Yalnız sorun tekrar edebileceğinden kombi regülatörü kullanmanızı tavsiye ederiz. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.
 
Eca Citius Premix Kombi C37 Hata Kodu : Düşük Su basıncı Hatası 
Kombi su basıncı 1.0 barın altına düştüğünden dolayı ekranında  arıza kodu verir. Bu gibi arıza durumlarında düşük olan su basıncı yükseltmeniz normal seviyeye getirmeniz gerekir. Kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile su basıncını 1,5 bara kadar yükseltin. Su doldurma işlemi sonrası muhtemelen arıza düzelecektir. Su basma işlemi sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise kombiyi resetleyiniz. Resetleme işlemi sonrasında da arıza düzelmezse kombi su basınç sondasında arıza olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz. Kombinin sürekli olarak basıncının düşmesi durumunda peteklerinizde ve petek vanalarında su kaçağı olmadığından emin olmak için kontrol ediniz. Su kaçağı görünmüyor ve basınç sürekli olarak düşüyor ise kombiye bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz.
 
Eca Citius Premix Kombi C39 Hata Kodu : Dış Hava Sensör Hatası
 
Eca Citius Premix Kombi C40 Hata Kodu : Yüksek Su Basıncı Hatası
Kombilerde ideal su basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Bu arıza durumu basıncın maximum değeri geçtiğini belirtir. Yani yüksek su basıncı sebebi ile cihazın arızaya geçtiğini belirtebiliriz. Kombinize en yakın kalorifer peteğinin hava alma yerinden basınç 1,5 bara gelene kadar su almaya devam edin, daha sonra bu bölümü mutlaka kapatın. Arıza durumu düzelecektir. Düzelme olmuyor ise kombiyi birkaç kez resetleyiniz. Yine de düzelmiyor ise su  basınç sondası arızalı olabilir servis çağırınız.
 
Eca Citius Premix Kombi C47 Hata Kodu : Su Basınç Sensörü Hatası
Kombinin su basınç sensöründe kesinti ya da kısa devre durumu olabilir. Su basınç sensörünün besleme hattında kesinti olabilir, toprak kısa devresi ya da su basınç sensörü arızalı olabilir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almanız gerekir.
 
Eca Citius Premix Kombi C50 Hata Kodu : Boyler Sensör Hatası
Kombi boyler sıcaklık sensörü arızalı olabilir, sensör gövdesinde veya kablolarında sorun olabilir, kablo demetinde kısa devre durumu olabilir. Kombiyi resetleyiniz. Resetleme sonrası arıza durumunda düzelme olmaz ise eğer, kullanıcı olarak yapabileceğiniz başka bir şey yoktur, arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.
 
Eca Citius Premix Kombi C51 Hata Kodu : PT1000 solar sensör hatası
 
Eca Citius Premix Kombi C52 Hata Kodu : Kullanım suyu sıcaklık sensörü hatası
Sıcak su sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kombiye müdahale etmemelisiniz. Zaten yapabileceğiniz bir işlem ya da uygulama bulunmamaktadır. Sıcak su sensörü arızalı ise, sensör kablolarında kopukluk varsa, kısa devre durumu varsa ya da sensör boruları nem yapmış ise bu arıza durumu yaşanabilir. Arıza ancak yerinde görülerek tespit edilebilir ve gereken müdahale sağlanabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.
 
Eca Citius Premix Kombi C53 Hata Kodu : Baca gazı sıcaklık sensörü hatası
 
Eca Citius Premix Kombi C81 Hata Kodu : Sıcaklık sensörü sapma testi beklemesi