Demirdöküm Vinto Arıza Kodları ve Çözümleri

demirdöküm vinto kombi
Vinto Arıza Çözüm

Demirdöküm Vinto kombi arıza durumlarında ekranda beliren hata kodunun anlamı ve servis çağırmadan önce varsa yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Demirdöküm kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

F01 – F04 Hata Kodu : Başarısız Ateşleme

İki arıza kodu da aynı anlamı taşımaktadır. Bu arıza kodları kombinin başarılı bir şekilde ateşleme yapamadığını belirtmektedir. Kombi böyle bir arıza kodu verdiğinde dairenide doğalgaz olmayabilir. Gaz geldiğinden emin olmak için gaz vanalarını kontrol ediniz. Gaz vanalarını kontrol ettiğinizde kapalı görürseniz vanaları açın. Gaz vanaları açık ama dairede gaz yoksa doğalgaz firmasını arayın. Dairede doğalgaz var ise kombiye gaz geldiğinden emin olmak için kombinin girişindeki gaz vanasını kontrol edin. Kısacası kombiye kesin anlamda gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz vanaları açık durumda ise servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme yapmanız sonrasında arızada düzelme durumu olmazsa eğer bu durumda mutlaka  servisi çağırmalısınız. İyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında, gaz grubunda veya cihazın beyni olan elektronik kartta problem olabilir.

F02 Hata Kodu : Baca sisteminde sorun.

Vinto kombilerin hem hermetik hem de bacalı çeşidi bulunur. Atık gaz sistemi de bacalı ve hermetik kombilerde farklıdır. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında cihazın çeşidine bağlı arıza durumu hakkında bilgiler sunulabilir. Cihaz eğer hermetik ise; fanda, anakartta veya mutemelen prosestat da sorun olabilir. Tabi tespit ancak kombi servisi tarafından yapılabilir. Kombi eğer bacalı ise; bacanın çekmemesi, bacanın tıkalı olması, baca sensöründe problem olması olasılıklar dahilindedir.  Kullanıcı olarak kombiye müdahalede bulunmayınız. Servis çağırınız.

F03 Hata Kodu : Atık gaz sistem sorunu devam ediyor.

Vinto model kombi F02 yani hava akış sorunu verdiyse fark etmemiş olabilirsiniz. Bu durum kısa süre içerisinde tekrarlar  ise ekranda hava akışında problem olduğunu bildiren F03 arıza kodu yer alır. Hava akışına yardımcı olan yani atık gaz sisteminde mevcut olan parçalarda sorun olabileceği için servis çağırmalısınız.

F05 Hata Kodu : Aşırı Isınma Sorunu

Vinto model kombilerde emniyet sensörü aşırı limit termostatıdır. Limit termostat aşırı sıcaklık sebebi ile devreye girerek cihazı bloke etme görevindedir. Limit termostat devreye girdi ise cihaz içindeki su sıcaklığı maksimum değeri aşmış demektir. Böyle bir sorunda kalorifer vanalarından tutun da kombi altında bulunan tesisat vanalarına kadar kontrol etmelisiniz. Vanaların açık olması gerekir, kapalı görürseniz mutlaka açın. Konut içinde en az 3 kaloriferi mutlaka kullanır durumda olun. Buna rağmen arıza durumu tekrar ediyorsa eğer resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme işleminden sonra da sorunda düzelme olmuyor ise birçok parçada sorun olabilir. Ana eşanjörde sorun olması, devir daim pompasının sıkışması, üç yollu vananın arızalanması, kalorifer filtresinin tıkanması, kalorifer tesisatında tıkanma olması gibi durumlar sebebi ile bu sorun yaşanabilir. Kesin tespit ve çözüm için servis çağırınız.

F06 Hata Kodu : Kalorifer devresi sensörü arızası.

Kalorifer ntc si olarak da adlandırabileceğimiz sensörde problem olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe sorun olabilir, sensör boruları nem yapmış olabilir, bağlantılarda kopukluk, kısa devre durumları söz konusu olabilir. Servis çağırınız.

F08 Hata Kodu : Mikrofast sensör problemi.

Harici bir sensördür. Sensörün yanı sıra bağlantılarda ya da borularda problem olabilmektedir. Servis çağırınız.

F09 Hata Kodu : Su basınç sensör hatası.

Vinto model kombide bulunan su basıncı ölçme ile görevli sensörde sorun olabileceğini belirtir. Bar göstergesi mevcut basıncı ölçülmediği için yanlış bilgi aktarır. Servis çağırınız.

F11 Hata Kodu : Anakart arızası.

Anakart arızası durumunda  tamiri ya da değişimi gerekebilir. Servis çağırınız.

F12 Hata Kodu : Ekran kartında veya uzaktan kumanda panelinde problem.

Ekran kartı arızalı olduğunda veya uzaktan kumanda panelinde problem olduğunda bu sorun yaşanır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yoktur. Servis çağırınız.

F13 Hata Kodu : Ana devre problemi.

Ana devre sorunlarında muhtemel sebep elektronik kart ile alakalı olabilmektedir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yoktur. Servis çağırınız.

F14 Hata Kodu : Kalorifer devresinde giden su sıcaklığı 95°C üzerinde.

Kalorifer vanalarının ve kombi altında bulunan tesisat vanalarının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Gereken kontrolleri servis öncesi sağlayın ve vanalar kapalı ise mutlaka açın. Buna karşın arıza durumu devam ediyorsa eğer resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servis çağırınız.

F15 Hata Kodu : Step motor problemi.

Üç yollu vana step motorunda sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda step motor arızalanmış yada kablolarında sorun olabilir, elektronik kartta sorun olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yoktur. Servis çağırınız.

F16 Hata Kodu : Gaz valfi problemi.

Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yoktur. Servis çağırınız.

F17 Hata Kodu : Şebeke gerilimi düşük.

Daireye gelen voltajın çok düşük olduğunu belirtmekten arıza kodudur. Bu sorun karşınıza her mevsim çıkabilir. Böyle bir sorunda cihaz otomatik resetleneceği için kullanıcı olarak müdahale açısından hiçbir işlem uygulamamalısınız. Genelde bu arıza durumunda karşımıza elektronik kart problemi çıkmaktadır. Elektronik karta tamir edildiğinde yahut değiştiğinde arıza durumu düzelir ancak sorunun yeniden yaşanma ihtimali yüksektir. Bu sebeple kombi regülatörü  kullanmalısınız.

F18 Hata Kodu : Kullanıcı arayüz sorunu.

Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeksizin uzman yardımı almalısınız.

F19 Hata Kodu : Kullanım suyu sensörü hatası

Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeksizin uzman yardımı almalısınız.

F20 Hata Kodu : Ekran kart kombiye uygun değil.

Arayüz kartı olarak adlandırabileceğimiz ekran kartının kombi ile uyumlu olmadığını belirtir. Ekran kartına daha öncesinde müdahale edildi ise ayarları yanlış yapılmış olabilir veya montajında sorun olabilir. Bu durumda gereken ne ise servis ekibi yapacaktır. Böyle bir müdahale olmadı ise kombi anakartında sorun olabilir. Bu konudaki yardımları da uzman Demirdöküm Servisi ekibinden alabilirsiniz.

F21 Hata Kodu : Tesisat su basıncı çok düşük.

Vinto model kombi tesisatındaki suyun olması gereken değerin çok çok altında olduğunu belirtir. Bar değeri 1 in altında 0 değerine yakındır. Vinto model kombinin sol alt tarafında monteli durumda olan mavi doldurma musluğunu sola doğru yavaşça çevirmeli ve basıncı 1,5 bara kadar yükseltmelisiniz. Basıncı yükselttikten sonra doldurma musluğunu muhakkak kapatın, açık kalırsa basınç yükselmeye devam eder ve kombi bu durumda su akıtabilir. İşlemi yapmanız sonrasında arıza durumu düzelmezse eğer cihazı birkaç defa resetleyebilirsiniz. İşlemi yapamazsanız ya da arıza durumunda düzelme olmaz ise servis çağırınız.

F22 Hata Kodu : Tesisat su basıncı çok yüksek.

Vinto model kombilerde ideal su basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Bu arıza durumu basıncın 2,7 barı geçtiğini belirtir. Yani yüksek su basıncı sebebi ile cihazın arızaya geçtiğini belirtebiliriz. Vinto kombinize en yakın kalorifer havasını alırsanız basınç düşecektir. Basınç 1,5 bara gelene kadar su almaya devam edin, daha sonra bu bölümü mutlaka kapatın. Arıza durumu düzelecektir. Düzelme olmuyor ise kombiyi birkaç kez resetleyiniz. Yine de düzelmiyor ise su  basınç sondası arızalı olabilir servis çağırınız.

Kombi sürekli F21 ve/veya F22 arızası veriyor ise kombinin genleşme tankında sorun var demektir. Bakım yapılması veya değişmesi gerekebilir. Servis çağırınız.

Güvenilir, Tecrübeli Servis
Çalışanlarımız gerekli teknik bilgiye sahip olduğu gibi genel nezaket ve müşteri ziyaret kuralları konusunda da bilinçlidir.

Garantili Servis
Yapılan işçilik ve değiştirilen parçalar tarafımızdan 1 yıl garantilidir. Bu sayede müşteri mağduriyeti yaşanmaz.

Randevulu Servis
İstediğiniz gün ve saatte servis vererek cihazınızın bakımını veya tamirini gerçekleştirebiliriz.

Her zaman Ulaşılabilir ve  Danışılabilir Servis
Servis hizmeti vermekle kalmıyor, hizmet verdiğimiz cihazlarınızla ilgili kullanım veya öğrenmek istediğiniz bilgilerle ilgili sorularınızı da memnuniyetle yanıtlıyoruz. Arayabilir veya WhatsApp hattımızdan danışabilirsiniz.