Alarko Serena Arıza ve Çözümleri

alarko kombi servisi

Alarko Serena kombilerin birden fazla çeşidi vardır. Led lambalı ve dijital modellerinin arıza kod ve işaretlerini sizler için derledik.

Bursa’da Alarko kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Serena Eski Model Arıza Kodları

Serena E01 Arıza Kodu : Ateşleme Hatası

Alarko Serena kombinin ateşlemeyi gerçekleştiremediğini belirten koddur. Bu sebeple kombi çalışmaz. Kullanıcı olarak, dairenizde gaz olduğundan emin olunuz. Kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olunuz. Eğer dairenizde gaz var ve gaz giriş vanası açık ise kombiye birkaç kez Kombi resetleme işlemi uygulayın. Resetten sonrada arıza durumunda düzelme olmaz ise ise kombi gaz valfinde, iyonlarda, elektrotlarda veya kartta sorun olabilir.  Arızanın kesin tespiti ve çözümü için servis çağırınız.

Serena E02 Hata Kodu : Aşırı Isınma Problemi

Kombide aşırı ısınma sebebi ile emniyet termostatının devreye girdiğini belirtir ve kombi kendisini emniyete almak için çalışmaz. Kullanıcı olarak kombinin altındaki tesisat vanalarını ve radyatör peteklerinin vanalarını kontrol ediniz, kapalı ise açınız. Daha sonra kombinizi resetleyin. Kombi resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise; tesisat tıkalı, kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Pompa, ana eşanjör ya da üç yollu vana gibi önemli parçalarda sorun olabilir. Arızanın net teşhisinin yapılması ve sorunun çözümü için servisi aramanız gerekir.

Serena  H20 Arıza Kodu : Düşük basınç problemi.

Kalorifer Tesisatındaki dolasım suyunun yetersiz olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumuyla çok sık karşılaşabilirsiniz. Bu arıza durumunda cihaza ihtiyacı olan suyu basmak gerekir. Serena model kombinin sağında bulunan bar göstergesine bakarsanız eğer 1 barın altındadır. Yani basınç düşük demektir. Alarko Serena kombinin sağ altında monteli durumda olan siyah doldurma musluğunu yavaşça sola çevirmeli ve tesisata 1,5 bar kadar su basılmalıdır. Su basma işleminden sonra arıza düzelir. Düzelme olmazsa eğer Kombi resetleme işlemini deneyiniz. Sorun yine de düzelmiyorsa veya arıza sıkça tekrar ediyorsa kombi su basınç sondasında arıza olabilir. arızanın çözümü için servis çağırınız.

Serena E05 Arıza  Kodu : Kalorifer sensör problemi.

Kalorifer sistemi sensöründe problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan yapılması gereken en önearıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Sensörün arızalı olması, sensör borularında nemlenme olması ya da sensör bağlantılarında problem olması sebebi ile bu arıza durumu yaşanır. Arızanın net teşhisinin yapılması ve sorunun çözümü için servis çağırınız.

Serena E06 Arıza Kodu : Sıcak su sensör problemi.

Kombide sıcak su sisteminde çalışan sensörde sorun olabileceğini belirten bir hata kodudur. Kullanıcı olarak yapılabilecek bir şey yoktur. Bu arıza durumunda sensörde problem olabilir, sensör borularında nemlenme, sensör bağlantılarında sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Serena E14 Arıza Kodu : Hava akış problemi.

Alarko Serena model kombiler hermetiktir. Hermetik kombilerde hava akışı fan yardımı ile olur. Bu arıza durumunda fan, prosestat veya elektronik kartta problem olabilir. Dışarı uzanan hava akım borusu uzun olabilir ya da yerinden çıkmış olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümü  için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Serena E22 Arıza Kodu : Parametre ayarlarında sorun var.

Parametre ayarlarının bozuk olduğunu belirten bu arıza durumunda mutlaka Alarko Servisi ile görüşmelisiniz.

Serena E35 Arıza Kodu : Alev yokluğu.

Brülörde yanma olmasına rağmen alev yokluğu yaşandığını belirtir. Cihaza Kombi resetleme işlemi uygulayınız. Buna rağmen arızada düzelme olmaz ise; anakart, iyonizasyon elektrodunda veya gaz armatöründe sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı için mutlaka servisi arayın.

Serena (Yeni Model) Arıza Kodları

Serena F0 Arıza Kodu : Tesisat basıncı düşük.

Tesisat su basıncı düştüğü zaman genelde bu sorun yaşanmaktadır. Basıncı yükselttiğiniz zaman sorun düzelir. Alarko Serena kombinin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu yavaşça sola çevirmeli basınç göstergesi yeşile gelene dek kombiye su verilmelidir. işlemden sonra doldurma musluğunu mutlaka kapatın, açık kalmasın. Sorun düzelmezse Kombi resetleme yi deneyiniz. Sorun devam ederse veya sık sık tekrarlar ise, arızanın çözümü için servis çağırınız.

Serena F1 Arıza Kodu : Aşırı ısı limit termostat hatası.

Bu gibi durumlarda ekranda reset yazısı ve anahtar sembolü de olur. Aşırı ısı sebebi ile cihaz emniyete alınmış ve bloke şekildedir. Öncelikle kalorifer ve petek vanalarına bakabilirsiniz. Vanalar kapalı ise açmanız gerekmektedir. Vanalar açık ise Kombi resetleme işlemi uygulayınız. Resetleme sonrasında da arıza durumunda değişiklik olmazsa eğer; ana eşanjör, devir daim motoru ya da üç yollu vana arızalı olabilir. Filtre tıkalı ya da kalorifer tesisatında tıkanma olabilir. Arıza teşhis ve onarımı için servisi aramalısınız.

Serena F2 Arıza Kodu : Sıcak Su NTC Hatası

Sıcak su ısı sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Sıcak su sensörü arızalı ise, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre var ise, sensör borularında nemlenme var ise bu sorun yaşanabilir. Bu arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından servisi aramalısınız.

Serena F3 Arıza Kodu : Kalorifer sensöründe sorun var.

Kalorifer ısı sensöründe problem olabileceğini belirtir. Kalorifer sensörü arızalı ise, sensör bağlantılarında problem var ise, sensör boruları nem yapmış ise bu sorunla karşılaşırsınız. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza herhangi bir işlem yapmayın. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için servisi arayın.

Serena F4 Arıza Kodu : Ateşleme denemesi olmasına rağmen alev yok.

Ekranda F4 arıza kodu ile birlikte reset yazısı da belirmektedir. Bu gibi arızalarla karşılaştığınız zaman öncelikle kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz gelmesine karşın arıza durumu devam etmekte ise Kombi resetleme işlemini deneyiniz. Resetleme işleminden sonra da arıza devam ederse eğer; anakart, gaz armatörü ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için servisi aramanız gerekmektedir.
Ekranda F4 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü belirirse sahte alev anlamına gelir. Yani gaz vanasının kapalı olmasına karşın brülörde alev algılanıyor demektir. Bu arıza durumunda cihaza R düğmesine basarak reset atın. Düzelme olmaz ise; anakart, iyonizasyon elektrodu ya da gaz grubunda sorun olabilir. Arıza tespiti ve onarımı için servisi aramalısınız.

Serena F5 Arıza Kodu : Fark basınç anahtarı problemi.

Hava akış arızası denilebilir. Bu arıza durumunda hava akışına yardımcı olan prosestat, fan ya da anakart gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Dışarı uzanan hava akım borusunun yerinden çıkması halinde ya da uzatılması işleminden sonra da bu sorun yaşanabilir. Arıza onarım ve tespiti için mutlaka servisi arayın.

Serena (Pilot Alevli, Ledli Eski Model) Hata Kodları

Serena 30 Ledi Yanıp Sönüyor : Ateşleme hatası

Alarko Serena kombinin ateşlemeyi gerçekleştiremediğini belirten koddur. Bu sebeple kombi çalışmaz. Kullanıcı olarak, dairenizde gaz olduğundan emin olunuz. Kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olunuz. Eğer dairenizde gaz var ve gaz giriş vanası açık ise kombiye birkaç kez Kombi resetleme işlemi uygulayınız. Resetten sonrada arıza durumunda düzelme olmaz ise ise kombi gaz valfinde, iyonlarda, elektrotlarda veya kartta sorun olabilir.  Arızanın kesin tespiti ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Serena 40 Ledi Yanıp Sönüyor : Sıcak su NTC hatası

Sıcak su sensör arızası denilebilir. Sıcak su sensöründe sorun olduğunda, sensör borularında veya bağlantılarında sorun olduğunda bu arıza durumu yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda cihazınıza müdahale etmeden arızanın kesin teşhisi ve çözümü için servisi aramalısınız.

Serena 50 Ledi Yanıp Sönüyor : Kalorifer NTC hatası

Kalorifer sensörü ile alakalı sorun olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmemeli arızanın net tespiti ve çözümü için uzman desteği almalısınız.

Serena 60 Ledi Yanıp Sönüyor : Sirkülayon Problemi

Serena model kombilerde su sirkülasyonu sağlanmadığı zaman ekranda belirir. Bu arıza durumunda öncelikle petek ve tesisat vanalarına bakın. Vanalar kapalı ise bu sebeple su devir daimi olmuyordur. Vanaları açmalısınız. Vanalar açık ise tesisatta hava olabilir, tesisat tıkalı olabilir, pompada sorun olabilir, filtre tıkanmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olabilir. Servisi arayarak net arıza tespiti ve çözümü konusunda yardım almalısınız.

Serena 70 Ledi Yanıp Sönüyor : Tesisat su basıncı düşük

Tesisattaki basıncın yani suyun azaldığını belirtmektedir. Arıza durumunun çözümü için kombi su basıncını yükseltmeniz gerekir. Kombi panelinin hemen sağında yuvarlak gösterge vardır. Ona bakarsanız 1 in altında 0 değerine yakın olduğunu göreceksiniz. Eski model Serena kombinin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1,5 e kadar artırmalısınız. Su basma uygulamasından sonra arıza düzelir. İşlem sonrasında doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Arıza düzelmezse kombinize reset atın. Resetleme sonrasında arıza düzelmezse, sorun sıklıkla yaşanır ise ya da işlemi yapamıyorsanız bu durumlarda sorunun çözümü için servis çağırmalısınız.

Serena 80 Ledi Yanıp Sönüyor : Suyun sıcaklığı 85°C yi geçmiş

Kombi sıcaklık ayarını yüksek dereceye getirmiş olabilirsiniz. Bu arıza durumunda kombideki sıcak su ayarını düşürmeyi deneyin. Ayar zaten düşük durumda ise resetleme işlemi yapın. Suyun ısı derecesi 95°C yi geçerse cihaz zaten kendini kapatacaktır. Arızanın neden yaşandığının tespit edilmesi ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka servisi arayın.

Güvenilir, Tecrübeli Servis
Çalışanlarımız gerekli teknik bilgiye sahip olduğu gibi genel nezaket ve müşteri ziyaret kuralları konusunda da bilinçlidir.

Garantili Servis
Yapılan işçilik ve değiştirilen parçalar tarafımızdan 1 yıl garantilidir. Bu sayede müşteri mağduriyeti yaşanmaz.

Randevulu Servis
İstediğiniz gün ve saatte servis vererek kombinizin bakımını veya tamirini gerçekleştirebiliriz.

Her zaman Ulaşılabilir ve  Danışılabilir Servis
Servis hizmeti vermekle kalmıyor, hizmet verdiğimiz cihazlarınızla ilgili kullanım veya öğrenmek istediğiniz bilgilerle ilgili sorularınızı da memnuniyetle yanıtlıyoruz. Arayabilir veya WhatsApp hattımızdan danışabilirsiniz.