Viessmann Vitodens 100 Arıza Kodları ve Çözümleri

Viessman vitodens kombiler arıza durumunda ekran hata kodu verirler. Ekranda beliren hata kodlarının anlamları ve varsa kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Viessmann kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Viessmann Vitodens 100 0b Arıza Kodu : Isıtma suyu debisi  düşük.
Kombi eşanjörü hava yaptıysa veya su akış sensörü arızalandıysa ekranda 0b hata kodu yer alır.  Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 OC Arıza Kodu : Şebeke gerilimi düşük.
Kombiye gelen voltajın düşük olduğunda vitodens 100 kombi ekranında oc hata kodu verir. Voltajlar kendiliğinden düzelebilir bu yüzden bir süre kadar beklemelisiniz.  Kombi bu durumda otomatik resetlenir, bu sebeple de kullanıcı olarak resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Sorun uzun süre beklemeniz sonucunda değişmiyorsa eğer anakart yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Anakart tamiri ya da değişimi ile sorun çözümlenir. Yalnız sorun tekrar edebileceğinden kombi regülatörü kullanmanız şarttır.

Viessmann Vitodens 100 10 / 18 Arıza Kodu : Dış hava sıcaklık sensöründe sorun.
Kombi dış hava sensöründe temassızlık ya da kısa devre gibi durumlar olduğunda vitodens 100 kombi ekranında 10 / 18 hata kodunu verir. Dış hava sensörü kombiyi dış ortam sıcaklığına göre çalıştırmaktadır. Dış hava sensöründe bu aksaklık var ise sorun yaşanır, dış hava sensörü yoksa eğer elektrik aksağında sorun olabilir. Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 30 / 38 Arıza Kodu :
Kombi ısı sensöründe sorun. Kombi ısı sensöründe kısa devre ya da temassızlık olduğunda ekranda bu hata kodlarından biri yer alır. Bu durumda önce kombiyi resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası arıza durumunda düzelme olmaz ise arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 50 / 58 Arıza Kodu : Kullanım suyu sensöründe sorun.
Kombi  sıcak su NTC sensöründe arıza, sensör kablolarında kısa devre ya da kopukluk olduğunda bu sorun yaşanır. Sensör boruları nemlenmiş de olabilir. Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 51 / 59 Arıza Kodu : Kalorifer Gidiş sıcaklık sensöründe sorun.
Vitodens 100 kombinin kalorifer gidiş sıcaklık ntc sinde arıza veya kısa devrenin olduğunu belirten arıza kodudur. Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 A9 Arıza Kodu :
vitodens 100 kombinin, oda termostatı ile bağlantının kurulamadığı belirten arıza kodudur
Oda termostatı bağlantısında sorun olabilir veya kombi oda termostatı ile iletişim halinde değildir. Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 E4 Arıza Kodu : Besleme gerilim sorunu
Bu durumda şebeke adaptöründe sorun var diyebiliriz. Bir süre kadar beklemeli sorun düzelmiyorsa eğer, arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 E6 Arıza Kodu :  Düşük su basınç sorunu.
Vitodens 100 model kombilerde tesisat su basıncının düşük olduğunu belirten bir arıza kodudur. Ekranda böyle bir hata kodu gördüğünüzde panelin hemen solunda bulunan bar göstergesine (manometreye) bakın. 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Vitodens 100 model kombinin altında siyah ince uzun çubuk şeklindeki doldurma musluğunu sola çevirin, su sesi gelecek ve bar göstergesinde ilerleme olacaktır. 1,5 bara kadar su basın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa kombiye resetleme işlemi uygulayın. Resetleme işlemi sonrasında da arıza devam ederse, arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 B5 / E5 / F0 Arıza Kodu : 
Dahili iç hata olduğunu belirten arıza kodlarıdır.
Bu arıza durumlarında kombi resetlenmelidir. Reset sonrası kombide  düzelme olmaz ise arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 F2 Arıza Kodu : Aşırı ısınma sorunu.
Vitodens 100 model kombide su sıcaklığının olması gereken seviyenin üzerinde olduğunu belirten arıza kodudur. Kombi bu arıza durumda kendisini emniyete alınır ve çalışmaz. Bu durumun birçok sebebi vardır. Öncelikle kombiniz kış konumunda ise kombi altındaki kalorifer tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar kapalı ise açmanız gerekir. Açık olmasına karşın sorun yaşanıyor ise birkaç kombiye resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise mutlaka servisi aramalısınız. Ana eşanjörün kireçlenmesi-tıkanması, kalorifer tesisatında tıkanma olması, kalorifer filtresinde tıkanıklık olması, üç yollu vananın arızalı olması ve pompanın sıkışması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 F3 Arıza Kodu : Yanlış Alev
vitodens 100 kombi ekranında F3 hata kodu veriyor ise brülörün çalıştığını ve yanlış alev sinyalinin olduğunu belirtir. Bir süre beklemeli ve sonrasında kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında da sorun düzelmezse eğer Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 F4 Arıza Kodu : Ateşleme Hatası
vitodens 100 kombi ekranında f4 arıza kodu verdiğinde, kombinin bir sebeple ateşlemeyi yapamadığını belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak önce evinizde gaz olduğundan emin olmanız gerekir. Bu nedenle de önce gaz girişlerini kontrol edin, evinizde gaz olduğundan emin olmak için ocağınızı yakarak kontrol edebilirsiniz. Kombinize gaz geliyorsa eğer birkaç resetleme uygulaması yapın. Resetleme sonrasında da sorun düzelmezse eğer servisi arayın. İyon ve ateşleme çubuğunda, elektronik kartta ya da gaz armatöründe sorun olabilir. Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 F5 Arıza Kodu : Hava Prosestat Hatası
Arızanın nedenine hava akış sorunu da diyebiliriz.  Fan, prosestat ya da anakart arızalarında bu sorun yaşanabilir. Kombinizi resetleyiniz. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmuyor ise arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 F7 Arıza Kodu : Su basınç sensör arızası.
Su basınç sensörü kombi basıncını ölçme görevindedir. Arızalandığı zaman işlev sağlayamaz ve kombi basıncını yanlış gösterir. Bu durumda parça değişimi gerekeceğinden servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 F8 Arıza Kodu : Gaz valfi Arızası
Gaz valfinin kapanmadığını ya da kapatmayı geç yaptığını belirten bir arıza kodudur. Sorun sadece gaz valfinde değil elektronik kartta da olabilir. Arızanın teşhisi ve arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 F9 Arıza Kodu : Fan Arızası
Brülörün devreye girmesi sırasında fanın devir düşürmesi ya da brülörün beklediği verimi sağlamaması gibi durumlarda kombi bu arıza kodunu vermektedir. Birkaç kez resetleme işlemi uygulamalı, sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun sadece fan ile alakalı değil, elektronik kart ile alakalı da olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 FA Arıza Kodu : Fan motoru sürekli çalışıyor.
Fan sürekli çalıştığında ve durması gereken yerde durmadığında bu sorun yaşanır. Bu durumda sorun sadece fan ile alakalı değil anakart ya da prosestat ile alakalı da olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 Fd Arıza Kodu : Elektronik kart sorunu.
Kombi bu arıza durumunda çalışmaz. Elektronik kart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.

Viessmann Vitodens 100 FE Arıza Kodu : Elektrik devresinde sorun.
Bu arıza durumuda elektronik kart sorunu olarak bilinir. Elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı öneririz.