Vaillant ecoTEC Arıza ve Çözümleri

EcoTEC Kazan Kodları, EcoTEC pro Kombi Hata Kodları, Ecotec  plus, EcoTEC pure, ecotec kombi arıza kodlarının anlamları ve  servis çağırmadan önce yapılabilecekler ve çözüm yolları hakkındaki makalemizi sizler için hazırladık.

Bursa’da Vaillant kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

EcoTEC F00 Arıza Kodu : Kalorifer NTC Hatası

Kombinin tesisata gönderdiği suyun ölçülmesinde kullanılan sensörün hasarlı olduğunu belirten koddur. Değişimi gerekebilir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F01 Arıza Kodu : Kalorifer NTC Hatası

Kalorifer dönüş suyu sıcaklık sensöründe sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu durumda sensör arızası dışında sensör kablolarında da problem olabilmektedir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F10 Arıza Kodu : Kombinin  peteklere yolladığı suyu ölçen bir NTC sensör mevcuttur, ecotec kombi ekranında f10 arıza kodu veriyor ise bu sensörün de kısa devre olduğunu anlayabiliriz. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F13 Arıza Kodu : Boyler sensörü kablo demetinin bağlantılarının kopuk olduğunu, kısa devre yaptığını ya da sensörde arıza meydana geldiğini gösteren koddur. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F20 Arıza Kodu : Vaillant ecotec kombide, atık gaz sıcaklığının olağan seviyenin üzerinde olduğunu belirten hata kodudur. Dönüş yahut gidiş sensöründe, ateşleme soketinde veya  ateşleme kablosunda sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F27 Arıza Kodu : Ecotec kombide gaz armatürü kapalı fakat iyonlar alev algılıyor. İyonizasyon elektrodunda arıza olabilir veya gaz ventilleri kaçırıyor olabilir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F28 Arıza Kodu : Kombinin ateşleme yapmadığını belirten hata kodudur. F28 Arıza Kodu göstergede meydana gelirse, kombi ateşleme yapmaya çalışıyor fakat alev almadığı için görevini yerine getiremiyor demektir. Dairenizde gaz olduğundan emin olunuz. Dairenizde gaz var ise, kombiye gaz girişi mevcut mu yani gaz vanaları dik (açık) konumda mı bakınız. Eğer açık ise kombiye resetleme işlemi yapınız. Resetten sonra cihazda herhangi bir düzelme söz konusu olmaz ise, ateşleme elektrodunda, ateşleme trafosunda, iyonda ya da gaz grubunda arıza olabilir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F29 Arıza Kodu : Kombi ateşleme yapıp devreye girdikten sonra alev kesiliyor ve kombi çalışır durumdan çıkıyor. Bu şekilde kombiden verim alınamaz. Kombiye gaz girişinde sorun yaşanıyor ya da gaz re sirkülasyonu sorunu oluşmuş olabilir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F32 Arıza Kodu : Kombilerde yanma olayı sonucu oluşan atık gazı dışarı atıp yanma için gerekli olan temiz havayı iç ortama alan fan motoru mevcuttur. Eğer kombide F32 arıza kodu mevcut ise fan motoru sıkışma yapmış, kablo demeti arızalanmış, elektronik kart  veya Holl sensörde sorun yaşanabileceğini göstermektedir.  Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F37 Arıza Kodu : Kombinin ana parçalarından biri olan fan motorunun devir sayısında sapma yaşandığını belirten koddur. Kombinin su seviyesi düşmüş olabilir. 1,5 bar da olması gerekir. Kontrol ediniz. Düşükse su seviyesini tamamlayınız. Eğer normal ise basınç sensöründe kısa devre, yahut sensör takılı olmayabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F42-F43 Arıza Kodu : Kombinin kablo demetinde kopukluk oluştuğunu veya kısa meydana geldiğini belirten hata kodudur. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F49 Arıza Kodu : Voltaj sorunu.

Voltajların düşük veya yüksek gelmesi sebebi ile bu sorun yaşanır. Bir süre kadar beklenmeli ve kombiye bu süre zarfında bir müdahalede bulunulmamalıdır. Cihaz otomatik olarak kendini resetler. İşlemin sonrasında eğer arıza durumu devam ederse anakart yanmış olabilir. Müdahale için servis yardımı almalısınız. Arızanın tekrar etme olasılığı olduğundan önerimiz mutlaka kombi regülatörü kullanılmalıdır.

EcoTEC F61 Arıza Kodu : Gaz Valfi Arızası

Gaz armatörüne gitmekte olan kablo demetinde sorun olduğunda, gaz armatörü veya elektronik kart arızalı olduğunda bu sorun yaşanabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F62 Arıza Kodu : Gaz Valfi Arızası

Kombi gaz valfi kapanması gerekirken kapanmıyor ise ya da kapatmada gecikme yaşanıyor ise ekranda bu arıza kodu belirir. Sorun gaz armatörü ya da elektronik kart ile alakalı olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F60-F63-F64-F65-F67 Arıza Kodu : Bu arıza kodlarından herhangi bir tanesi göstergede belirdiği zaman ana kartın hasar gördüğünü anlayabiliriz. Bu vaziyette cihaz çalışmaz. Eğer kartın tamiri oluyorsa tamiri, olmuyor ise yenisi ile değişimi yapılmalıdır. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F71 Arıza Kodu :  Gidiş suyu sıcaklık NTC arızası.

Gidiş suyu sıcaklık NTC sensörü sabit bir değer bildirdiği zaman, sensör arızalı olduğu zaman, gidiş suyu borusu doğru dayanmadığı zaman bu sorun yaşanır. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F73 Arıza Kodu :  Su basınç ntc sinyali (düşük durumda)

Su basınç sensöründe kısa devre durumu varsa, kesinti durumu ya da besleme hattında kısa devre durumu varsa bu sorun yaşanabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F74 Arıza Kodu :  Su basınç ntc sinyali (yüksek durumda)

Su basınç sensörüne giden kablo bağlantılarında kısa devre varsa veya su basınç sensöründe dahili bir sorun mevcut ise bu sorun yaşanabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F75 Arıza Kodu : Pompa çalışırken basınç farkı algılanmıyor.

Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce kombinin su basıncına bakın. Basınç değeri 1 ila 2 bar arasında olmalıdır. Basınç düşükse eğer mutlaka kombiye su basma işlemi uygulayın. Su basma işleminden sonra arıza düzelmezse ya da su basıncı ideal konumda ise su basınç sensöründe ya da devir daim pompasında sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F77 Arıza Kodu : Yoğuşma suyu pompa sorunu.

Kombi atık gaz klapesi geri bildirimi olmadığı zaman ya da yoğuşma suyu pompası arızalı olduğu zaman cihaz ekranında beliren arıza kodudur. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

EcoTEC F78 Arıza Kodu :  Harici reglerde sıcak su çıkış ntc kesintisi.

Sıcak su sensörünün köprülenmediğini belirten arıza kodudur. Arızanın tespit edilmesi ve çözüme kavuşturulması için mutlaka servisi arayın.

EcoTEC F83 Arıza Kodu : Gidiş veya dönüş suyu sıcaklık ntc sinde sıcaklık değişimi.

Bu arıza durumunda ilk olarak, kombi su basıncını kontrol edin.  Kombi su basınç değeri 1 ila 2 bar arasında olmalıdır. Basıncı düşük görürseniz mutlaka su basma işlemi uygulayın. Su basma işlemini yaptınız ama arıza devam etmekte ise ya da basınç ideal konumda ise; gidiş veya dönüş suyu sıcaklık ntc sinde çok küçük sıcaklık farkı kaydettiğini veya bir değişiklik kaydetmediğini belirten bir arıza durumudur. Bu durumda kullanıcı olarak müdahalede bulunmadan mutlaka servis yardımı almalısınız.

EcoTEC F84 Arıza Kodu : Gidiş-dönüş suyu sıcaklık ntc si sıcaklık farkı tutarlı değil.

Gidiş-dönüş suyu sıcaklık sensörünün tutarlı değerler bildirmediğini belirtir. Ntc ler birbirine karışmış veya doğru biçimde monte edilmemiş olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.
EcoTEC F85 Arıza Kodu :  Gidiş veya dönüş suyu sıcaklık ntc si montajı yanlış.

Kombi gidiş veya dönüş suyu sıcaklık ntc sinin aynı boruya monte edildiğini veya montajının yanlış bir boruya yapıldığını belirtir. Doğru montaj uygulaması adına servis yardımı almanız gerekir.