Ferroli DIVAtop Arıza Kodları ve Çözümleri

Ferroli divatop kombilerde ekranda beliren hata kodlarının anlamları ve varsa kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı siz ferroli kombi kullanıcıları için hazırladık.

ferroli kombi servisi

Bursa’da Ferroli kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile uygun fiyatlı ve garantili servis hizmetleri için bizi arayabilir veya whatsapp hattımızdan servis talebinde bulunabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Ferroli DIVAtop A01 Hata Kodu : Ateşleme Hatası

Kombide ateşleme sorunu olduğu anlamına gelir. Bu durumda ilk olarak dairenizde gaz olduğundan ve kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra kombiyi resetleyin, düzelme olmaz ise resetleme işlemini bir kaç kez tekrar edin. İşlemler sonrası sorun düzelmez ise; anakart, gaz valfi, iyonizasyon veya ateşleme elektrodu arızalı olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Ferroli DIVAtop A02 Hata Kodu : Yanlış Alev

Kombi brülörü kapalı olduğu halde  alevin devam ettiğini belirtir. Bu arıza durumunda kombiye reset atın. Arıza durumu düzelmezse işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Resetleme sonrasında da arıza devam ederse eğer; İyonizasyon elektrodunda, gaz grubunda ya da anakartta problem olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Ferroli DIVAtop A03 Hata Kodu : Aşırı Isınma

Kombide aşırı ısınma nedeniyle limit termostatın kombiyi bloke ettiğini belirtir. Kullanıcı olarak, kombinin altındaki kalorifer tesisat vanalarını ve kalorifer petek vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanalar kapalı ise eğer açık konuma getirin. Sonrasında birkaç kez resetleme işlemi uygulayın. Arıza durumunda yine bir düzelme olmaz ise; Ana eşanjörde, pompada, üç yollu vanada sorun olabilir. Kalorifer tesisatında tıkanma olması ya da kalorifer filtresinin tıkanması durumlarında da bu sorun yaşanır. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Ferroli DIVAtop A05 Hata Kodu : Hava Prosestat Sorunu

Prosestat kablolarında sorun olabilir, baca ebatlarında sorun olabilir, fan, prosestat veya elektronik kart arızalı olabilir. Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan tespit ve onarım yapılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Ferroli DIVAtop A06 Hata Kodu : Alev Oluşmuyor

4 dakika içerisinde 5 kez alev yokluğu yaşandığını belirtir. Servis çağırmadan önce birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında arıza düzelmezse eğer; iyonizasyon elektrodunda, anakartta ya da gaz grubunda sorun olabilir. Gaz basıncı düşük olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Ferroli DIVAtop F07 Hata Kodu : Kablo tesisat bağlantı problemi.

x5 konnektörün üzerindeki köprünün bağlı durumda olmadığını belirtir. Kablo tesisatının kontrol edilmesi ve arızanın çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Ferroli DIVAtop F10 Hata Kodu : Kalorifer Sensör Sorunu

Çıkış sensörü 1 sorunudur. Bu durumda sensör arızalı olabilir, bağlantılarında sorun olabilir ya da sensör boruları nemlenmiş olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Ferroli DIVAtop F11 Hata Kodu : Sıcak Su NTC Hatası

Sıcak su sensör arızası olarak bilinir. Fakat sorun sadece sensör ile alakalı değildir. Sensörün arızalı olmasının yanı sıra bağlantılarda veya borularda da sorun olabilmektedir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Ferroli DIVAtop F12 Hata Kodu : Kazan bölmesi sensör sorunu.

Kazan bölmesindeki sensörde arıza olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda sensörün yanı sıra bağlantılarda ve borularda da sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alın ve servis gelene kadar cihaza müdahalede bulunmayın.

Ferroli DIVAtop F14 Hata Kodu : Kalorifer Sensör Sorunu

Çıkış sensörü 2 problemi. Sensörde, kablolarda veya sensör borularında sorun olabilir. Kombiye müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

Ferroli DIVAtop A15 Hata Kodu : Hava Akış Koruma

Son 15 dakika içerisinde hava akış sorununun devam ettiğini belirtir. Yani F05 arızasının tekrarlandığını anlayabiliriz. Arızanın onarılması adına servisi aramalı yardım almalısınız.

Ferroli DIVAtop F34 Hata Kodu : Düşük Voltaj

Kombiye gelen veya daireye gelen voltajın 180 V altında olduğunu belirtir. Daireye gelen voltajı ölçtürdüğünüz zaman normal çıkarsa eğer sorun kombide demektir. Bir süre kadar bekleyin. Cihaz bu süre zarfında otomatik resetlenir. Uzun zaman bekleme sonucunda arıza durumunda değişiklik olmaz ise; elektronik kart yanmış ya da hasar görmüş diyebiliriz. Elektronik kart bu durumda tamir edilir ya da değişimi yapılır. Sorun çözümlenir. Yalnız arıza tekrarı yaşanma ihtimali olduğundan “Kombi Regülatörü” kullanmanızı öneriyoruz.

Ferroli DIVAtop F35 Hata Kodu : Şebeke Frekansı Anormal

Elektrik şebeke frekansında sorun olduğunu belirtir. Elektrik tesisatında ya da sisteminde bir problem olabilir. Net tespit için uzman yardımı almalısınız.

Ferroli DIVAtop F37 Hata Kodu : Düşük Su Basıncı

Kombi kalorifer tesisatında bulunan su basıncının düşük olduğunu belirten hata kodudur. Bu arıza durumunda düşük olan su basıncını kombiye su basarak yükseltmeniz gerekir. DİVAtop model kombinin sol altındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek 1,5 bar kadar su basmalısınız. Su basma işleminden sonra sorun düzelir. Sorun eğer devam ederse resetleme işlemi yapabilirsiniz. İşlemi yapamazsanız eğer ya da arıza durumu düzelmez ise servisi çağırabilirsiniz.

Ferroli DIVAtop F39 Hata Kodu : Harici Sensör Hatası

Kombinin harici sensöründe sorun olduğunu belirten bir arızadır. Bu durumda sensörün yanı sıra kabloların kopuk olması ya da kısa devre olması sebebi ile de sorun yaşanır. Ayrıca sensör borularında nemlenme olabilir. Servisi arayarak bu konudaki bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

Ferroli DIVAtop F40 Hata Kodu : Yüksek Su Basıncı

Kombi tesisatında bulunan su basıncının yüksek olduğunu belirtir. Bu sorunda servis yardımı almanıza gerek yoktur. Kombiye en yakın peteğin hava alma bölümünü açarak su almalı ve yüksek basıncı bu şekilde düşürmelisiniz. İşlem sonrasında ekrandan hata kodu silinir ve derece belirir. İşlemi sonlandırmalısınız. Bu arıza durumu sıklıkla yaşanıyor ise mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Ferroli DIVAtop A41 Hata Kodu : Sensör Konumlandırma Hatası

Çıkış suyu sensörünün boru ile bağlantısının olmadığını bağlantılarında kopukluk olduğunu belirtir. Sensör arızalı olabilir veya konumlandırılmasında sorun olabilir. Tespit ve onarım adına uzman yardımı almalısınız.

Ferroli DIVAtop F42 Hata Kodu : Isıtma Sensöründe Hata

Isıtma sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda sensörün yanı sıra bağlantılarda da sorun olabilir. Düşük ihtimalle de olsa sensör borularında nem durumu söz konusu olabilir. Teşhis ve müdahale adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Ferroli DIVAtop F43 Hata Kodu : Eşanjör Koruma Devrede

Sistem hava yaptığı zaman ya da su devir daimi olmadığı zaman bu sorun yaşanır. Sistem hava yapmış ise havası alınır, devir daim pompası arızalı ise onarımı ya da değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Arıza teşhisi ve onarımı adına işi uzmanına bırakmalısınız.

Ferroli DIVAtop F47 Hata Kodu :  Basınç Sensör Hatası

Sistem su basıncını ölçme görevinde olan sensörde sorun olduğunu belirtir. Sensör kablolarında sorun da olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalı ve yardım almalısınız.

Ferroli DIVAtop F50 Hata Kodu : Modureg arızası.

Kablo tesisatında sorun olabileceğini belirten bir arıza kodudur. Kontrol, teşhis ve arıza onarımı adına Ferroli Servisi yardımı almalısınız.

Bir cevap yazın