ECA Fortius Plus Kombi Arıza ve Çözümleri

eca fortius plus kombiECA Fortius plus kombi ateşlemiyor, eca fortius plus kombi çalışmıyor ekranında hata kodu veriyor ise, hata kodlarının anlamları ve kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Eca kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Baykan kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

ECA Fortius Plus 01 Hata Kodu 

Aşırı Isınma. Kalorifer devresi su sıcaklığı eğer 105°C üzerinde ise aşırı ısınma sebebi ile cihaz bloke konuma geçer ve çalışma yapmaz. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman öncelikle kombinin altında bulunan tesisat vanalarının ve petek vanalarının kapalı olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Vanalar kapalı ise açmalı özellikle de kalorifer vanalarından en az 3 tanesi açık bırakmalısınız. Buna rağmen arıza durumu devam ederse birkaç resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında da arıza düzelmezse eğer birçok sebep sıralanabilir. Ana eşanjörde kireçlenme olması veya tıkanması, üç yollu vanada konum atlama sorunu olması veya ortada bir yerde takılı kalması, pompada sıkışma durumu, kalorifer pislik tutucu özellikteki filtrede tıkanma olması, kalorifer tesisatındaki tıkanıklık sebebi ile bu sorun yaşanabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Plus  04 Hata Kodu

Alev Yok. Kombide 3 ateşleme denemesinin ardından brülörde alevin oluşmadığını belirtir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak öncelikle konutunuzda gaz olduğundan emin olmak açısından gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Gaz vanaları açık ve kombinize gaz geliyor ise birkaç reset uygulaması yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında da arızanın devam etmesi halinde; elektronik kartta, gaz armatöründe veya iyonizasyon-ateşleme çubuklarında sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Plus  05 Hata Kodu 

Alev kaybı sorunu. Kombinin çalışması sırasında alev kaybı yaşandığını belirtir. Bu arıza durumunda kombiye servis öncesi birkaç kez reset atmayı deneyin. Resetleme uygulamasından sonra da sorunda eğer düzelme durumu olmaz ise; gaz grubunda, elektronik kartta veya iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Plus  06 Hata Kodu 

Aşırı ısınma uyarısı. Kombi içinde bulunan su sıcaklığının yükseldiğini belirten uyarı kodudur. Bu durumda cihaz öncelikle birkaç defa resetlenmelidir. Resetleme sonrasında da sorun düzelmez ise tesisat vanaları ve petek vanaları kontrol edilmelidir. Vanalar kapalı ise açılmalıdır. Arıza devam eder ve müdahale gecikir ise 01 aşırı sıcaklık kilitlenmesi sorunu yaşanır ve cihaz hiç çalışma yapmaz. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Plus  11 Hata Kodu 

Alev devresi arızası. Yanlış alev olarak adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen alevin devam ettiğini belirtir. Bu gibi durumlarda teknik açıdan gaz valfinde sorun olabilmektedir. Gaz valfinin yanı sıra elektronik kartta veya iyonizasyon elektrodunda da problem olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Plus  12 Hata Kodu 

Kalorifer devresi gidiş suyu sensör arızası. Kalorifer devresi gidiş suyu NTC sensöründe sorun olabileceğini, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre olabileceğini ya da sensör borularında nemlenme olduğunda bu problem yaşanabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Plus  14 Hata Kodu 

Sıcak su sensör arızası. Kullanım suyu NTC sorunu olarak da adlandırabiliriz. Böyle bir sorunda sıcak su sensörünün yanı sıra sorun sensör bağlantılarında veya borularında olabilmektedir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Plus  20 Hata Kodu 

Gaz grubu sorunu. Gaz grubu devresinde bir problem olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda cihaz ya ateşleme yapamaz ya da ateşlemeye devam eder. Böyle bir sorunda cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servis yardımı almalısınız.

ECA Fortius Plus  24 Hata Kodu 

Hava basınç anahtarı arızası. Fortius Plus model kombiler hermetiktir. Hava basınç anahtarı kombide prosestattır. Prosestat ile alakalı bir sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmayın. Arıza durumu sadece prosestat ile alakalı değil fan ya da elektronik kart ile alakalı da olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Plus  30 Hata Kodu 

CRP uzman parametre arızası. Bu arıza durumu eksik EPK dosyası veya EPX dosyası KMSoft ile yüklü anlamına gelmektedir. Böyle bir sorunda cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan servis çağırmalısınız.

ECA Fortius Plus  31 Hata Kodu 

Güvenlik parametre arızası. Eksik EPK dosyası veya EPX dosyası KMSoft ile yüklü anlamına gelir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman yardımı almalı ve cihaza hiçbir müdahalede bulunmamalısınız.

ECA Fortius Plus  32 Hata Kodu 

Güç kaynağı arızası. Voltaj sorunu olarak adlandırabiliriz. Kombiye gelen voltajın 160 V altında olduğunu belirtir. Daireye gelen voltaj da düşük olabilir. Bu yüzden bir süre kadar beklemenizi tavsiye ederiz. Bu süre zarfında kombiye müdahalede bulunmayın. Kombi kendisini otomatik olarak resetler. Sorun uzun süre bekleme neticesinde eğer değişmezse elektronik kartta muhtemelen sorun meydana gelmiş olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sorunun tekrar etme olasılığı olduğu için mutlaka Kombi Voltaj Regülatörü kullanmalısınız.

ECA Fortius Plus  34 Hata Kodu 

CRC-BCC-ID sorunu. BCC nin kazan ile uyumlu olmadığını ya da yanlış bir BCC takıldığını belirten arıza kodudur. Uzman yardımı almanız gerekmektedir.

ECA Fortius Plus  35 Hata Kodu 

BCC algılanmıyor.. BCC nin çıkarıldığını veya takılmadığını belirtir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.

ECA Fortius Plus  36 Hata Kodu 

CRC-BCC data arızası. BCC deki parametrelerin değiştiğini veya EEPROM değerini kaybettiğini ifade eden arıza kodudur. Böyle bir sorunda cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.

ECA Fortius Plus  37 Hata Kodu 

Değişik BCC yazılım arızası. Anakartın program yazılımı ile BCC yazılımının denk gelmediğini yani aynı olmadığını belirten arıza kodudur. Servis yardımı almalısınız.

ECA Fortius Plus  38 Hata Kodu 

Yanlış BCC-ID numarası. Yanlış bir BCC takıldığını ve bu sebeple BCC nin kazan ile uyumlu olmadığını belirten arıza kodudur. Uzman yardımı almanız gerekir.

ECA Fortius Plus  39 Hata Kodu 

Yanlış BCC montajı. BCC montajının yanlış yapıldığını belirten arıza kodudur. Yeniden montaj işlemi gerekir. Uzman yardımı almalısınız.

ECA Fortius Plus  40 Hata Kodu 

Tesisat su basıncı düşük. Tesisat su basıncının düşük durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Basınç değerinin 1 bar altında olduğunu ifade eder. Yani cihazın suya gereksinimi vardır ve sisteme su basılması gerekir. Basıncı görüntülemek için ekranın üzerinde yer alan ufak dikdörtgen şeklindeki düğmeye bir kez basmanız yeterlidir. Basıncın 1 barın altında olduğunu (örneğin; 0,6 bar gibi) göreceksiniz. Fortius Plus model kombinin sol altında bulunan mavi doldurma musluğunu yavaşça sola doğru çevirip ekrandaki 40 hata kodu silinene kadar su basmalısınız. Hata kodu silindiğinde mavi doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Sorunu bu şekilde çözümlemiş olursunuz. Su basma işleminden sonra arıza durumunda düzelme olmazsa eğer kombiyi resetleyiniz. Resetleme sonrasında da arıza durumunda düzelme olmaz ise kombi su basınç sondası arızalanmış olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Plus  50 Hata Kodu 

BCC aktivasyon sorunu. BCC aktivasyon prosedürünün tamamlanmadığını belirtir. Bu durumda işi uzmanına bırakmalısınız.

ECA Fortius Plus  52 Hata Kodu 

BCC kopyalama durumu. BCC aktivasyon prosedürü tamamlamadığını belirtir. Uzman yardımı almalısınız.

ECA Fortius Plus 99 Hata Kodu 

Sistem arızası. Elektronik kartta sorun olabilir. Teşhis ve onarım adına mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

Güvenilir, Tecrübeli Servis
Çalışanlarımız gerekli teknik bilgiye sahip olduğu gibi genel nezaket ve müşteri ziyaret kuralları konusunda da bilinçlidir.

Garantili Servis
Yapılan işçilik ve değiştirilen parçalar tarafımızdan 1 yıl garantilidir. Bu sayede müşteri mağduriyeti yaşanmaz.

Randevulu Servis
İstediğiniz gün ve saatte servis vererek kombinizin bakımını veya tamirini gerçekleştirebiliriz.

Her zaman Ulaşılabilir ve  Danışılabilir Servis
Servis hizmeti vermekle kalmıyor, hizmet verdiğimiz cihazlarınızla ilgili kullanım veya öğrenmek istediğiniz bilgilerle ilgili sorularınızı da memnuniyetle yanıtlıyoruz. Arayabilir veya Whatsapp hattımızdan danışabilirsiniz.