ECA Fortius Kombi Arıza ve Çözümleri

eca fortius kombiECA Fortius kombi ateşleme yapmıyor, ECA Fortius kombi çalışmıyor ekranda hata kodu veriyor ise hata kodlarının anlamları ve kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Bursa’da Eca kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Baykan kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

ECA Fortius A1 Hata Kodu ve Çözümü

Düşük voltaj problemi. Daireye veya kombiye gelen şebeke voltajının düşük olduğunu belirtir. Kısa bir süre kadar voltajlar düzelene kadar beklemelisiniz. Bu durumda kombi resetlemeye gerek yoktur. Uzun süre beklediniz ama sonuç aynı ise mutlaka Servis yardımı alın. Düşük gelen voltaj sebebi ile elektronik kart yanmış veya hasar görmüş olabilir. Bu gibi durumlarda kombi tamirinden sonra kombi voltaj regülatörü kullanmanızı tavsiye ederiz. Regülatör kullanırsanız eğer sorun tekrar etmez.

ECA Fortius E1 Hata Kodu ve Çözümü

Alev oluşmuyor. Kombide ateşleme arızası olarak adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bunun için kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olmak için kontrol ediniz. Dairenizde gaz olduğundan emin olmak için ocağınızı yakarak kontrol edebilirsiniz. Dairenize ve kombinize gaz geliyor buna rağmen sorun devam ediyorsa ekranın altında bulunan “R” harfindeki reset düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında arıza devam ederse işlemi 3 kez daha tekrar edin. Sonuç aynı ise bu durumda servisi aramalısınız. Anakart arızalı, elektrotlarda sorun veya gaz valfi arızalı olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius E2 Hata Kodu ve Çözümü

Yanlış alev sinyali. ECA Fortius model kombinin yanlış alev sinyali aldığını belirten arıza kodudur. Bu durumda önce ekranın altındaki “R” konumlu reset düğmesine basarak cihazı maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sonuç değişmiyor ise; İyonizasyon elektrodunda, gaz grubunda veya anakartta sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius E3 Hata Kodu ve Çözümü

Aşırı sıcaklık kilitlenmesi. Kombi kalorifer tesisat su sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığını ve yüksek sıcaklık sebebi ile limit termostatın devreye girerek cihazın çalışmasını durdurduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda limit termostat cihazı bloke eder ve cihaz hiçbir konumda çalışma yapmaz. Öncelikle cihaz kalorifer konumunda ise kaloriferlerin açık olduğundan emin olmalı ve en azından 3 kaloriferi mutlaka kullanmalısınız. Daha sonrasında ekranın altında bulunan “R” butonuna basmalı ve kombiyi resetlemelisiniz. Bir süre kadar da bekleyin. Sorunda düzelme olmaz ise; pompa sıkışmış, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var, kalorifer tesisatı tıkanmış, kalorifer dönüş borusu içindeki filtre tıkanmış, üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada kalıyor olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius E4 Hata Kodu ve Çözümü

Hava basınç anahtarı uyarısı (kısa devre). Kombi Fan motoru çalıştığında gönderdiği basınç sonucu prosestat kontakları kapatmadığında bu sorun yaşanır. Bu durumda sorun prosestat veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Fan motorunda da arıza olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius E5 Hata Kodu ve Çözümü

Hava basınç anahtarı uyarısı (açık devre). Kombi hava prosestatının kontakları açık bıraktığını belirten arıza kodudur. Prosestat kontak kapatmadığı zaman karşımıza çıkar. Bu durumda sorun prosestat ile alakalı olabilir. Ayrıca fan arızalanmış veya anakart kaynaklı bir sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius T1 Hata Kodu ve Çözümü

Aşırı sıcaklık uyarısı. Kombi tesisatındaki su sıcaklığının yükseldiğini belirtir. Cihazın ısı ayarını kısarak bir süre kapalı tutun. Bir süre sonra yeniden açın. Açtığınızda düzelme olmaz ise veya durum E3 arızasına dönmüş ise arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius T2 Hata Kodu ve Çözümü

Baca gazı aşırı ısınma sorunu. Kombi baca gazında aşırı ısınma sorunu olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Ekranının hemen altında bulunan “R” konumlu reset düğmesine bir kez basarak resetleme işlemini yaparsınız. Uygulama sonrasında arıza düzelmez ise işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Yine sonuç değişmiyorsa servisi yardımı alınız.

ECA Fortius T3 Hata Kodu ve Çözümü

Merkezi ısıtma sıcaklık sensörü sorunu. Bu sorun kalorifer NTC sensöründe açık devre kısa devre olarak karşımıza çıkar. Kalorifer sensöründe arıza olabilir, sensör kablolarında sorun olabilir veya sensör borularında problem olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius T5 Hata Kodu ve Çözümü

Kullanım suyu sensörü sorunu. Bu sorun karşımıza kullanım suyu NTC  sensöründe, açık devre kısa devre olarak çıkar. Sıcak su sensöründe arıza olabilir, sensör kablolarında problem ya da sensör borularında nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanır. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius T6 Hata Kodu ve Çözümü

Baca gazı sensöründe açık-kısa devre sorunu. Kombi baca gazı sensöründe açık-kısa devre arızasında sensör ve ilgili kablolarda sorun olabilir. Bu arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Ekranın altında yer alan “R” düğmesine bir kez basmanız yeterlidir. İşlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Arıza durumunda düzelme olmuyor ise arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius T7 Hata Kodu ve Çözümü

Dış hava sıcaklık sensörü sorunu. Fortius model kombiniz dış hava sensörü ile çalışmakta ise dış hava sensöründe sorun olduğunu belirtir. Dış hava sensörü ile çalışmıyorsa eğer elektrik sisteminde sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius D1 Hata Kodu ve Çözümü

Alev devresi sorunu. Kombinin alev devresinde sorun olduğunu belirtir. Alev sönmüyor olabilir ya da algılanmıyor olabilir. Servis öncesi “R” konumlu düğmeye basarak kombiyi birkaç defa resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam ederse eğer; Gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius C1 Hata Kodu ve Çözümü

Elektronik kart ile iletişim kesintisi. Kombide Elektronik kart ile iletişimin koptuğunu ve irtibata geçilemediğini belirtir. Bu durum bir nevi elektronik kart arızasıdır. Elektronik kart arıza durumunda tamir edilerek veya değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Servis yardımı almalısınız.

ECA Fortius P1 Hata Kodu ve Çözümü

Düşük su basınç uyarısı. Eca Fortius model kombilerde en sık karşılaştığımız sorundur. Tesisat suyunun azaldığını ve bu sebeple cihazın bloke duruma geçtiğini belirtir. Kombiye su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. Eca Fortius kombinin altında bulunan siyah veya mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek gösterge 1 ile 2 bar arasına gelene dek su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında arıza durumu düzelecek ekranda derece belirecektir. İşlem sonrasında sorun düzelmezse eğer “R” konumlu düğmeye bir kez basın. İşlem sonrasında da arıza durumunda düzelme olmaz ise kombi su basınç sondası arızalı olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

ECA Fortius Y1 Hata Kodu ve Çözümü

Gaz valfi devresi sorunu. Kombi Gaz valfi devresinde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda cihaz ateşlemeyi başarılı şekilde yapamaz veya ateşlemeye devam eder. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız. Gaz valfinin yanı sıra elektronik kartta da sorun olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Güvenilir, Tecrübeli Servis
Çalışanlarımız gerekli teknik bilgiye sahip olduğu gibi genel nezaket ve müşteri ziyaret kuralları konusunda da bilinçlidir.

Garantili Servis
Yapılan işçilik ve değiştirilen parçalar tarafımızdan 1 yıl garantilidir. Bu sayede müşteri mağduriyeti yaşanmaz.

Randevulu Servis
İstediğiniz gün ve saatte servis vererek kombinizin bakımını veya tamirini gerçekleştirebiliriz.

Her zaman Ulaşılabilir ve  Danışılabilir Servis
Servis hizmeti vermekle kalmıyor, hizmet verdiğimiz cihazlarınızla ilgili kullanım veya öğrenmek istediğiniz bilgilerle ilgili sorularınızı da memnuniyetle yanıtlıyoruz. Arayabilir veya WhatsApp hattımızdan danışabilirsiniz.