Eca Calora Kombi Arıza ve Çözüm Yolları

Aşağıdaki bilgiler  Eca Calora 24 kW bacalı, 24 kW hermetik, 28 kW hermetik model kombiler için geçerlidir.

Eca Calora  kombilerde ekran yerine bildirim amaçlı ledler kullanılmıştır.  Arıza durumlarını da ledler ile aracılığıyla kullanıcıya bildirilir. Soldan sağa 4 led yer alır.  Ekranlı Yeni model Eca Calora Kombi arıza ve Çözümleri İçin Tıklayınız.

Eca Calora kombi

Bursa’da Eca kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Baykan kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

1.LED çalışma ledidir, L1 diye adlandıracağız.
2.LED alev üzerine / işaretli simgedir, L2 diye adlandıracağız.
3.LED alev simgeli leddir, L3 olarak adlandıracağız.
4.LED petek simgeli leddir, L4 olarak adlandıracağız.

Arıza Olmayan Durum Bildirimleri

 • L1 Yanıyor, L2, L3 ve L4 Yanmıyor ise Stand-by yani bekleme modudur. Bir süre sonra ayarlanan ısı ve çalışma moduna (kış ya da yaz) göre ledler yanacaktır.
 • L1 Hızlı Yanıp Sönüyor, L2, L3 ve L4 Yanmıyor ise Merkezi ısıtma çevrim dışı zaman aktif. Fabrika ayarları yapılır, bir süre sonra L1 hızlı yanıp sönmeye başlar.
 • L2 Yanmıyor, L1, L3 ve L4 Yanıyor ise Kalorifer sistemi devrede demektir. Brülörün çalıştığını belirtir.
 • L2 Yanmıyor, L1 ve L3 Yanıyor, L4 Hızlı Yanıp Sönüyor ise Brülör devrede ve sıcak su alınıyor demektir.
 • Hiçbir led yanmıyor ise Açma-kapama yani ON/OFF düğmesi OFF konumunda demektir. ON konumuna getirerek cihazı çalıştırmalısınız.
 • Kalorifer konumunda ısıtmaya geçildiğinde L4 lambası sadece yanar. Musluk açıldığında ise yani sıcak su talebinde L4 lambası yanıp söner ve kalorifer devresini iptal edip sıcak su talebine karşılık verdiğini belirtir.

Bursa’da Eca kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

Arıza Durumları

 • Tüm Ledler Hızlı Yanıp Sönüyor ise Anakart ile iletişim kesildi.
  Bu durumda ilk önce “R” konumlu düğmeye 2 sn kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun devam ettiği sürece işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Arıza durumunda düzelme olmaz ise mutlaka servis çağırmalısınız. Anakart tamiri veya değişimi gerekebilir.
 • L2 Yanıyor, L1, L3 ve L4 Yanmıyor ise Brülörde alev oluşmuyor.
  Kombinin ateşleme yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda önce kombi gaz girişlerine bakın. Kombi gaz vanası kapalı olabilir. Gaz vanalarını kontrol edin ve kapalı görürseniz mutlaka açın. Gaz girişlerinde sorun yok ve Calora kombinize gaz gelmekte ise bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulayın. “R” konumlu düğmeye birkaç saniye basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise servis çağırın. İyonizasyon ateşleme çubuklarında, gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir.
 • L1 Hızlı Yanıp Sönüyor, L2 Yanıyor, L3 ve L4 Yanmıyor ise Kalorifer Sensör Sorunu.
  Kalorifer sensörü  olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda kaloriferleriniz ısınmaz veya beklenen şekilde ısı sağlamaz. Bu durumda kalorifer sensörü arızalı olabilir, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre olabilir, sensör borularında nem durumu olabilir. Kullanıcı olarak müdahale etmeden servis çağırmalısınız.
 • L3 Hızlı Yanıp Sönüyor, L2 Yanıyor, L1 ve L4 Yanmıyor ise Sıcak Su Sensör Sorunu.
  Sıcak su sensöründe arıza olabileceğini bildirir. Bu durumda sorun sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında ve borularında da olabilmektedir. Servis çağırın.
 • L2 Hızlı Yanıp Sönüyor, L1, L3 ve L4 Yanmıyor ise Aşırı Isınma Hatası
  Limit termostatın aşırı ısı algılayarak cihazı bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Cihaz kış konumunda çalışmakta ise kaloriferlerin açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı ise ya da kombi altındaki vanalar kapalı ise mutlaka açın. Vanaları kontrol ettiniz ve açık durumda ise “R” konumlu reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak kombiyi resetleyin. İşlemi sorun devam ettiği sürece birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Sorunda yine de düzelme durumu olmaz ise; kalorifer tesisatında, ana eşanjörde, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor olabilir ya da pompa sıkışıklığı sebebi ile bu sorun yaşanıyor olabilir. Net teşhis ve tamir için mutlaka servisi arayın.
 • L4 Hızlı Yanıp Sönüyor, L2 Yanıyor, L1 ve L3 Yanmıyor ise Baca Arızası.
  Calora model kombilerin hermetik ve bacalı çeşitleri vardır. Baca hava akışı da çeşitlere bağlı değiştiğinden arızalı parçalar da farklı olabilmektedir.
  Calora hermetik kombilerde bu sorunla karşılaşıldığında fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir. Calora bacalı kombilerde bu sorunla karşılaşıldığında baca sensörü arızalı olabilir, baca tıkalı veya çekmiyor olabilir. Net tespit ve çözüm için kombiye  müdahalede bulunmadan servis çağırın.
 • L3 ve L4 Hızlı Yanıp Sönüyor, L2 Yanıyor, L1 Yanmıyor ise Su basıncı Düşük
  Kalorifer devresindeki su basıncının düşük olduğunu bildirir.Gösterge 1 barın altındadır. Calora kombinin sağ altında bulunan mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirerek 1,5 bar kadar su basın. Su basma işleminden sonra arıza düzelecektir. Düzelme olmaz ise “R” konumlu reset düğmesine basarak kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da arıza devam etmekte ise veya uygulamayı yapamıyorsanız servis çağırın.
 • L2 Hızlı Yanıp Sönüyor, L1, L3 ve L4 Yanıyor ise Harici arıza.
  Genellikle elektronik kartta sorun olabilmektedir. Arızanın çözümlenmesi için servis çağırın.