Dizayn Kombimix Arıza Kodları ve Çözümleri

dizayn kombimix kombi Dizayn Kombimix kombi arıza kodları ve anlamları. Dizayn Kombimix kombi çalışmıyor, Dizayn Kombimix kombi petekleri ısıtmıyor, Dizayn Kombimix kombi sıcak su vermiyor.

Dizayn Kombimix model kombilerde meydana gelen arıza durumlarında ekranda beliren arıza kodlarının anlamlarını ve servis çağırmadan önce yapılabilecekler hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Dizayn kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

E02 Arıza  Kodu : Su Basıncı Düşük

Bu durumda kombiye su basmak gerekir. Ekran panelinin solunda bulunan basınç göstergesine bakarsanız eğer, su basıncının 1 barın altında 0 değerine yakın olduğunu göreceksiniz. Basıncı yükseltmeniz gerekeceğinden doldurma musluğunu bulmalısınız. Kombimix model kombinin  altındaki mavi uçlu su  doldurma musluğunu sola çevirerek su basma işlemini başlatmalı bar göstergesi 1,5 olana kadar su doldurulmalıdır. Bu değere geldiğinde ise doldurma musluğu mutlaka kapatılmalıdır. İşlem sonrası arıza durumu düzelecektir.

E04 Arıza Kodu : Sıcak Su Sensör Hatası

Sıcak su sensör arızası olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda teknik açıdan kullanıcının yapması gereken bir işlem bulunmaz. Sıcak su sensörü arızalandığında, sensör kablolarında kopukluk-kısa devre olduğunda veya sensör borularında terleme yani nemlenme olduğunda sorun yaşanabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz. Servis yardımı için bizi arayabilir whatsApp hattımızdan teknik destek alabilirsiniz.

E05 Arıza Kodu : Kalorifer Sensör Hatası

Kombi kalorifer sensör arızası olarak da adlandırılabilir. Bu arıza durumunda kombiye müdahalede bulunmamalısınız. Kalorifer sensöründe arıza olduğunda, sensör borularında nem durumu veya sensör kablolarında kısa devre-kopukluk olduğunda karşımıza çıkabilen bir arıza durumudur. Teknik olarak yerinde görülmesi gerekir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz. Servis yardımı için bizi arayabilir whatsApp hattımızdan teknik destek alabilirsiniz.

rE06 Arıza Kodu : Ateşleme Hatası

Kombinin ateşleme yapamadığını bildiren hata kodudur. Kombi gaz giriş ve gaz sayacı  vanalarının açık olup olmadığını kontrol ediniz. Gaz girişleri kapalı ise açın, yani tüm vanalar açık durumda olsun. Dairenizde gaz olduğundan emin olunuz. Eğer vanalar açık ise cihaza reset atılması gerekir. Ekranın altında bulunan “RESET” yazılı düğmeye birkaç saniye basarak resetleme işlemini yapabilirsiniz. Resetten sonra da kombi düzelmiyor ise ana kart, gaz gurubu, elektrotlarda arıza olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

rE07 Arıza Kodu : Limit Termostat Sorunu.

Kombi içerisindeki su sıcaklığının yükseldiğini ve bu sebeple limit termostatın açıldığını belirtir. Limit termostat aşırı sıcaklık sebebi ile kombiyi bloke eder ve bu durumda kombi çalışmaz. Önce kombi altındaki tesisat vanalarına bakın, kapalı ise açın. Daha sonrasında kombi kış modunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin, kapalı ise açın. Buna rağmen arıza devam ediyor ise “RESET” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemi de işe yaramadı ise cihazın; ana eşanjöründe tıkanma-kireçlenme, kalorifer tesisatında tıkanıklık, kalorifer dönüş borusu içindeki filtrede tıkanma, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma, pompada sıkışma durumları söz konusu olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

rE08 Arıza Kodu :  İyonizasyon Hatası

Kombiye gaz geldiği halde alev oluşmadığını veya alevin söndüğünü belirtir. Bu iyonizasyon arızası olarak adlandırılır. Bu gibi arıza durumlarında “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetlemeniz gerekir. Bu işlemi sorun tekrar ederse arka arkaya en fazla 3 kez uygulamalısınız. Maksimum 3 resetleme işleminden sonra sorun hala devam ederse, İyon elektrodunda, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E09 Arıza Kodu :  Pompa Arızası

Kombide devir daimi sağlayan, sirkülasyon pompasında sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Dairede en az 3 peteği açık tutmanız  gerekir. Petek vanalarını kontrol edin. Vanaların açık olduğundan emin olun. Cihaz uzun süre kapalı kaldıysa eğer bu yüzden de bu sorun yaşanıyor olabilir. Parçaya müdahale edilmesi açısından servis yardımı almanız gerekir.

E10 Arıza Kodu : Harici Sensör Sorunu.

Kombide dış hava sensörü veya oda termostatı gibi harici sensörlerde, sensör bağlantılarında veya anakartta sorun varsa eğer kombi bu arızayı verebilir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almanız gerekir.

E11 Arıza Koda :  Gaz Valfi Modülasyon Sorunu

Gaz valfinin alev boyunu yükseltip alçaltmasında sorun olduğunu belirtir. Gaz valfi bu modülasyonu sağlamadığında ekranda bu hata kodu belirir. Arızanın net teşhis edilerek onarılması açısından servis yardımı almanız gerekir.


E12 Arıza Kodu :  Harici depo kullanımında sıcak su sensör sorunu.
Harici depo kullanımında kullanım suyu sensörünün arıza yapması, sensör bağlantılarında veya anakartta sorun olması sebebiyle ekranda bu hata kodu belirir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanız gerekir.

E13 Arıza Kodu : Baca Aşırı Sıcaklık Uyarısı

Bacada aşırı ısınma olduğu uyarısıdır. Kombi kendisini emniyete alarak çalışmaz. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E14 Arıza Kodu : Baca Sıcaklık Sensör Arızası

Bacada aşırı ısınma sensöründe arıza olduğu uyarısıdır. Sensörde bağlantılarında veya anakartta arıza olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E17 Arıza Kodu :  Tesisat devresinde iki sensör için yüksek ısı farkı.

Tesisat devresinde yer alan gidiş ve dönüş sensörleri arasında normalden fazla ısı farkı olduğunu belirtir. Tesisatta tıkanıklık olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, sensörlerde sorun olabilir. Farklı sorunlar da söz konusu olabileceğinden net arıza tespiti ve çözümü için servis çağırmanız gerekir.


rE28 Arıza Kodu :  Fazla İşlem Tekrarı

Kısa sürede resetleme işlemini olması gerekenden fazla uyguladığınızda bu sorun yaşanır. Cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın veya bir süre bekledikten sonra yeniden “reset” düğmesine bir kez basın. Sorun düzelecektir.


E37 Arıza Kodu :  Düşük voltaj sorunu.
Daireye veya kombiye şebekeden gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Öncelikle elektrikçi çağırarak dairenize gelen voltajı ölçtürün. Voltaj düşük çıkarsa elektrikçi gereken işlemi yapacaktır. Ancak voltaj normal değerde çıkarsa bir süre kadar beklemeli ve cihaza müdahale etmemelisiniz. Şebekeden gelen voltaj düzeldiğinde sorunun da düzelme olasılığı vardır. Bu arıza durumunda kombi otomatik resetleme yapacaktır. Ancak uzun bir süre beklemenize rağmen sorunda bir düzelme olmuyorsa anakart düşük gelen voltaj sebebiyle arızalanmış veya yanmış olabilir. Bunun için servis yardımı almalısınız. Arızanın yeniden tekrar etme ihtimali olacağı için de mutlaka kombi regülatörü kullanmanız gerekir.


E40 Arıza Kodu :  Elektrikte Frekans Sorunu.

Muhtemel sebep elektronik kart veya bağlantılardadır. Yine de net teşhis ve çözüm için servis yardımı almanızı öneririz.


Re41 Arıza Kodu : 6 deneme sonrası gaz yokluğu hatası.

Ateşlemenin 6 kez devreye girmediğini belirtir. Yani kombi 6 kez ateşleme yapmaya çalışır ancak brülörde yanma olmadığı için cihaz çalışmayarak arızaya geçer. Öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve gaz vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Bu kontrol sonrasında “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. Bu işlemi de arka arkaya en fazla 3 kez tekrarlayın. Arıza yine düzelmez ve devam ederse servis yardımı almanız gerekir.


E42 Arıza Kodu : Düğme veya tuş sorunu.

Panel üzerinde yer alan düğmeler veya tuşlar işlev sağlamadığında ekranda bu hata kodu belirir. Düğmeler kırıksa eğer değişimi yapılabilir. Ancak tuş takımında sorun varsa veya düğme bozuksa ya tuş takımı değiştirilir ya da anakarta müdahale edilir. Cihaza herhangi bir işlem uygulamadan servis yardımı almalısınız.


E43 Arıza Kodu :  Dış Hava Sensör Sorunu.

Kombiye bağlantılı dış hava sensörü (kombiyi dış ortam ısısına göre çalıştıran sensör) varsa eğer dış hava sensöründe, sensör bağlantılarında sorun olabileceğini belirtir. Kombi dış hava sensörü ile çalışmıyorsa eğer elektriksel bir sorun olabilir. Her iki durumda da servis yardımı almalısınız.


Re44 Arıza Kodu :  Gaz Valfi Arızası

Kombide ateşleme devresinde çalışan gaz valfinde bir arıza tespit edildiğinde bu sorun yaşanır. Gaz valfi arızalarında gaz valfinin yanı sıra elektronik kartta da sorun olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden iki parçanın da kontrol edilmesi adına servis çağırmanız gerekir.

E62 Arıza Kodu :  Kalibrasyon ihtiyacı.

Genel kontrol ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

rE72 Arıza Kodu :  Ateşlemede Sıcaklık Arızası

Arıza durumunda önce “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak kombiyi resetleyin. Bu işlemi sorun düzelmezse birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. Birkaç resetleme işleminden sonra sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.


E74 Arıza Kodu : İkinci Tesisat Sensör Hatası

Tesisat devresinde çalışan ikinci sensörde sorun olabileceğini belirtir. Sensörün yanı sıra bağlantı ve anakart arızası da olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü, için servis yardımı almalısınız.


rE88 Arıza Kodu : Anakart Sorunu.

Kombinin beyni olan ve hemen her parçaya çalışma voltajı gönderen elektronik kartta sorun olduğunu belirtir. Kısa süreli ani bir hata da olabileceği için bu sorunda önce kombiyi resetlemek gerekir. “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun, kombi bu şekilde resetlenecektir. Arıza düzelmezse eğer işlemi birkaç defa daha uygulayın. Yine de sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.


rE99 Arıza Kodu : Sistem Sorunu.
Geçici bir arıza durumu olabilir. Bu arızayla karşılaştığınızda önce kombiyi resetlemeniz gerekir. “reset” düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Kombi resetlenecektir. Bu işlemden sonra sorun düzelmezse eğer işlemi arka arkaya en fazla 3 kez tekrar edin. Sorun yine de düzelmiyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 

Bir cevap yazın