Demirdöküm Sargon Premix Arıza Kodları

Demirdöküm Sargon Premix KombiDemirdöküm Sargon Premix kombi ateşlemiyor yardım, Demirdöküm Sargon Premix kombi arızalandı ne yapmam gerekiyor. Demirdöküm Sargon Premix kombi çalışmıyor ne yapmalıyım, Demirdöküm Sargon Premix kombi ekranında beliren arıza kodlarının anlamlarını ve servis çağırmadan önce yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Demirdöküm kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Baykan kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Sargon Premix F0 Hata Kodu : Su Basıncı Hatası

Kombi su basıncının yüksek veya düşük durumda olduğunu belirtir. Bu gibi arıza durumlarında basınç göstergesi kontrol edilmelidir. Basınç düşük ise su basma işlemi, basınç yüksek ise fazla suyu alma işlemi gerekir. Düşük su basınç durumunda Sargon Premix model kombinin alt tarafında bulunan siyah doldurma musluğu sola çevrilerek kombiye 1,5 bar kadar su basılmalıdır. Yüksek su basınç durumunda kombiye en yakın kaloriferin havası alınmalı ve basınç 1,5 bar olana kadar düşürülmelidir. Bu uygulamalardan sonra su doldurma musluğunu ve kaloriferin hava alma bölümünü kapatmalısınız. Sorun büyük ihtimal ile düzelecektir. Düzelme olmazsa eğer kombiyi resetleyiniz. Arıza durumu hala devam ediyorsa eğer arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Sargon Premix F1 Hata Kodu : Aşırı Isınma

Kombi tesisatındaki mevcut su sıcaklığının maksimum değerin üzerine çıktığını belirtir. Önemli bir arıza durumudur ve genelde sıkça karşımıza çıkar. Kombi bu arıza kodunu verdiğinde eğer kış modunda çalışıyor ise; servis çağırmadan önce kombi altında mevcut olan tesisat vanalarını kontrol etmelisiniz. Ayrıca kalorifer peteklerinin vanalarını da kontrol ederek, vanalar kapalı ise açabilirsiniz. Konut içinde mutlaka en az 2 kalorifer peteğinin vanaları açık çalışır vaziyette olmalıdır. Aksi durumda bu sorun yaşanabilir. Vanaları açtıysanız veya açık durumda ise kombiyi resetleyebilirsiniz. Servis çağırmadan önce  resetleme işlemi 3 kez yapılabilir. Resetleme işleminden sonra da arızada düzelme durumu olmazsa eğer; kombi ana eşanjöründe, pompada veya üç yollu vanada problem olabilir. Ayrıca kalorifer tesisatında tıkanma olması veya filtrenin tıkanması sebebi ile de bu sorun yaşanabilir. Net arıza teşhisi ve onarımı için mutlaka uzman desteği almalısınız.

Sargon Premix F2 Hata Kodu : Kullanım Suyu Sensör Hatası

NTC arızası olarak da bilinmektedir. Sıcak su sensöründe problem olabilir. Sıcak su sensörü arızasının yanı sıra sensör bağlantılarında ve borularında da sorun yaşanıyor olabilir. Bu arıza durumunda kesin tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Sargon Premix F3 Hata Kodu : Kalorifer Sensör Hatası

NTC arızası olarak bilinmektedir. Genelde çok sık yaşanmayan bir sorundur. Kalorifer sensörü arızalı ise, sensör bağlantılarında veya borularında problem var ise bu arıza durumu ile karşılaşabilirsiniz. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Sargon Premix F4 Hata Kodu : Ateşleme Hatası

Kombi Brülöründe yanma oluşmadığı zaman bu hata kodu ekranda belirir. Sargon Premix model kombilerde genelde sık yaşanan sorunlar arasında gelir. Servis gelmeden önce dairede gaz olup olmadığına bakılmalıdır. Konut içinde gaz olduğundan emin olunmalıdır. Gaz vanaları kontrol edilebilir ve kapalı ise açılabilir. Gaz vanaları kontrolü sonrasında kombiye gaz gelindiğinden emin olunursa resetleme işlemi uygulanmalıdır. Resetleme işlemi de sorunun çözümlenmesinde işe yaramıyor ise bu durumda; anakart, gaz valfi, elektrotlar (iyonizasyon ve ateşleme) arızalı olabilir. Kesin arıza tespiti ve onarımı için servis çağırmanızı öneririz.

Sargon Premix F5 Hata Kodu : Hava Akış Hatası

Sargon Premix kombiler yoğuşmalı tip kombilerdir. Bu arıza durumu yaşandığında; fan arızalı olabilir, anakartta sorun olabilir, hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir ya da hava akım borusu ebatlarında sorun olabilir. Kesin teşhis ve arıza onarımı adına uzman desteği almanız şarttır.

Sargon Premix F6 Hata Kodu : Dış Hava Sensör Hatası

Sargon Premix model kombilerin her birinde dış hava sensörü bulunmamaktadır. Bu parça dış atmosferin ısı derecesine göre kombiyi çalıştırma görevindedir. Dış hava sensörü varsa eğer arızalı olabilme ihtimali yüksektir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde de bu sorun yaşanabilir. Böyle bir durumda ise arıza sebebi elektrik aksağındadır. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Sargon Premix F7 Hata Kodu : Fan geri besleme problemi.

Sargon Premix model yoğuşmalı kombilerde hava akışını sağlayan fanda geri besleme problemi olduğunu belirtir. Bu sorunda fan veya elektronik kartta problem olabilir. Net arıza teşhisinin yapılması ve sorunun giderilmesi için servis çağırmanız gerekir. Bu konuda kombiye müdahalede bulunmamalısınız.

Sargon Premix F8 Hata Kodu : Fan dönüş hızında problem.

Sargon Premix model kombilerde devirli fan bulunur. Fan dönüş hızında sorun olması demek kullanıma bağlı olarak hızının düşüp çıkması demektir. Böyle bir sorunda fan arızası söz konusu olabilir. Yine de tespit yapılması ve arızanın onarılması açısından Demirdöküm Servisi yardımı almanızı öneriyoruz.

Sargon Premix F9 Hata Kodu : Fan durması gerekirken durmuyor.

Fanın sürekli olarak çalıştığını belirten bir hata sinyalidir. Bu durumda fan arızalı olabilir. Yine de uzman yardımı alırsanız arıza durumu yerinde görülerek tespit edilir ve onarım ile sorun çözümlenir. Bu sorunda cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

Sargon Premix OC Hata Kodu : Hata Kodu Değildir
Dış hava sensörü devreye girmiş durumda. Bu bir hata kodu değildir, sadece bildirimdir.

Sargon Premix CC Hata Kodu : Hata Kodu Değildir
Dış hava sensörü henüz devreye girmemiş durumda. Bu bir hata kodu değildir, sadece bildirimdir.

Bir cevap yazın