Chaffoteaux Compy Kombi Arıza ve Çözümleri

Chaffoteaux Compy Kombilerde ekran bulunmaz. Arıza durumunda ledler yanarak arıza durumunu bildirir. Arıza kodlarının anlamlarını ve kullanıcı olarak  servis çağırmadan önce yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Chaffoteaux kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

30 Ledi Yanıyor : Anakart ile iletişim Sorunu.

Bu arıza durumunda cihaz çalışmasını durdurur ve bloke konuma geçer. Anakarttan haber alınamadığını yani iletişim kopukluğu olduğunu belirtir. Böyle bir sorunda cihaza müdahale etmemeli, arızanın onarılması açısından uzman yardımı almalısınız. Anakart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Bu uygulama için işi uzmanına bırakmak şarttır.

40 Ledi Yanıyor : Baca çekişi sorunu.

Baca emniyet termostatında sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan teşhis ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız

50 Ledi Yanıyor :  Sirkülasyon Yok

Kombide su sirkülasyonu sağlayan pompanın arızalanması, tesisatın tıkanması, filtrenin tıkalı olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu arıza durumunda cihazın su basıncını kontrol edebilirsiniz. Basınç düşük ise cihaza su basın. Basınç normal değerde ise ya da su basmanıza rağmen arızada düzelme olmuyor ise mutlaka Servis yardımı alın.

80 Ledi Yanıyor :  Aşırı Isınma Sorunu

Kombi ana eşanjöründe aşırı ısınmadan dolayı güvenlik termostatı devreye girer ve kombiyi bloke eder. Kombinize önce reset atmayı deneyin. Resetleme işlemi sonrası  kalorifer peteklerinin ve kombinin altındaki tesisat vanalarının açık olduklarından emin olun kapalı iseler açın. Bu kontrollerden sonra arıza yine devam etmekte ise başka bir işlem yapmadan mutlaka servis çağırın. Bu arızanın birçok nedeni olabilir. Pompa sıkışmış yada yanmış olabilir, kombi gaz valfinin ayarı bozulmuş olabilir, güvenlik termostadı arızalanmış olabilir.

70 ve 80 Ledi Yanıyor :  Alev Yok

Bürülörde alev olmadığını bildirir.. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce kombinizi resetleyin. Resetleme işlemini birkaç kez yapmanıza rağmen yine de sorunda düzelme olmuyorsa eğer; iyonizasyon elektrodu, gaz valfi ya da anakart ile alakalı bir sorun olabilir. Servis çağırınız.

60 ve 80 Ledi Yanıyor : Don Koruma Devrede

Bu bir arıza durumu değil bilgilendirme kodudur. Don tehlikesine karşı pompa devreye girip çalıştığında ekranda belirir.

60 ve 70 Ledi Yanıyor : Donma Koruma Devrede

Bu bir arıza durumu değil bilgilendirme kodudur. Donma durumuna karşı pompanın çalıştığını ve brülörde yanmanın başladığını belirtir. Bir süre kadar durum devam eder ve bir süre sonra düzelir.

60,70 ve 80 Ledi Yanıyor : Sirkülasyon Yok

Kombinin suyu sirkülasyon yapamadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kombinin su basıncı düşük olabilir. Bar seviyesini kontrol etmelisiniz. Basınç düşük ise kombi basıncını 1,5 bara kadar çıkarın. İşlem sonrası doldurma musluğunu açık bırakmayın. Sorun düzelir ancak düzelme olmaz ise; resetleme işlemi uygulamalısınız. Arıza tekrarı durumunda servisi arayabilirsiniz.

50,70 ve 80 Ledi Yanıyor :  Kalorifer NTC Sensörü Isıyı Algılamıyor

Bu durumda sensör arızalı olabilir. Teknik açıdan sensörün yanı sıra kablolarda ya da sensöre bağlı borularda da sorun olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden önerimiz cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanızdır

50 ve 60 Ledi Yanıyor : Kalorifer NTC Sensöründe Kısa Devre

Kalorifer gidiş suyu sensör kablolarında kısa devre olabileceğini belirtir. Tabi bu durumda sensör arızalı da olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına uzman servis desteği almanız gerekmektedir

50,60 ve 80 Ledi Yanıyor : Kalorifer Dönüş NTC Isıyı Algılamıyor.

Kalorifer dönüş suyu sensörü arızası durumunda, sensör kablolarında veya borularında sorun olması durumunda bu problem yaşanabilmektedir. Arıza durumunda cihaza müdahale etmeksizin uzman yardımı almanız gerekmektedir.

50,60 ve 70 Ledi Yanıyor :  Kalorifer Dönüş NTC Kısa Devre.

Kalorifer dönüş suyu sensör kablolarında kısa devre olduğu zaman bu sorun yaşanabilir.  Sensör arızası da söz konusu olabileceğinden arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanızda fayda vardır.

40 ve 70 Ledi Yanıyor :  Alev kesintisi (cihaz ateşleme denemesi yapıyor).

Bu ledlerin yandığı durumda brülördeki alev kesilmiş ve cihaz ateşleme denemesi yapıyor diyebiliriz. Bu durumda konutta gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz girişlerine bakın. Vanalar kapalı ise açın. Cihazı resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer; anakart, elektrotlar ya da gaz grubunda sorun olabilir. Önerimiz uzman yardımı almanız ve cihaza müdahalede bulunmamanızdır

40 ve 60 Ledi Yanıyor :  Anakart Arızası

Bu arıza durumunda cihaz bloke olur ve çalışmaz. Elektrik kablolarında ya da anakartın cam sigortasında sorun olabilir. Genelde anakart arızası olarak tabir edilen bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

40,50,60,70 ve 80 Ledi Yanıyor :  Ekran Kartı ile iletişim Sorunu.

Öncesinde ekran kart değişimi yapıldı ise kombiye uygun olmayabilir ya da ayarları yanlış olabilir. Yeniden müdahale için uzman yardımı almalısınız. Daha öncesinde bir müdahale olmadı ise anakart arızalı olabilir ve ekran kartı ile iletişim sağlayamıyor olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından Airfel Servisi yardımı almanız gerekir.

Bir cevap yazın