Buderus FC Kombi Arıza kodları ve Çözümleri

Buderus FC KombiBuderus Fc  model kombilerde meydana gelen arıza durumlarında, ekranda beliren arıza kodlarının anlamları ve servis çağırmadan önce yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

1 Arızası : Atık Gaz Sorunu
Bir nevi hava akış sorunu olarak da adlandırılabilir. Kombi bacalı model ise baca çekişinde problem olabilir. Hermetik modellerde ise Baca fanı, prosestat veya anakart arızalı olabilir. Kombiyi resetlemeniz rağmen sorun düzelmiyorsa arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

2 Arızası : Aşırı Isınma Sorunu
Kombi içerisindeki suyun aşırı ısındığını ve bu sebeple cihazın aşırı ısınmaya karşı korumaya geçip bloke olduğunu belirten arıza kodudur. Fc model kombinizde bu sorunu yaşamakta iseniz; Öncelikle kombinin su basıncına bakın, basınç 1 bardan düşük ise 1,5 bara kadar su basın. Sonra resetleme işlemi yapın. Sonuç alamazsanız, kombiniz kış modunda ise petek vanalarını kontrol edin, kapalı ise açın. Yaz modunda bu sorunu yaşadıysanız ve bahsedilen uygulamaları yapmanıza rağmen arıza durumu devam etmekte ise ; Ana eşanjörün tıkanması-kireçlenmesi, üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, pompanın sıkışması, kalorifer tesisatının tıkanması, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz

3 Arızası : Ateşleme Hatası
Kombide ateşleme denemesi sonrasında brülörde yanma olmadığı için meydana gelen bir sorundur. Ateşleme sorunu olarak da adlandırılabilir. Bu durumda önce konutunuzda gaz olduğundan ve Fc model kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanalarına bakın, kapalı ise mutlaka açın. Gaz gelmesine karşın yine de sorun yaşanmakta ise resetleme işlemi yapın. Maksimum 3 reset uygulaması da sonuç vermiyorsa mutlaka uzman yardımı alın. Elektronik kart, gaz valfi veya iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında sorun olabilmektedir. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz

4 Arızası : Sirkülasyon Hatası
Kombinin devir daimi yani sirkülasyonu yapamadığını belirten arıza kodudur. Kalorifer peteklerinin ve kombinin altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olmak için kontrol ediniz. Tüm vanalar açık ve sorun devam ediyor ise devir daim pompasında arıza olduğunda veya  kalorifer tesisatı tıkalı olduğunda veya kalorifer filtresi tıkandığında genelde bu sorun yaşanır. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz

5 Arızası : Kullanım Suyu Aşırı Isınma
Kullanım sıcak suyu sıcaklığının aşırı ısındığını bildiren koddur. Ekrandan bu kodun silinmesi amacı ile birkaç resetleme işlemi yapabilirsiniz. Sorunda düzelme olmaz ise arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

6 Arızası : İyonizasyon Hatası
Kombinin alev algılamada sorun yaşadığını belirtir. Birkaç kez resetleme işlemi uygulamalı sorunda düzelme olmuyor ise arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz. İyonizasyon sorunu söz konusu olabilir. Yani gaz valfi, iyonizasyon elektrodu veya anakartta problem olabilmektedir.

7 Arızası : Hava Prosestat Hatası
Prosestat hermetik ve yoğuşmalı tip kombilerde bulunan hava akışını kontrol eden  parçadır. Arıza durumu olduğunda ekranda 7 arıza kodu belirir. Bu durumda resetleme işlemi yapsanız da sorun düzelmeyecektir. Ayrıca prosestatın yanı sıra fan veya elektronik kartta da sorun olabilir. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

8 Arızası : Anakart Sigorta Sorunu
Beyin sigorta sorunu olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda anakartta sigorta sorunu olabilmektedir. Anakarta müdahale edildiğinde sorun düzelecektir. Fakat tek sebep anakart da olmayabilir. Arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

9 Arızası : Anakart Hatası
Harici bir sorun olarak da belirtebiliriz. Bu arıza durumunda cihaz çalışmayacaktır. Gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabileceğinden, arızanın net tesbit ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E Arızası :  Düşük Voltaj Hatası
Özellikle de kış dönemlerinde elektrik kesintilerinin daha sık yaşanılması sonucunda meydana gelen arıza kodudur. Voltajların düşük geldiğini (165 V altı) veya düşük voltaj sebebi ile kombinin arızalandığını belirtir. Öncelikle dairenize gelen elektriği ölçtürmeniz gerekir. Voltajlar normal çıkar ise düşük voltaj sebebi ile Buderus Fc model kombinin anakartı yanmış veya hasar görmüş olabileceğinden anakarta müdahale edilmesi gerekir. Anakart tamir edilir veya değişimi yapılır ise ekrandaki E hata kodu silinir. Yalnız sorunun tekrar etme seçeneği bulunur. Bu gibi durumların önüne geçmek adına da KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanızı tavsiye ederiz.