Alarko Seradens Kombi Kullanım Kılavuzu

Alarko Seradens  kombi nasıl çalışır, Alarko Seradens  kombi nasıl yakılır, Alarko Seredens kombi nasıl kapatılır, Alarko Seradens  kombi kullanımı, Seredens kombi nasıl kullanılır, seradens kombi su ekleme nasıl yapılır, aşağıdaki bilgilerden öğrenebilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi Bursa
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

1. Çalışma konumu ayar düğmesi (Yaz / Kış / Sadece Isıtma / Kapatma (Off). Kombi hata durumunda sıfırlama (reset) düğmesi olarak işlev görür.
2. Bilgilendirme (info) menüsü düğmesi.
3. Kullanım suyu sıcaklığı artırma düğmesi
4. Kullanım suyu sıcaklığı azaltma düğmesi
5. Kalorifer suyu sıcaklığı artırma düğmesi
6. Kalorifer suyu sıcaklığı azaltma düğmesi
7. Sıcaklık, hata kodu ve çalışma durumu LCD gösterge ekranı
8. Oda termostatı ve dış hava sıcaklık sensörünün* harici kablolaması için klemens • Oda termostatı ve dış hava sensörü opsiyoneldir.

Kullanıcı Bilgilendirme (Info) Menüsü : Kullanıcı bilgilendirme (info) menüsünde bazı temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu menüye kombi KAPALI konumdayken bile girebilirsiniz. Kullanıcı bilgilendirme menüsüne girmek için (2) numaralı (Şekil 1) düğmeye 2 saniye süresince basın. Bilgilendirme menüsünün içerisinde birçok bilgi ve değeri dönüşümlü olarak görebilirsiniz. Bu menüde gezinmek için kullanım suyu sıcaklığı artırma (3) ve azaltma (4) düğmelerini kullanabilirsiniz. Kullanıcı bilgilendirme menüsünde aşağıdaki bilgiler görülebilmektedir:
1. ı00: Kalorifer suyu basıncı
2. ı01: Kalorifer suyu sıcaklığı (sensör sıcaklığı)
3. ı02: Kullanım suyu sıcaklığı (sensör sıcaklığı)
4. ı03: Dış hava sıcaklığı (opsiyonel dış hava sensörü bağlı ise)
5. ı04: Kullanım suyu ön ısıtma fonksiyonunun durumu. Ön ısıtma aktifse “PhE”, aktif durumda değilse “Phd” sembolleri ekranda görünür. Ek göstergede kaçıncı bilginin gösterildiği ve ana göstergede ilgili info değeri gösterilir. (3) ve (4) numaralı düğmelere her basışta bir sonraki / önceki bilgiye geçilir. Kullanıcı bilgilendirme menüsünü kapatmak için, kullanıcı bilgilendirme düğmesine 2 saniye süreyle basmanız veya 30 saniye beklemeniz yeterlidir.

Sisteme Su Eklemek : DİKKAT! Kalorifer devresindeki su basıncı, kombi çalıştığı süre boyunca kontrol edilmelidir. Sistem 1.2 bar basınçtaki su ile doldurulmalıdır. (İlk çalıştırmada tesisata harici manometre takılmalıdır). Doldurma işlemi kombi soğuk ve kapalıyken gerçekleştirilmelidir.
Seradens Super kombilerin içerisinde basınç sensörü bulunmaktadır. Kombinin gerekli tüm bağlantıları (elektrik, borular ve baca) yapıldıktan sonra kombinin sol alt tarafında bulunan doldurma musluğu (D) aracılığıyla doldurma işlemi yapılabilir (Şekil 2). Doldurma yapmadan önce, kullanıcı bilgilendirme düğmesine (2) 2 saniye süreyle basılarak ekranda dönüşümlü olarak ı00 sembolü ve basınç değerinin görünmesi sağlanmalıdır. Doldurma işlemine ekrandaki basınç değeri “b1.2” olarak görünene kadar devam edilmelidir. Eğer basınç değeri istenilen seviyeye gelmeden önce kullanıcı bilgilendirme menüsü kapanırsa (30 saniyede kapanır), yeteri miktarda su dolduğundan emin olmak için kullanıcı bilgilendirme düğmesine (2) tekrar 2 sn süresince basılmalı ve değer ekranda gözlemlenmelidir.
15 Eğer su basıncı belirli bir değerin altına düşerse ekranda E04 arızası görünür. Sistemdeki basınç değerini yükseltmek için, Şekil 2’deki doldurma musluğunu (D) açın. Sistemi aşırı yüklememek için kullanıcı bilgilendirme menüsündeki basınç değerini kontrol edin. Basınç 1.2 bar değerine ulaşıncaya kadar sistemi doldurmaya devam edin, bu değere ulaşıldığında doldurma musluğunu kapatın. Kalorifer sistemin aşırı doldurulması E47 hatasına yol açar, bunun nedeni sistemdeki fazla suyun 3 bar emniyete ventilinden kontrolsüzce boşaltılmasını önlemektir.

Çalışma Konumları ve Kombinin Çalıştırılması

“KAPALI (OFF)” Konumu : Bu konumda kombi kapalıdır (OFF) ve herhangi bir kullanım suyu veya kalorifer suyu ihtiyacında çalışmaz. Bununla birlikte, pompa kilitlenme koruması ve donma koruma fonksiyonları kombiyi güvensiz durumlardan korumak için çalışır vaziyettedir. Doldurma işlemi esnasında basıncı gözlemek için kullanıcı bilgilendirme menüsü kapalı konumda da kullanılabilmektedir.

“YAZ” Konumu : Kombinizi “YAZ” konumunda çalıştırmak için (1) düğmesine basın (Şekil 1) ve ekranda musluk sembolünün ( ) sürekli olarak yandığını görün. Bu konumda kombi yalnızca kullanım suyu sistemi için çalışacaktır. Her kullanım suyu ihtiyacında otomatik ateşleme sistemi yakıcıyı ateşleyecektir. Yanma odasında alev oluşumu ekranda ( ) sembolüyle gösterilir. Kullanım suyu kullanımında, ekranda musluk sembolünün ( ) yanıp söndüğü gözlemlenir.

“KIŞ” Konumu : Kombinizi “KIŞ” konumunda çalıştırmak için (1) düğmesine basın (Şekil 1) ve ekranda musluk ( ) ve radyatör ( ) sembollerinin sürekli olarak yandığını görün. Bu konumda kombi kullanım suyu ve kalorifer sistemleri için çalışacaktır. Her kullanım suyu veya kalorifer ısınma ihtiyacında otomatik ateşleme sistemi yakıcıyı ateşleyecektir. Yanma odasında alev oluşumu ekranda ( ) sembolüyle gösterilir. Ekranda; kullanım suyu kullanımında musluk sembolünün ( ), kalorifer su ihtiyacında ise radyatör sembolünün ( ) yanıp söndüğü gözlemlenir.

“SADECE ISITMA” Konumu : Kombinizi “SADECE ISITMA” konumunda çalıştırmak için (1) düğmesine basın (Şekil 1) ve ekranda radyatör ( ) sembolünün sürekli olarak yandığını görün. Bu konumda kombi kalorifer sistemi için çalışacaktır. Her kalorifer ısınma ihtiyacında otomatik ateşleme sistemi yakıcıyı ateşleyecektir. Yanma odasında alev oluşumu ekranda ( ) sembolüyle gösterilir. Kalorifer ısınma ihtiyacında ekranda radyatör sembolünün ( ) yanıp söndüğü gözlemlenir.

Kombinin Çalıştırılması

  • Cihaza giden gaz yolunun açık olduğundan ve cihaza gaz girişi olduğundan emin olun.
  • Cihaza elektrik verildiğinde ekranda “OFF” yazısı görülecektir. Konum düğmesine (1) (Şekil 1) basılarak sırasıyla YAZ-KIŞ-SADECE ISITMA-KAPALI konumları arasında geçiş yapılabilir.
  • “KIŞ” veya “SADECE ISITMA” konumları seçildiğinde kombi otomatik olarak yanacaktır (Bir oda termostatı bağlı olması veya bağlantının köprülenmesi koşuluyla). “YAZ” konumu seçildiğinde kombinin ateşlenmesi için bir sıcak su musluğu açılmış olmalıdır.
  • Ekranda (7) (Şekil 1) yanıp sönen rakam olmadığını kontrol edin (hata kodlarını görün). Eğer ekranda (7) E04 arızası görünüyorsa bu, kombide su olmadığına işaret eder. Böyle bir durumda sistemi “Bölüm 2.7”de tarif edildiği şekilde su ile doldurun. Isıtma Sıcaklığının Ayarlanması Isıtma sıcaklığı (5) ve (6) düğmeleri ile ayarlanır (Şekil 1).
  • (5) düğmesine basılarak kalorifer ayar sıcaklığı artırılır.
  • (6) düğmesine basılarak kalorifer ayar sıcaklığı azaltılır. Kalorifer suyu için ayar sıcaklığı minimum 30°C, maksimum 85°C olarak belirlenmiştir. Düşük sıcaklıkta çalışma ayarında ise bu sıcaklıklar minimum 30°C, maksimum 45°C’dir. Ekran ışığı yanmadığı zaman (5) veya (6) tuşuna bir kez basılması ekranda o anki ayar sıcaklığının görünmesini sağlar. Info tuşuna basıldığında ise ekranda anlık sıcaklık değeri görülür. Kullanım Suyu Sıcaklığının Ayarlanması Kullanım suyu sıcaklığı (3) ve (4) düğmeleri ile ayarlanır (Şekil 1).
  • (3) düğmesine basılarak sıcak kullanım suyu ayar sıcaklığı artırılır.
  • (4) düğmesine basılarak sıcak kullanım suyu ayar sıcaklığı azaltılır. Kullanım suyu için ayar sıcaklığı minimum 30°C, maksimum 60°C olarak belirlenmiştir. Ekran ışığı yanmadığı zaman (3) veya (4) tuşuna bir kez basılması ekranda o anki ayar sıcaklığının görünmesini sağlar.

Petek Arası Toz Temizliği

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşer, Tasarruf Etmenin Yolları

Bir cevap yazın

Sohbet Başlat
WhatsApp Üzerinden Servis Çağır
PETEM Servis WhatsApp
💬Bursa'nın tüm semtlerine hizmet vermekteyiz. Hızlı, Hesaplı ve Garantili servis hizmetleri için bizi arayabilir veya mesaj yazabilirsiniz.
Call Now ButtonHemen Ara