Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır ?

Lavabo tıkandı su gitmiyor, tıkanan gider borusu nasıl açılır, evde tıkalı lavabo nasıl açılır, sürekli lavabo tıkanıyor diyorsanız, aşağıdaki bilgiler yardımıyla ücret ödemeden tıkalı lavabonuzu kendiniz açabilirsiniz.

Evlerde lavabo tıkanıklığı sorunu çok sık karşılaşılan problemdir. Lavabo tıkanıklığı sebebi genellikle kullanım hatalarından meydana gelmektedir. Özellikle mutfak lavabolarına dökülen yemek artıkları ve yağları sorunun en başlıca sebebidir.

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız.

Kendi başınıza evde lavabo açmanın en etkili ve basit iki yöntemi vardır;

Lavabo Açmak İçin Kostik Kullanımı :

 1. Öncelikle herhangi bir hırdavatçıdan 1kg Kostik ( Sodyum Hidroksit ) alınız.
 2. Hepsini Lavabonun ağzına boşaltınız. Bu işlemi yapmadan önce, tıkalı lavabonun içinde su olmaması gereklidir. (Eğer lavabonuz tıkanma sebebiyle su doluysa bu işlem işe yaramaz. Biriken suyun yavaş yavaş gidere gitmesini beklemelisiniz eger su hiç gitmiyorsa ikinci yöntemi deneyiniz )
 3. Mutfak penceresini açınız
 4. İki litre kadar suyu kaynatınız, su soğumadan lavabonun ağzına koyduğunuz  kostik üzerine dökünüz ( Bu işlemi yaparken dikkatli olunuz! Suyu dökerken üzerinize sıçratmayınız. Kostik vucudunuza zarar verebilir! Suyu döktüğünüz gibi mutfaktan çıkarak kapısını kapatınız. Meydana gelecek buhar insan sağlığına zararlıdır, solumayınız! )
 5. 15 dakika kadar bekledikten sonra, Lavabonun musluğunu açarak bir kaç dakika akıtınız.
 6. Lavabonuzdaki tıkanıklık sorunu büyük ölçüde çözülmüştür. Tıkanıklık biraz açılmış ama hala yeterli değil diyorsanız bu işlemi bir kez daha tekrarlayınız.

Lavabo Açmak İçin Susta Kullanımı :

Kostik ile açılmayan lavabolar için daha etkili ancak biraz uğraştırıcı olan ikinci yöntem ise susta kullanmaktır.

 1. Öncelikle bir hırdavatçıdan resimdeki gibi lavabo açmak için susta teli alınız.
 2. Lavabonu altındaki, lavabo sifonunu gidere bağlandığı noktadan sökünüz. Lavabodan da sökerek yenisi alıp takmanızı öneririz.
 3. Susta telini gider borusunun ağzına sokunuz ve sürekli döndürerek içine doğru iteleyiniz. Ara sıra takıldığını hissettiğinizde çıkararak ucunu temizleyin ve işlemi sürekli tekrarlayın.
 4. Lavabonuzun sifonunu takarak bir kaç litre kaynak su dökünüz.
 5. Lavabonuzun tıkanıklığı büyük ölçüde açılmıştır. Açılmış ancak yeterli seviyede değil diyorsanız üzerine birinci yöntemi de uygularsanız yeni gibi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.