Protherm Hermetik Şofben Arıza ve Çözümleri

protherm hermetik şofbenProtherm şofben arızaları. Protherm şofben sıcak su vermiyor. Protherm şofben suyu ısıtmıyor. Protherm şofben ateşlemiyor.

Protherm Hermetik şofben PRT 19 arıza durumunda ekranında E, F1, F2, F4, F5, F6, F7, F9 arıza kodlarından birini veriyor ise kullanıcı olarak aşağıdaki kontrolleri yapınız, kontroller sonrasında arıza durumunda düzelme olmuyor ise servis çağırmanız gerekmektedir.

Bursa’da Protherm şofben arızalarının tamirinde hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Uzman teknisyenlerimiz sorunun nedenini tespit ederek bir an önce çözüme kavuşturacaklardır.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Protherm Hermetik şofben E Arızası : Don Koruması

Protherm Hermetik şofben F1 Arızası : Aşırı Isınma Sensör Hatası Aşırı ısınma sensörü, düşük su debilerinde eşanjördeki suyun sıcaklığının 85ºC’yi geçmesi durumunda eşanjörü korumak için devreye girer. Elektronik karta gazı kapatması için sinyal gönderir. LCD ekranda F1 simgesi belirir ve resetlemeden cihaz devreye girmez. Cihazı resetlemek için “On/Off” düğmesini kapatıp yeniden açmak gerekir.

Protherm Hermetik şofben F2 Arızası : NTC Sensör Hatası NTC Sensör çıkış suyu sıcaklığını ölçmek amacıyla su çıkış borusunun üzerine bağlanır. Ölçülen sıcaklık değeri elektronik kart vasıtasıyla LCD ekranda nümerik değerlere dönüşür. NTC Sensörde oluşacak hata kodu LCD ekrana F2 olarak yansır.

Protherm Hermetik şofben F4 Arızası : Ateşleme – İyonizasyon Hatası LCD ekranda görülen F4 simgesi brülörün ateşleme yapmaması anlamına gelir. Bu hata kodu LCD ekranda belirdiğinde öncelikli olarak brülöre gaz gelip gelmediği kontrol edilmelidir. LPG ile çalışan cihazlarda tüp bitmiş olabileceği gibi, doğalgazla çalışan cihazlarda ise kontrol vanası kapalı olabilir. Brülöre gaz geldiğinden emin olunduğunda buji hala ateşleme yapmıyorsa fanın çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Nadirende olsa baca bağlantısının sağlıksız olması, baca çıkış ağzının karşısında hava giriş çıkışını engelleyen yabancı bir cisim olması durumunda da bu arıza kodunu verebilir. Şofbeni resetlemenize ve kontrolleri yapmanıza rağmen arıza durumu devam ediyorsa arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmalısınız. Örnek arıza ve tamiri için videomuzu izleyebilirsiniz.

Protherm Hermetik şofben F5 Arızası : Presostat Hatası Cihazın LCD Ekranında F5 arızası görülmesi durumunda hermetik kabinde istenilen basınç değerlerinden sapıldığı anlaşılmalıdır. Bunun sebeplerinden biri presostatın çalışmıyor olması olabilir. Böyle bir durumda yeni bir presostat takılmalıdır. Diğer sebepler ise fanın arızalı olması durumudur. Bunun yanında atık gaz boru donanımı da herhangi bir sebeple önü kapatılmış veya tıkanmış olabilir. Atık gaz boru donanımının üstüne istenmeyen bir cisim gelerek boru donanımından hava çıkışını ve temiz hava girişini engellemiş olabilir.

Protherm Hermetik şofben F6 Arızası : Düşük voltaj Hatası Besleme volatjı 165V±10V’un altına düşerse cihazın LCD ekranında F6 arızası görülür. Voltaj değeri 175V±10V üzerine çıktığında normal operasyona geri dönülür.

Protherm Hermetik şofben F7 Arızası : Gaz valfi feedback hatası Gaz valfi devresinde feedback kontrol kısmında bir hata oluşması durumunda bu hata verilir. Bu hatanın giderilmesi için RESET’leme gerekir.

Protherm Hermetik şofben F9 Arızası : Presostat kısa devre hatası Eğer fan durdurulduğu halde presostat 15sn süreyle kapalı konumdaysa bu hata verilir. Presostat açıldığı zaman normal operasyona otomatik olarak geri dönülür.

Protherm Şofben Resetleme