Kombi Üzerine Kuş Yuva Yapmaması İçin Öneriler

Kombi arıza ve bakımlarında müşterilerimizden gelen en büyük şikayet, kombilerin üzerine kuşların yuva yapmaması için ne yapabiliriz sorusudur.

Balkonunuza ve özelliklede kombinin üzerine kuşların yuva yapmaması için, alacağınız kolay önlemleri hakkında yazımızda sizleri bilgilendireceğiz. Balkonlar özellikle yaz akşamlarında keyifli zamanların geçirildiği, çiçeklerin beslendiği evlerin en güzel köşeleridir.  Ancak açık balkona sahip kişilerin yaşadıkları pek çok avantajlı durum yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar arasında kişileri en çaresiz bırakan durum ise balkona ve özelliklede kombinin üzerine yuva yapan kuşlardır. Onlar şehirde her yerdedirler, özellikle de balkondaki kombinizin üzerinde. Dikkate değer bir durum da onların çeşitli hastalıklar ve bit veya bakteri taşıyabilecek olmalarıdır. Bu durum ev hanımlarımızın sinirlerini bozmakta ve bu dertten kurtulmak için çözüm yolları aramaktadırlar.

Kuşların Kombi Üzerine Yuva Yapmaması İçin Neler Yapılabilir

Kuşların  yuva yapmamaları için birtakım yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler yüzde yüz etkili olma da kuşların balkona yuva yapmasını engellediği denenmiş bazı yöntemlerdir. Sizler bu yöntemler arasından kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz yöntemi uygulayabilir veya kendiniz bir yöntem keşfedebilirsiniz.

Poşet Asmak : Çamaşır ipine veya balkondaki görünen herhangi bir yere özellikle parlak poşet asmak kuşların balkona yuva yapmamaları için kullanılabilecek en pratik ve en fazla denenen  yöntemdir.

Kuş bariyerleri : Kuşları kombinin üzerinden uzak tutmak için en iyi yöntemlerden biri de tünemelerini önlemek için eğimli engeller koymaktır. Kuş bariyerleri çok pahalı şeyler değildir ve yüzeyde yürümelerini engelledikleri için kuşları uzak tutar. Bu bariyerleri kartondan yapabilirsiniz ve 40 ile 60 derece arası açıyla kombinin üzerine yerleştirebilirsiniz. Bu sayede kuşlar kombinin üzerine yuva yapamayacaklardır.

CD Asmak : Elinizde işe yaramayan bir çok CD var ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Onları “güvercin korkuluğu” olarak kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu CDleri birlikte bağlayıp, görünür bir yere asmaktır. Güneş CDlerin yüzeyinde parladığı zaman kuşlar kaçacaktır. Parlak ışık onların gözlerini rahatsız eder. Bu durumda da kuşların balkona girmesi ve yuva yapması önlenebilir.

Ağ Germe : Balkona ağ germek kuşların balkona gelmesini önleyen en güvenilir ve garanti yöntemdir. Balkonun açıklığı sağlayan duvarları arasına ağ gerildiğinde kuşlar balkona giremeyecek ve yuva yapamayacaklardır. Balkona ağ germe yöntemi her he kadar garanti bir yöntem olsa da sitede bulunan dairelerin balkonlarına ağ gerilmesi yasak olabilir ve kişiler balkonlarına ağ germek istemeyebilir. Bu durumda öncelikle diğer yöntemler denenebilir.

Rüzgar Çanı : Rüzgarın esmesi ile hareket eden ve ses çıkaran aletler kuşların korkutulmasını sağlar. Çıkan sesten rahatsız olan kuşlar balkona yaklaşmayacaklardır. Yaygın olarak metal ve ahşap olarak bulunan rüzgar çanlarından metal malzeme ile üretilenler daha çok ses çıkartmaktadır. Rüzgar çanı kuşların gelmesini önleyen bir yöntemdir ancak çıkan sesten kaynaklı olarak ede yaşayanalar veya komşular rahatsız olabilir.

Yırtıcı Kuş Maketi : Kuşları yiyerek beslenen kartal, şahin, atmaca gibi kuşların maketinin balkona asılması kuşların balkona gelmesini önleyen diğer bir yöntemdir. Bu kuşlardan korkan diğer kuşların balkonunuza gelmesini engellemek için uygulanması kolay bir yöntemdir.

Rüzgar Gülü : Rüzgarda ve ufak hava akımları ile hareket eden rüzgar gülleri balkona kuşun girmesini önleyen bir yöntemdir. Özellikle parlak kısımları bulunan bir rüzgar gülü tercih ettiğinizde rüzgarla hareket eden rüzgar gülünden korkan kuşların balkonunuza girmesini önleyebilirsiniz.

Kuş kovucu cihazlar : Kuşların balkona girmesini engellemek için uygulanan diğer yöntemlerin işe yaramaması durumunda daha profosyonel bir çözüm uygulamak gerekebilir. Kuşların rahatsız olacağı bir ses yayan, balkonların kuşlardan korunması amacıyla üretilmiş bu cihazların kullanılması ile balkonlara kuşların yuva yapması ve kuşların yuvaya girmesi engellenebilir.