Fondital Panarea Kombi Arıza ve Çözümleri

Fondital Panarea kombi

Fondital Panarea kombilerde meydana gelen arıza ve çözüm yolları hakkındaki yazımızı siz Fondital kombi kullanıcıları için hazırladık.

Aşağıdaki bilgiler Fondital Panarea kombiler içindir. Diğer marka ve model kombiler için tıklayınız.

Fondital Panarea kombilerde gösterge ekranı bulunmaz. Kombi çalışma durumu ve arıza durumları kullanıcıya yanıp sönen lambalar ile bildirilir.

Aşağıdaki yazımızda yanıp sönen lambaların anlamlarını ve servis çağırmadan önce kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Bursa’da Fondital kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile uygun fiyatlı ve garantili servis hizmetleri için bizi arayabilir veya whatsapp hattımızdan servis talebinde bulunabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Fondital Panarea Kombi Hata Kodları ve Anlamları

2 Numaralı Işık Kırmızı Yanıyor : Ateşleme Hatası

Kombiye gaz beslemesi gelmediğinde, konut içinde gaz olmadığında ya da parçalarda bir sorun olduğunda yaşanan ve genelde sıkça karşımıza çıkan arıza kodudur. Bu arıza durumlarında önce dairenizde gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz girişlerine bakabilir ya da doğalgazlı başka bir ürün var ise (mesela ocak gibi) çalışıp çalışmadığını kontrol ederek konut içinde gaz olup olmadığından emin olabilirsiniz. Konut içinde gaz var ise kombi yanında bulunan gaz vanasını kontrol ederek gaz vanasının açık olduğundan emin olmanız gerekir. Vana kapalı ise boru ile aynı hizada değildir. Boru ile aynı hizaya getirerek açmalısınız. Buna rağmen arıza durumu yine de devam etmekte ise resetleme uygulaması yapabilirsiniz. Resetleme işleminden sonra da arızanın devam etmesi halinde servis yardımı almanız gerekir. Bu arıza durumunun temel sebepleri arasında; iyonizasyon ateşleme elektrodu sorunu, anakart arızası ve gaz valfi arızası gelmektedir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Petem olarak kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Bizi arayabilir veya whatsApp hattımızdan teknik destek alabilirsiniz.

1 Numaralı Işık Sarı Yanıyor : Baca Hatası

Hava akış sorunu olarak da bilinir. Kombi bacası yerinden çıkmış olabilir, kontrol ediniz. Baca borusu uzatıldı ise boyutları fazla olabilir, fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir.  Böyle bir arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer kontroller sonrası kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında düzelme olmaz veya sık sık arıza tekrarlar ise cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı alın.

1 Numaralı Işık Kırmızı Yanıyor : Aşırı Isınma

Panerea model kombilerde aşırı ısınma sorunu olduğu için limit termostatın devrede olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumlarında kombi basıncı düşük ise su basmalısınız. Kombiyi resetlemelisiniz. Tesisat ve kalorifer vanalarının kapalı biçimde olmadığından emin olmalısınız. Kontrol ve uygulamalardan sonra da arızada düzelme olmuyor ise; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme ya da tıkanma durumu olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, tesisat tıkanmış olabilir, kalorifer pislik tutucu özellikteki filtrede tıkanma olabilir. Kesin bir arıza tespiti ve onarımı için servis desteği almalısınız.

1 Numaralı Işık Kırmızı Yanıp Sönüyor : Aşırı Isınma

Panerea model kombilerde kalorifer suyu sucaklığının 95 C üzerine çıktığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumlarında kombi basıncı düşük ise su basmalısınız. Kombiyi resetlemelisiniz. Tesisat ve kalorifer vanalarının kapalı biçimde olmadığından emin olmalısınız. Kontrol ve uygulamalardan sonra da arızada düzelme olmuyor ise; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme ya da tıkanma durumu olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, tesisat tıkanmış olabilir, kalorifer pislik tutucu özellikteki filtrede tıkanma olabilir. Kesin bir arıza tespiti ve onarımı için servis desteği almalısınız.

1 Numaralı Işık Sarı Yanıp Sönüyor : Su Basıncı Düşük

Kombi kalorifer tesisatındaki su basıncının düşük olduğunu belirtir. Yani kalorifer tesisatına su eklemeniz gerekmektedir. Bu arıza kodunda bar göstergesine bakarsanız düşük olduğunu göreceksiniz. Kombinin  altında bulunan su doldurma musluğunu açarak bar göstergesini de takip ederek basıncı 1,5 bara kadar yükseltmeli ve doldurma musluğunu da işlem sonrası mutlaka kapatmanız gerekir. Uygulama sonrası arızada düzelme olmaz ise kombiyi resetlemeyi deneyin. Arıza sıkça yaşandığında, işlem sonrası düzelme olmadığında veya işlemi yapamadığınız durumlarda servis desteği alabilirsiniz.

1 Numaralı Işık Sarı Kırmızı Yanıp Sönüyor : Kalorifer Sensör Hatası

Kalorifer sensöründe problem söz konusu olabilir. Sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arıza teşhisi ve onarımı için mutlaka servis yardımı almalısınız.

1 Numaralı Işık Yeşil Kırmızı Yanıp Sönüyor : Kullanım Suyu Sensör Hatası

Sıcak su sensöründe problem olabileceğini bildirir. Sıcak su NTC sensöründe arıza olabileceği gibi kablo bağlantılarında da problem olabilmektedir. Arıza ancak yerinde görülür ise tespit yapılabilir. Bu yüzden servis çağırmalı ve kombiye müdahalede bulunmamalısınız.

1 Numaralı Işık Yeşil Yanıp Sönüyor : Gaz Valfi Arızası

Gaz valfinin arızalı veya bağlantılarına kopukluk olduğunu bildirir. Arzanın nedeni anakarttan da kaynaklanıyor olabilir. Müdahale etmeden servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.