ECA Scot Kombi Arıza ve Çözümleri

ECA Scot kombi arıza ve çözümleri hakkındaki makalemizi sizler için derledik.

Bursa’da Eca kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Baykan kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

ECA Scot Kombi Er 03 Arızası : Baca Gazı Aşırı Sıcaklık Kilitlenmesidir.

Baca çekişinde yetersizlik olabilir, su akışı olmayabilir, baca emniyet sensörü işletme değerinin üstüne çıkmış (105°C üzerinde) olabilir. Baca bağlantıları kontrol edilmelidir. Su devresi kontrol edilmeli su basıncı düşük ise su basılmalıdır. Kalorifer vanalarının ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Cihaz resetlenmelidir. Bu uygulamalardan sonra sorun yine de devam ederse Eca Servisi aranılmalıdır.

ECA Scot Kombi Er 04 Arızası :  Donma Sorunudur.

Kalorifer devresi su sıcaklığının 1°C altında olduğunu ve sistemin bu sebeple bloke olduğunu belirtir. Suyun sıcaklığı normal değere gelene kadar sistem bloke şekilde kalacaktır. Servis yardımı almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 05 Arızası :  Sensör Konum Sorunudur.

Kalorifer giriş su sıcaklığı, çıkış suyu sıcaklığından yüksek olduğu zaman sistem bloke olmaktadır. Bu durumda mutlaka servis yardımı almanız gerekir.

ECA Scot Kombi Er 07 Arızası : Aşırı Sıcaklık Uyarısıdır.

Kalorifer devresi su sıcaklığı 95°C nin üstüne çıktığında sistem otomatik bloke olacaktır. Cihazı resetlemeyi deneyin. Sorun devam ederse mutlaka servis yardımı alın.

ECA Scot Kombi Er 08 /09 Arızası :  Aşırı Sıcaklık Kilitlenmesidir.

Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C nin üstüne çıktığında aşırı sıcaklık kilitlenmesi sorunu yaşanır. Bu durumda kullanıcı olarak su basıncı düşük ise su basın. Kalorifer vanalarına bakın kapalı ise açın ve son olarak cihazı resetleyin. Sorun yine de devam ederse mutlaka Eca Servisi ile görüşerek yardım alın. Bu gibi durumlarda; ana eşanjörde problem olabilir, pompada sorun olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresinde ya da tesisatında tıkanma olabilir. Tespit ve onarım için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 11 Arızası :  Yanlış Alev Sinyalidir.

Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen brülörde yine de alevin algılandığını belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazı sadece resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrasında sorun düzelmez ise servisi arayarak yardımları alın.

ECA Scot Kombi Er 12/14/16 Arızası :  Yanma Sırasında Alev Kaybı Anlamına Gelir.

Scot model kombinin çalışması sırasında brülörde alev kaybı var demektir. Bu durumda kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında otomatik ateşleme durumundan bir sonuç alamıyorsanız mutlaka servisi arayarak yardım talep edin.

ECA Scot Kombi Er 13 Arızası :  Alev Sinyalinin Olmadığını Belirtir.

Scot model kombinin ikinci ateşleme denemesinden sonra yanmanın olmadığını ve bu sebeple cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Dairenizde gaz olduğundan emin olun, kombiyi resetleyin. Sonuç alamıyorsanız eğer; anakart, elektrotlar ya da gaz valfi arızalı olabilir. Tespit ve kesin çözüm için servis yardımı almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 15 Arızası : Alev Oluşumunun Olmadığını Belirtir.

Scot model kombinin ikinci ateşleme denemesinden sonra alev oluşumunun gözlemlenmediğini belirtir. Bu sorunda kombiyi resetlemeniz gerekmektedir. Resetlemeden sonra düzelme olmaz ise servisi aramanız gerekmektedir. İyonizasyon sorunu olarak da adlandırılabilen bu arıza durumunda; gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda ya da elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve onarım için uzman yardımı almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 17 Arızası :  Gaz Valfi Devde Sorunudur.

Brülörün çalışmasından sonra gaz valfinin kapalı olmasına karşın alevin algılandığını belirtir. Bu durumda mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

ECA Scot Kombi Er 18 Arızası :  Gaz Valfi Akım Sorunudur.

Gaz valfine gönderilen akım tolerans dışında olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Cihazı resetlemelisiniz. 3 resetleme sonrasında sorun devam ederse mutlaka servisi arayın ve yardım alın.

ECA Scot Kombi Er 19/20 Arızası :  Fan Hızı Sorunudur.

Fan hızı çalışma limitlerine talep edilen sürede ulaşılmadığında ya da limitlerin dışına çıktığında ekranda beliren bir hata kodudur. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız.

ECA Scot Kombi Er 21 Arızası :  Düşük Su Basınç Sorunudur.

Bu durumda sistem bloke olur ve cihaz çalışmaz. Su basınç değerinin 1 barın altında olduğunu ifade eder. Bu durumda cihaza su basmanız gerekir. Eca Scot model kombinin sağ altındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirip basınç 1.5 olana kadar su basmalısınız. Su basma işlemi ile sorun çözümlenir. Çözümlenmezse resetleme işlemi uygulayın ya da işlemi yapamıyorsanız servis yardımı alın.

ECA Scot Kombi Er 22 Arızası :  Yüksek Su Basınç Sorunudur.

Scot model kombide ideal su basıncının yüksek değerde olduğunu belirtir. Yani bar değerinin 3 değeri üzerinde olduğunu gösterir. Bu durumda cihaz yüksek basınç sebebi ile kendini bloke eder. Tahliye vanasından su alarak ya da kalorifer hava alma kısmından su alarak basıncı düşürmelisiniz. Basıncı ideal (1,5 bara) seviyeye getirirseniz sorun düzelecektir.

ECA Scot Kombi Er 23 Arızası :  Kalorifer Gidiş Suyu Sensörü Sorunudur.

Kalorifer gidiş suyu sensörünün arızalı olması, bağlantılarda kopma veya kısa devde olma gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

ECA Scot Kombi Er 24 Arızası :  Kalorifer Dönüş Suyu Sensör Sorunudur.

Kalorifer dönüş suyu sensöründe arıza olduğunda, bağlantılarda kopma, kısa devre olduğunda bu sorun yaşanmaktadır. Tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramalısınız.

ECA Scot Kombi Er 25 Arızası :  Baca Gazı Sensör Sorunudur.

Kablolarda kopma, kısa devre, yerinden çıkma ya da birbirine temas durumu söz konusu olabilir. Çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

ECA Scot Kombi Er 26 Arızası :  Boyler Sensör Sorunudur.

Bu arıza durumunda kablolarda sorun olabilir. Kabloların kopması, bağlantı yerinden çıkmış olması, kabloların birbirine temas etmesi gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir.

ECA Scot Kombi Er 27 Arızası :  Dış Hava Sensör Sorunudur.

Çok nadir karşımıza çıkan arızalardandır. Her cihazda dış hava sensörü olmaz. Dış hava sensörü Scot model kombileri dış ortam sıcaklığına göre çalıştırmaktadır. Dış hava sensörü var ise sorun olabilir. Yoksa elektrik sisteminde sorun olabilir. Bu nedenle de uzman yardımı alınmalıdır.

ECA Scot Kombi Er 28 Arızası :  Su Basınç Anahtarı Sorunudur.

Su basınç anahtarı arızasında su basınç seviyesi manometrede olması gerektiği gibi göstermez. Düşük ya da yüksek su basınç durumları tam olarak gösterilmediği için de sorun yaşanır. Bu durumda Eca Servisi arayarak parça değişimi konusunda yardım almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 40 Arızası :  Akış Gradyanı Sorunudur.

Su sıcaklığı artma hızının parametrelerde belirtilmiş olan değerin üstünde olduğunu belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak cihazınıza reset atmalısınız. Resetleme ardından sorun düzelmez ise mutlaka servisi aramalısınız.

ECA Scot Kombi Er 41 Arızası :  Gidiş-Dönüş Sıcaklık Farkı Sorunudur.

Kalorifer devresi gidiş-dönüş su sıcaklığının farkının parametrelerde belirtilen değerde olmadığını belirtir. Bu durumda cihaz bloke olur ve çalışmaz. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

ECA Scot Kombi Er 61 Arızası :  İyon Kontrol Sapması Sorunudur.

İyonun kontrolden çıktığını belirtir. Cihaza reset atmalısınız. Resetleme sonrasında sorun düzelmez ise servis yardımı almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 62 Arızası :  Scot Aktuators Sorunudur.

Cihazı bu sorunda resetlemelisiniz. Reset sonrasında düzelme durumu olmaz ise servisi aramalısınız.

ECA Scot Kombi Er 63 Arızası :  Scot Sistem Sorunudur.

Resetleme işlemi yapmalısınız. Reset ardından sorun devam ediyor ise servisi aramalısınız.

ECA Scot Kombi Er 64/65/66/74 Arızası :  Kalibrasyon Sorunudur.

Kullanıcı olarak cihazı resetlemenizi öneririz. Maksimum 3 resetleme uygulaması sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servisi arayarak yardım almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 67 Arızası :  Geçersiz Iyon Bazı Anlamına Gelmektedir.

Resetleme işlemi yapmalı sorunun düzelmediği durumlarda servisi arayarak yardım almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 30/31 Arızası :  CkC Parametre Sorunudur.

Reset butonuna basmalısınız. Düzelme durumu olmaz ise Eca Servisi’ni aramalısınız.

ECA Scot Kombi Er 32 Arızası :  230V Şebeke Voltaj Sorunudur.

Şebeke voltajının 170 Vac ile 255 Vac aralığının dışında olduğunu belirtir. Cihaz bu durumda bloke şekilde kalır ve kullanıcı talebini karşılamaz. Bir süre bekledikten sonra sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı alınmalıdır. Anakart düşük ya da yüksek voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Anakarta müdahale edilip sorun çözümlenir. Fakat sorun yeniden yaşanılabileceği için kombi regülatörü mutlaka kullanılmalıdır. Bu durumda Eca Servisi’nden yardım alabilirsiniz.

ECA Scot Kombi Er 36 Arızası :  EK Üretim Sorunudur.

Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 95 Arızası :  Programlama Modu Demektir.

Sistem programlama modunda olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Bu gibi durumlarda cihaz resetlenmelidir. Resetleme işlemi sonuç vermiyor ise servis yardımı alınmalıdır.

ECA Scot Kombi Er 96 Arızası :  Reset Denetimi Demektir.

Kısa sürede sürekli reset butonuna basıldığında ekranda beliren hata kodudur. Cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın. Düzelme olmaz ise servisten yardım alın.

ECA Scot Kombi Er 97 Arızası : Bilinmeyen Sorundur.

Çok nadir karşılaşılan arıza durumlarındandır. Cihazı resetlemeyi deneyin. Sorunda düzelme olmaz ise ancak yerinde görülerek tespit yapılması gerekir. Bu nedenle de uzman servis yardımı almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 88/98/99 Arızası :  Diğer Scot Sorunlarıdır.

Bu gibi arıza durumlarında cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sonuç değişmiyorsa mutlaka servis yardımı almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 34 Arızası :  Boiler Chip Card’ın Uyumlu Olmadığını Belirtir.

Bu durumda BCC uyumlu olmayabilir ya da yanlış takılmış olabilir. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalı yardım almalısınız.

ECA Scot Kombi Er 35 Arızası :  Boiler Chip Card Takılı Değil.

BCC nin takılmadığını ya da çıkarıldığını belirtir. Bu durumda cihaza herhangi bir müdahalede bulunmayın. Uzman Eca Servisi yardımı alın.

ECA Scot Kombi Er 37 Arızası :  Boiler Chip Card Güncelleme Sorunudur.

Herhangi bir işlem ya da uygulama yapmadan servisi aramalı yardım almalısınız.

Bir cevap yazın