Demirdöküm Neva Kombi Arıza Kodları

demirdöküm neva kombi

Demirdöküm Neva Kombi Arıza Kodları ve kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı siz Demirdöküm Neva kullanıcıları hazırladık.

Bursa’da Demirdöküm kombi arızalarının tamirinde hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Uzman teknisyenlerimiz sorunun nedenini tespit ederek bir an önce çözüme kavuşturacaklardır.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Demirdöküm Neva  F01 Arızası Nedir

Aşırı Isınma Sorunu anlamına gelir. Kombi içerisindeki Kalorifer tesisatı suyu sıcaklığının olağandan fazla aşırı ısındığını belirten bir uyarı kodudur. Kombi kendini bloke ederek korumaya alır. Ekranda da F01 Arızasının yanı sıra “reset” yazısı da yer alır. Bu durumda kombiyi resetlemeniz gerekir. Resetleme uygulamasından sonra da sonuç değişmiyorsa kombi altında bulunan tesisat vanalarını ve peteklerin vanalarını kontrol ediniz, kapalı ise açın. En az 2 adet peteğin vanaları mutlaka açık olmalı. Kontrol sonrası, kombiye tekrar resetleyin, sonuç yine  değişmiyorsa; kalorifer tesisat filtreleri tıkanmış olabilir, üç yollu vana arızalanarak yanlış konumda kalmış olabilir, sirkülasyon pompası pompanın sıkışmış yada yanmış olabilir, Kombi ana eşanjöründe aşırı kireçlenmeden dolayı tıkanma durumları söz konusu olabilmektedir. Arızanın giderilmesi için servis çağırın.

Demirdöküm Neva  F02Arızası Nedir

Demirdöküm Neva kombide bu hata kodu yer aldığı zaman kombiden sıcak su alamazsınız. Kombide sıcak su için görev alan parçalardan biri olan sensörün arızalı olduğunu anlatan hata kodudur. Parça değişim işlemi gerekebilir. Sensör kablolarında kopma-kısa devre durumu veya borularda nemlenme durumu söz konusu olabilir. Servis çağırmanız gereklidir.

Demirdöküm Neva  F03 Arızası Nedir

Kombi içinde bulunan kaloriferler gidiş sensöründe sorun olduğu zaman Neva kombide bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durum karşısında peteklerinizde ısınma durumu olmaz veya az ısıtır. Genelde kış aylarında karşılaşılan bir arıza kodudur. Kalorifer sensörünün yanı sıra, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda servis  yardımı almanız gerekir.

Demirdöküm Neva  F04 Arızası Nedir

Kombide ateşleme veya alev algılamama sorunu olduğunda ekranda bu hata kodu ile birlikte “reset” yazısı da belirir. Bu durumda önce dairenizde gaz olup olmadığına bakmalı ve gaz olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olmalısınız. Daha sonrasında Neva kombiyi maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Bu uygulamalardan sonra da sonuç aynı ise ateşleme sisteminde sorun var demektir. Bu durumda; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Servis yardımı almanız gerekmektedir. Servis çağırınız.

Demirdöküm Neva  F05 Arızası Nedir

Neva  kombilerde prosestat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Yalnız hava akış sorunlarında tek sebep prosestat değildir. Bu parçanın yanı sıra anakart veya fan gibi parçalarda da sorun olabilmektedir. Arıza durumu yerinde görülür ve yerinde tespit yapılır ise sorunun sebebi bulunur ve gereken çözümleme yapılarak sorun giderilir. Servis çağırınız.

Demirdöküm Neva  F06 Arızası Nedir

Tesisat dönüş sensöründe, kablolarda veya sensör borularında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Bu arıza durumunda teknik açıdan tespitlerin yerinde yapılması gerekir.  Servis çağırınız.

Demirdöküm Neva  F07 Arızası Nedir

Kombi Gaz valfi geri besleme sorunu yaşandığında cihazda genelde ateşleme sorunu yaşanır. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihazı resetlemelisiniz. Ekranda “reset” yazısı da belirecektir. Resetleme işleminden sonra da sorun düzelmez ise servis çağırınız.

Demirdöküm Neva  F08 Arızası Nedir

Kalorifer gidiş suyu sensör sıcaklığının 95° üzerine çıktığını belirten arıza kodudur. Bir süre kadar beklemeli sorunda düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapılmalıdır. Düzelmez ise servis çağırınız.

Demirdöküm Neva  F09 Arızası Nedir

 Hava Akış Anahtarı Kısa Devre Sorunu Demektir. Neva kombinin çalışmaya başlamasından sonra hava akış anahtarının kapalı olması veya anakart ile hava akış anahtarı arasındaki kablolarda kısa devre durumu olması halinde ekranda bu hata kodu yer alır. Müdahale ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Demirdöküm Neva  F10 Arızası Nedir

Neva model kombilerde düşük veya yüksek su basınç sorunlarında ekranda beliren hata kodudur. Bu durumda önce su basıncını kontrol edin. Basınç eğer 1 barın altında ise Neva kombinin sağ alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu ile kombiye su basın. 1,5 bar değerine geldiğinde su basma işlemini durdurun, doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Neva kombi su basıncı 2,5 veya 3 bar üzerinde herhangi bir peteğin hava alma yerinde su boşaltarak basıncı düşürün ve kombiyi resetleyin.

Demirdöküm Neva  F11 Arızası Nedir

Sirkülasyon sorunu olarak bilinir. Tesisat gidiş ve tesisat dönüş sıcaklığı arasındaki ısı farkının yüksek olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda tesisat vanalarının ve petek vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Gereken kontrollerden sonra da sonuç değişmiyorsa birkaç resetleme işlemi yapılmalı. Yine de sonuç aynı ise mutlaka servis çağırınız.

Demirdöküm Neva  F12 Arızası Nedir

Neva model kombiye gelen voltajın 165 V ın altında olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda bir süre kadar voltajın düzelmesini beklemelisiniz. Cihaz bu aşamada otomatik resetlenecektir. Uzun süre bekleme sonucunda sonuç değişmiyorsa eğer bu durumda servis yardımı alınmalıdır. Neva kombilerde düşük voltaj sorununda genelde anakart arızası ile karşılaşılmaktadır. Anakart voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Anakarta müdahale edilerek sorun çözümlenir fakat voltaj sebebi ile aynı sorun tekrar edeceğinden KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanız tavsiye edilir. Aksi halde yeniden voltaj sorunu yaşandığında müdahale edilen anakart garantiye girmez ve çözüm için yeniden ücret ödemek durumunda kalırsınız.

Demirdöküm Neva  F13 Arızası Nedir

20 saniye boyunca tesisat dönüş suyu sıcaklığı, gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar fazla olursa ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda tesisat devresindeki sensörler ya ters bağlanmıştır ya da takılmamış olabilir. Sensörler arızalanmış veya sirkülasyon pompasında veya anakartta sorun olabilir. Sorunun çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Demirdöküm Neva Kombi Resetleme

İlgili aramalar : Demirdöküm Neva Kombi Arıza Kodları, Demirdöküm neva Arıza Kodları, Demirdöküm Neva Arıza İşaretleri, Demirdöküm Kombi Arıza Kodları, Demirdöküm Neva Kombi F01 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F02 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F03 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F04 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F05 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F06 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F07 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F08 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F09 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F10 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F11 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F12 arıza kodu, Demirdöküm Neva Kombi F13 arıza kodu