Daikin Condense Yoğuşmalı Kombi Arıza ve Çözümleri

Daikin Condense KombiDaikin Condense yoğuşmalı kombilerde meydana gelen arıza durumlarında ekranda beliren arıza kodlarının anlamları ve servis çağırmadan önce yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Daikin kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Baykan kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Daikin Condense LP Arıza Kodu : Düşük Su Basıncı
Kalorifer tesisatındaki suyun basıncı 0,4 barın altına düşmüş ise anakart bu arızayı verir. Kalorifer tesisatında kaçak olması durumunda su basıncı düşer. Bu nedenle tesisatta oluşabilecek kaçak ve sızıntıları kontrol ediniz. Eğer su basıncı düşük ise (1 barın altında) su doldurma vanasını açarak kombinin 1,5 bara gelene kadar su doldurunuz. Su dolduma işlemi bittikten sonra su doldurma vanasını mutlaka kapatınız.

Daikin Condense HL Arıza Kodu : Aşırı Isınma
Eğer merkezi ısıtma suyu gidiş sıcaklık sensörü sıcaklık değeri 90°C yi aşarsa bu hata meydana gelir. Hatanın giderilmesi ve normal çalışmanın devam etmesi için reset gerekmektedir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz

Daikin Condense AF Arıza Kodu : Prosestat devrede değil
Kombinin baca sisteminde veya presostat elemanında bir sorun olduğunda bu hata meydana gelir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense Hb Arıza Kodu :  CH dönüş NTC hatası
Eğer merkezi ısıtma suyu gidiş sensöründe bir kısa devre var ise bu hata meydana gelir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense db Arıza Kodu : Kullanım suyu NTC hatası
Eğer kullanım sıcak suyu sensöründe bir kısa devre var ise bu hata meydana gelir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense bC Arıza Kodu : Ateşleme hatası veya brülör kontrol hatası
Gaz tipi olarak doğalgaz seçili ise üç ardışık başarısız ateşlemeden sonra bu hata meydana gelir. Eğer gaz tipi LPG seçili ise bir başarısız ateşlemenin ardından bu hata meydana gelmektedir. Normal çalışmanın devam etmesi için reset gerekmektedir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense G1 – 01 Arıza Kodu : Gaz valfi modülasyon hatası
Eğer gaz valfi modülasyon bağlantısında bir arıza meydana gelmişse kombi bu hatayı verir. Ancak kombi minimum kapasitede yanmaya devam eder. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense A5 Arıza Kodu : Prosestat kontağı kapalı-kararsızlık hatası
Fanın çalışmamasına rağmen presostat kontağı 15 saniye boyunca kapalı konumda ise bu hata meydana gelir. Presostat kontağı açıldığında hata otomatik olarak ortadan kalkar ve kombi normal çalışmasına geri döner. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense Fr Arıza Kodu : Donma
Eğer merkezi ısıtma suyu gidiş sıcaklık sensörü sıcaklık değeri 1°C nin altına düşerse bu hata meydana gelir. Eğer sıcaklık değeri 1°C nin üstüne çıkarsa hata otomatik olarak ortadan kalkar ve kombi normal çalışmasına devam eder. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense HP Arıza Kodu : Yüksek su basıncı
Kalorifer tesisatındaki suyun basıncı 2.8 barı aştığında bu arıza meydana gelir. Su basıncı 2.5 barın altına düştüğünde ise hata otomatik olarak ortadan kalkar. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense Ht Arıza Kodu : CH gidiş NTC aşırı ısınma
Eğer merkezi ısıtma suyu gidiş sıcaklık sensörü sıcaklık değeri 88°C yi aşarsa bu hata meydana gelir. Su sıcaklığı 75 °C altına düştüğünde hata otomatik olarak ortadan kalkar. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense FL Arıza Kodu : Baca gazı NTC aşırı ısınma hatası
Baca gazı sıcaklığı 100°C yi aştında bu hata meydana gelir. Normal çalışmanın devam etmesi için reset gerekmektedir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense CL Arıza Kodu : Reküperatör yoğuşma suyu hata tespiti
Reküperatör yoğuşma suyu seviye sensörü, yoğuşma suyu algıladığında bu hata meydana gelmektedir. Yoğuşma sifonunu ve yoğuşma suyu hortumunu kontrol ediniz. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense FE Arıza Kodu : Fan encoder sinyali hatası
Fan modülasyon sinyali 5 saniyelik bir süre boyunca istenilen aralık dışındaysa, fan çalışsa bile bu uyarı verilir. Ancak işlem fan modülasyonu olmadan devam eder. Sinyal istenilen aralığa geldiğinde ise uyarı otomatik olarak ortadan kalkar. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense rb Arıza Kodu : CH Dönüş NTC hatası
Eğer merkezi ısıtma suyu dönüş sensöründe bir kısa devre var ise bu hata meydana gelir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense Fb Arıza Kodu : Baca gazı NTC prob hatası
Eğer baca gazı sensöründe bir kısa devre var ise bu hata meydana gelir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense b2 Arıza Kodu : İyonizasyon Bileşen Hatası
Alev sinyali 15 saniye boyunca algılanmaz ise bu hata meydana gelmektedir. Alev sinyali 2 saniyede algılanır ise kombi normal çalışmaya yeniden başlar. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense b4 Arıza Kodu : Beklenmeyen İyonizasyon Hatası
Brülör kapalı iken en az 20 saniye boyunca sözde bir alev tespit edilirse bu hata meydana gelir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense b3 Arıza Kodu : Gaz Valfi Geri besleme Hatası
Gaz valfi vanası tahriki ve geri besleme kontrol devresi ile ilgili bir hata durumunda bu arıza verilir. Arızayı sıfırlamak için reset gereklidir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense b5 Arıza Kodu : Gaz valfi geribesleme hatası 2
Gaz valfi vanası tahriki ve geri besleme kontrol devresi ile ilgili bir hata durumunda bu arıza verilir. Arızayı sıfırlamak için reset gereklidir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense b6 Arıza Kodu : Beklenmeyen gaz valfi geri besleme hatası
Gaz valfi vanası tahriki ve geri besleme kontrol devresi ile ilgili bir hata durumunda bu arıza verilir. Arızayı sıfırlamak için reset gereklidir. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense LE Arıza Kodu : Düşük voltaj hatası
Eğer besleme voltajı 170V un altına düşerse bu hata meydana gelir. Besleme voltajı 180V un üstüne çıkarsa hata otomatik olarak ortadan kalkar. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz.

Daikin Condense Fh Arıza Kodu : Yüksek baca gazı sıcaklığı uyarısı
Eğer baca gazı sıcaklığı 95°C yi aştığında bu hata meydana gelir ve kombi durur, Anti-Fast cycle time aktif hale gelir. Eğer baca gazı sıcaklığı 85 °C nin altına düşerse, kombi normal çalışmaya devam eder. Eğer hata devam ederse mutlaka Daikin yetkili servisine başvurunuz

Bir cevap yazın