Bosch Condens 2000 Arıza Kod ve Çözümleri

Aşağıdaki yazımızda Bosch Condens 2000  model yoğuşmalı kombilerde meydana gelen arızalar ve çözüm yollarını sizler için hazırladık

Bursa’da Bosch kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Bosch kombi arızasının tamiri için hemen arayın. Uzman teknisyenlerimiz ile sorunun nedenini bir an önce tespit ederek çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

A7 Hata Kodu : Sıcak su NTC hatası.
Kullanım suyu NTC sensöründe arıza meydana geldiğini bildiren arıza kodudur. Bu durumda musluklarınızdan sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe bir problem olabilir, sensör bağlantılarında kopma ya da nemlenme meydana gelmiş olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

A8 Hata Kodu : BUS iletişim kesintisi sorunu.
Kombi bağlantı kablolarında veya termostatında arıza olabileceğini belirten hata kodudur.  Servis çağırmanızı öneririz.

b1 Hata Kodu : Kod anahtarı algılanmıyor.
Kod anahtarı yerine tam anlamı ile takılmadığında, numarası yanlış girildiğinde veya kod anahtarında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Arızanın net tespit edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

b2 Hata Kodu : Dahili hata.
Dahili sorundur. Net arıza tespiti yapılması ve arızanın onarılması için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

b3 Hata Kodu : Yoğuşma Sensör Hatası
Bosch Condens 2000 kombilerde Yoğuşma hortumu gidere bağlı ise; yoğuşma kabı problarında sorun olabilir, yoğuşma borusu ya da eşanjörü tıkanmış olabilir. Yoğuşma sensörü arızalanmış olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

C6 Hata Kodu : Fan çalışmıyor.
Fanın işlev sağlamadığını belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda fan ile birlikte elektronik kartta da problem olabilmektedir. Kesin arıza tespiti ve çözümü için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

CC Hata Kodu : Dış hava sensör arızası.
Kombide dış hava sensörü var ise arızalı olabileceğini ya da bağlantılarında sorun olabileceğini belirtir. Dış hava sensöründe sorun varsa müdahale yerinde uzmanı tarafından yapılır. Kombide dış hava sensörü yoksa eğer elektriksel bir sorun olabileceğinden tespit ve onarım adına yine uzman desteği alınmalıdır.

D3 Hata Kodu : Harici sıcaklık limitörü devrede veya 8-9 köprüleri eksik.
Bu arıza durumunda köprü eksik olabilir, soketler yerine tam anlamı ile oturmamış olabilir, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmaksızın Bosch Servisi yardımı alınmalıdır.

D5 Hata Kodu : Harici exdern sıcaklık sensör sorunu.
Sensörde sorun olabilir, sensör bağlantılarında veya kablolarında problem olabilir. Teknik açıdan arızanın tespit edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

E2 Hata Kodu : Gidiş suyu sıcaklık sensör problemi.
Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı olduğunda, sensör borularında veya bağlantılarında problem olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında soruna müdahalede bulunmadan direk servisi aramalı ve yardım almalısınız.

E9 Hata Kodu : STB sorunu.
Bu sorunla karşılaştığınız zaman öncelikle kombi su basıncını kontrol etmelisiniz. Kombi su basıncı düşük ise tesisata su basmak gerekir. Basınç 1 barın altında ise doldurma musluğu yardımı ile kombi basıncını 1.5 bara kadar yükseltin. Sorun düzelmezse eğer resetleme işlemi uygulayın. Arıza durumunda yine bir düzelme durumu olmazsa eğer kombi altındaki tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanaların kapalı şekilde olmadığından ve açık konumda olduğundan emin olmanız gerekir. Vanalar açık ve buna rağmen arıza durumu devam etmekte ise; ana eşanjör, üç yollu vana, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat tıkalı veya kalorifer filtresinde tıkanma durumu söz konusu olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

EA Hata Kodu : Ateşleme sistemi sorunu.
Bu sorun kombinin başarılı bir şekilde ateşleme yapamadığını belirtmektedir. Bu arıza durumunda servis öncesi gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Yani konut içinde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz servis öncesi birkaç defa reset uygulaması yapmalısınız. Kombinizi birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında da arıza durumu düzelmezse eğer başka bir işlem uygulamadan direk Bosch Servisi arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakartta, gaz armatöründe veya iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında sorun olabilmektedir. Arızanın yine de teşhis edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F0/F1 Hata Kodu : Dahili problem.
Böyle bir sorunda cihaza müdahalede bulunmayın. Harici bir problem söz konusu olduğunu belirten bu arıza durumunda sorun ancak yerinde tespit edilebilir. Bu yüzden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F7 Hata Kodu : Kombi kapalı olduğu halde alev devam ediyor.
Kombinin kapalı olmasına karşın alevin yine de algılanmaya devam ettiğin belirten arıza kodudur. Servis öncesi kombinize maksimum 3 kez reset atmalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda eğer düzelme olmaz ise yani sorun devam ederse bu durumda servisi aramalısınız. İyonizasyon elektrodu, elektronik kart, gaz grubu gibi parçalarda sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

FA Hata Kodu : Gaz kesik olmasına karşın alev devam ediyor.
Gaz kesintisine rağmen alevin yine de devam ettiğini belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan servis gelmeden önce birkaç reset uygulaması deneyebilirsiniz. Resetleme uygulamalarından sonra da arıza durumunda düzelme olmadıysa eğer bu durumda servisi çağırmanız gerekir. İyonizasyon elektrodu arızası, anakart sorunu ya da gaz valfi arızası durumlarında bu sorun karşınıza çıkabilir. Yine de tespit ve çözüm için mutlaka Bosch Servisi yardımı alınmalıdır.

FD Hata Kodu : Reset kilitlenme sorunu.
Reset butonuna olması gerekenden daha uzun süre basıldığında düğme kilitlenir ve ekranda bu hata kodu belirir. Reset butonuna yeniden yeniden basmalısınız. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp bir süre sonra yeniden açın. Arıza durumunda yine bir düzelme olmuyorsa eğer servisi arayabilirsiniz.

Lo Uyarı Kodu : Çocuk kilidi açık
Kilit simgesine basılı tutarak tuş kilidini kapatabilirsiniz.