Ariston Microgenus Plus Arıza ve Çözümleri

Aşağıdaki makalemizde Ariston Microgenus Plus Arıza kodlarının anlamları ve kullanıcıların bu hata kodlarına göre servis çağırmadan önce yapabilecekleri hakkındaki bilgiler bulunmaktadır.

Bursa’da Ariston kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Ariston Microgenus Plus A01 Arıza Kodu :  Alev Yok
Kombinin ateşleme yapamadığını belirten bu arıza kodunda kombi ateşlemeyi sağlayamadığı için çalışmaz. Dairenizde gaz olduğundan ve gaz vanalarının açık olduğundan emin olmak için kontrol ediniz. Eğer dairenizde gaz var ve gaz vanaları açık ise; Kombi içerisindeki gaz valfinde ya da iyonizasyon çububuklarında yahut anakartta  sorun var diyebiliriz.  Servisi çağırınız.

Ariston Microgenus Plus E02 Arıza Kodu :  Pompa Blokajı
Kombi su sirkülasyonunu sağlayamıyor diyebiliriz. Kombi susuz kaldığı için arıza veriyor olabilir. Bu yüzden önerimiz kombinin su basıncını kontrol etmeniz, basınç 1 bardan düşük ise kombiye su basmanızdır. Microgenus model kombinin sağ altında bulunan su doldurma musluğunu sola çevirip basıncı 1,5 e çıkarın. Su basma işleminden sonra doldurma musluğunu kapatın, sorun düzelecektir. Arızada düzelme olmaz ise R düğmesine basın ve kombiyi resetleyin. Resetleme sonrası arıza devam etmekte ise servis yardımı alabilirsiniz.

Ariston Microgenus Plus A03 Arıza Kodu :  Aşırı Isınma
Kombi su sıcaklığının aşırı yükseldiğini ve bu sebeple emniyet termostatın devrede olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda kombi bloke şekildedir ve çalışma sağlamaz. Kış modunda bu sorunla karşılaşıldığı zaman öncelikle; kombi altında bulunan tesisat vanaları (kalorifer gidiş ve dönüş vanaları) açık olmalıdır. Daha sonra kalorifer vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanaları kapalı görürseniz açmanız gerekir. Bir de en az 2 kalorifer peteğinin vanaları mutlaka açık şekilde olmalıdır. Yine de sorun yaşanıyor ise reset uygulaması yapmalısınız. Arıza durumu düzelmez ise; devir daim motorunda, üç yollu vanada, ana eşanjörde bir problem söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kalorifer filtresinde tıkanıklık veya tesisatta tıkanıklık olabilir. Kesin bir tespit ve arıza onarımı adına servisi aramalısınız.

Ariston Microgenus Plus E04 Arıza Kodu : Sıcak su NTC Hatası
Kombi Kullanım suyu sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Sıcak su sensörü arızalı veya kısa devre olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Ariston Microgenus Plus E06 Arıza Kodu : Kalorifer NTC Hatası
Kombi Kalorifer çıkış sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Kalorifer sensörü arızalı veya kablolarında temassızlık olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Ariston Microgenus Plus E07 Arıza Kodu : Kalorifer NTC Kısa Devre
Kombi Kalorifer çıkış sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Kalorifer sensörü  arızalı yada kısa devre olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Ariston Microgenus Plus E08 Arıza Kodu : Kalorifer Dönüş NTC Hatası
Kalorifer dönüş sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Kalorifer sensörü arızalı veya kablolarında temassızlık olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Ariston Microgenus Plus E09 Arıza Kodu : Kalorifer dönüş NTC Kısa Devre
Kombi Kalorifer dönüş sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Kalorifer sensörü  arızalı yada kısa devre olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

Ariston Microgenus Plus E20 Arıza Kodu : Yanlış Alev
Kombi gaz valfinin kapalı olmasına rağmen  bürülörde alev algılandığını belirtir. Olmayan alev varsayımı diyebiliriz. Bu arıza durumunda  servis çağırmadan önce, kombinin R konumlu düğmesine basarak reset atmalısınız. Resetleme uygulamasından sonra sorun düzelebilir. Ancak düzelme olmaz ise; gaz valfi, iyonizasyon elektrodu ya da anakart arızalı olabilir.

Ariston Microgenus Plus E32 Arıza Kodu : Fan Prosestat Arızası.
Kombi atık gaz tahliyesi sırasında baca sisteminde sorun olmadığını anakarta bildiren parçada yani hava prosestatında sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda kombiye müdahale etmeden sorunun giderilmesi amacı ile servis yardımı almanız gerekir.

Ariston Microgenus Plus E34 Arıza Kodu : Fan Prosestat Arızası.
Kombi İlk çalışma sırasında fan çalışırken prosestat devre dışı kalıyorsa ya da karta adaptasyon gönderilmiyorsa bu sorun yaşanır. Prosestat veya anakart arızası söz konusu olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

PETEM olarak Bursa’da kombi servis hizmeti vermekteyiz bizi arayabilirsiniz.

Numaramızı kaydedin, kombi ile ilgili her konuda WhatsApp hattımızdan anında ayrıntılı bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

Bir cevap yazın