Vaillant Turbotec Arıza Kodları ve Çözüm Yolları

Vaillant TurboTEC Kombi Hata Kodları ve Çözüm yolları aşağıdaki makalemizde bilgilerinize sunulmuştur.

Bursa’da PETEM olarak kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Yaygın servis ağımız ve profesyonel teknisyenlerimiz ile uygun fiyatlı ve garantili servis hizmetleri için bizi arayabilir veya whatsapp hattımızdan servis talebinde bulunabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

TurboTEC Kombi hata kodu vermiyor ancak kullanım suyu bir sıcak bir soğuk akıyor : Kullanım suyu açık şekilde kombinin ekranını takip edin ara sıra salyangoza benzer bir işaret çıkıyor ve kısa bir süre sonra kayboluyor ise baca sisteminde arıza vardır. Bacanın yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol edin başka yapabileceğiniz bir şey yoktur. Çözümü için servisi arayınız.

TurboTEC F0 – F71 Arıza Kodu :  Kombinin peteklere gönderdiği suyun sıcaklığını ölçme görevinde olan sensöründe arıza olduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda sensörde sorun var, bağlantılarında problem var yada kablosu kopuk olabilir.  Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F1 Arıza Kodu :  Kombinin peteklerden gelen dönüş suyunu ölçme görevinde olan sensöründe sorun, bağlantılarında hata yada kablosunda kopma olduğunu belirten arıza kodudur. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F5 Arıza Kodu : Özellikle bacalı kombi modellerinde atık gaz sisteminin içinde bulunan gazın doğru şekilde dışarıya atılmasının kontrolünü yapan sensörde sorun olduğunu yada bağlantısında aksamalar olduğunu belirten uyarı kodudur. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F6 Arıza Kodu : Yalnızca bacalı tip kombilerde, baca Sisteminin içinde bulunan Ptc sensöründe arıza olduğunu yada bağlantılarında sorun meydana geldiğini belirten hata Kodudur. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F10 Arıza Kodu :  Kombinin kalorifer tesisatına gönderdiği suyun sıcaklığını ölçme görevinde olan sensöründe sorun olduğunu yeya kablolarının kısa devre yaptığını bildiren hata kodudur. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F11 Arıza Kodu :  Kombi ekranında bu kod belirdi ise kalorifer tesisatın dönüş hattı sensöründe arıza vardır yada kablolarında kısa devre oluşmuştur. Yapabileceğiniz  bir müdahale yoktur. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F13 Arıza Kodu :  Ntc sensöründe sorun, kablolarında temassızlık veya elektronik kart bağlantısında sorun olduğunu belirtir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F15 Arıza Kodu : Bacalı tip kombilerde atık gaz sisteminin içinde bulunan atık gazın dış ortama gönderilip gönderilmediğinin kontrolünü yapan ve aynı zamanda bunu ana karta bildiren Ptc sinde sorun veya kısa devre meydana geldiğinde bu uyarı kodu belirir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F16 Arıza Kodu : Baca sistemi  Ptc sinde kısa devre olduğunda veya sensör arızalandığında bu uyarı kodu belirmektedir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F20 Arıza Kodu : Kombinin gidiş sensörü bağlantısında sorun veya hata olduğunu bildiren hata kodudur. Kısacası limit sensöründe sorun olduğu anlamına gelmektedir. Kombide bu uyarı kodu olduğunda kombi sürekli çalışmaktadır. Bu durumda bir süre kadar beklenmelidir sorun düzelmezse, arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F22/F23/F24 Arıza Kodu : Kombide Beliren Bu Üç Hata Kodunun Açıklaması Da Aynıdır. Yani Cihazda Su Kalmadığını Basıncın Sıfırlandığını Göstermektedir. Kombinin Altında Yer Alan Doldurma Musluğunu Açarak Basıncı 1,5 Bara Getirmeniz Gerekmektedir.

TurboTEC F25 Arıza Kodu : Kombide limit termostatında sorun olduğunu bildiren hata kodudur. Kombinin altındaki tesisat vanalarının ve kalorifer petek vanalarının açık olduğundan emin olunuz. Peteklerin havalarını alarak, kombi su basıncı düşükse basıncını 1,5 bara getiriniz. Kombi soğuyana kadar bir müddet beklemelisiniz. Kombi soğuduğunda normale dönecektir. Sorun bu şekilde düzelmez ise arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F26 Arıza Kodu : Kombiye elektrik akımının doğru orantıda gelmediğini bildiren hata kodudur. Kombide bu uyarı kodu olduğunda, elektronik kartta veya gaz valfinde sorun var demektir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F27 Arıza Kodu : Gaz Valfinin Kapalı Durumda Olduğu Fakat İyonizasyon Alev Algılama Sinyalini Gönderdiğinde TurboTEC Kombi Ekranında Bu Hata Kodu Belirir. Gaz Ventilinde Kaçak Söz Konusu Olabilir Ya Da İyonizasyon Elektrotunda Problem Olabilir. Bu Durumda yapabileceğiniz birşey yoktur.  Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

TurboTEC F28 Arıza Kodu :  Kombide Ateşleme Başarısızlığı Olduğunda Bu Uyarı Kodu Belirmektedir. Bu Durumda Cihazı Resetleyiniz. Resetleme İşleminden Sonra Sorun Düzelmezse Cihaza Gaz Girişi Olmuyor Olabilir Ya Da Gaz Valfinde Sorun Olabilir. Servis yardımı almanız gerekmektedir.

TurboTEC F29 Arıza Kodu : Kombi Çalışır Vaziyette İken Alev Söndüğünde Ve Cihaz Arızaya Geçtiğinde Bu Uyarı Kodu Ekranda Belirmektedir. Bu Durumda Kombi Çalışır Durumdan Çıkar Ve Verim Alınmamasını Sağlar. Kombiye Gelen Gaz Girişinde Sorun Varsa Ya Da Gaz Yetersiz Kalıyor İse Bu Sorun Yaşanır. Kombi Servisini Aramalısınız.

TurboTEC F33 Arıza Kodu : Hava Prosestatı Kontakları Kapalı Değil De Açık Kaldığı Zaman Atmotec Kombide Bu Sorun Yaşanır. Bunun Sebebi Hava Prosestatının Görevini Gerçekleştirmemesi Yani Çalışmaması Ya Da Baca Kısmı Halkalarının Montajının Doğru Olmamasıdır. Servis yardımı alınız.

TurboTEC F36 Arıza Kodu :  Kombide Bu Uyarı Kodu Belirdiğinde Yanma Sonrası Meydana Gelen Atık Gaz Çıkış İşlemini Algılamıyor Yani Görevini Yerine Getirmiyor Demektir. Yanma Havası Yeterli Değilse Ya Da Baca Tıkalı İse Bu Sorun Yaşanır. Servis yardımı almalısınız.

TurboTEC F49 Arıza Kodu : Voltaj Düşüklüğü Sebebi İle Oluşan Bir Sorundur. Gerilime Bağlı Kısa Devre Ortaya Çıkmıştır. Bu Durumda İlk Önce Elektrikçiden Yardım Almalı Voltaj Ölçümü Yaptırmalısınız. Voltajlar Düşük İse Regülatör Kullanmalısınız. Voltajlar Normal Değerde İse Servisi Çağırmalısınız.

TurboTEC F61 Arıza Kodu : Kombide F61 Hata Kodu Gaz Valfi Hatası Olarak Bilinir. Gaz Valfinde, Elektronik Kartta Ya Da Kablo Grubunda Sorun Var Diyebiliriz. Servis müdehalesi gereklidir.

TurboTEC F62 Arıza Kodu : Gaz Valfinde Oluşan Aksam Sebebi İle Ana Kartın Etkilendiği Ve Arıza Yaptığı Anlamına Gelen Hata Kodudur. Bu Durumda yapabileceğiniz birşey yoktur. Kombi servisini Aramalısınız.

TurboTEC F63 Arıza Kodu : İşlemci Arızası Sebebi İle Elektronik Kartta Sorun Olduğunu Belirte Hata Kodudur. Kart Hasar Gördü İse Cihazdan Hiç bir Şekilde Verim Alamazsınız. Servis müdahalesi gereklidir.

TurboTEC F64 Arıza Kodu : Kombinin Tesisatındaki Suyun Hem Dönüş Hem De Gidişini Ölçerek Doğru Olup Olmadığını Kontrol Eden Sensörünün Kısa Devre Yapması Ya Da Elektronik Kartta Arıza Olması Sebebi İle Kombi Ekranında Beliren Hata Kodudur. Bu Durumda Servis Müdahalesi Gerekmektedir.  Servisi Aramalısınız.

TurboTEC F65 Arıza Kodu : Kombide Elektronik Kartta Gereğinden Fazla Isınma Meydana Geldiğinde Cihaz Arızaya Geçmekte Ve Bu Uyarı Kodu Belirmektedir. Kısacası Elektronik Kart Hasar Görmüş Diyebiliriz. Bu Durumda  Servis İle Görüşmelisiniz.

TurboTEC F67 Arıza Kodu : İyonizasyon Geriliminin Olması Ve Bu Yüzden De Voltajları Etkileyerek Elektronik Kartın Arıza Göstermesini Anlatan Hata Kodudur. Elektronik Kartın Arıza Yapması Durumunda Cihaz Çalışmaz. Yapılabilirse Kartın Tamiri Yapılmalı Mümkün Değilse Yenisi İle Değiştirilmesi Gerekmektedir

TurboTEC F70 Arıza Kodu : Kombinin Elektronik Kartı İle Ekran Kartı Uyuşmadığında Ekranda Bu Uyarı Kodu Yer Almaktadır. Kombiye Müdahale Edilip Ekran Kartı Veya Elektronik Kart Değişimi Yapıldı İse Ve Bu İşlemden Sonra Bu Uyarı Kodu Ekranda Belirdi İse Servis Ayarlarının Yapılması Gerekmektedir. Cihaza Müdahale Edilip Elektronik Kart Ya Da Ekran Kart Değişimi Yapılmadı İse Yine De Kombi Ekranında Bu Uyarı Kodu Var İse Elektronik Kart Arızalanmış Demektir.  Servis İle Görüşmelisiniz.

TurboTEC F72 Arıza Kodu : Kombinin kalorifer tesisat suyu hem gidiş hem de dönüşünü Ölçen sensörde arıza vardır ve parçanın değişimi gerekmektedir.   Servisi aramalısınız.

TurboTEC F73 Arıza Kodu : Kombide Basınç Sensörü Arızalı Olduğunda Bu Uyarı Kodu Belirir. Kısacası Basınç Sensörü Arızalıdır Ya Da Kabloları Kısa Devre Yapmıştır. Servisi Arayınız.

TurboTEC F75 Arıza Kodu : Basınç Sensörü Meydana Gelen Farkı Algılamıyor İse Kombi Ekranında Bu Uyarı Kodu Belirmektedir. Bu Durumda Basınç Sensörü Ya Da Pompa Arızalı Olabilir. Bunun Yanı Sıra Sistemde Hata Olabilir. Servisi Arayınız.

TurboTEC F77 Arıza Kodu : Yoğuşma Suyu Pompa Sorunu Yaşandığında Kombide F77 Uyarısı Bulunmaktadır. Bu Durumda Yoğuşma Suyu Pompası Arızalı Diyebiliriz Ya Da Kablosunda Sorun Var Diyebiliriz. Cihaza Müdahale Etmeden servisi arayınız.