Sargon Condense Arıza Kodları ve Çözüm Yolları

sargon condense kombi

Demirdöküm Sargon Condense kombilerde meydana gelen arıza kodları ve anlamları hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Demirdöküm kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Beko kombi arızasının tamiri için hemen arayın. Uzman teknisyenlerimiz ile sorunun nedenini bir an önce tespit ederek çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Demirdöküm Sargon Condense F0 Hata Kodu : Tesisat su basıncı düşük

Kalorifer tesisatında bulunan su basıncının düşük olduğunu belirtmekte olan bir arıza kodudur. Bu durumda kombi basınç seviyesi 0,5 barın altındadır. Yani kombiye su eklemeniz gerekmektedir ve servis çağırmadan cihaza su basmanız gerekir. Sargon Condense model kombinin sol altında bulunan siyah doldurma musluğunu sola doğru çevirerek açınız ve basıncı 1,5 bara getiriniz. Su doldurma işlemini bilmiyorsanız videosunu izlemek için tıklayınız. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatınız, açık unutmayınız!. Bu işlemden sonra arıza  düzelir. Düzelme olmadığı taktirde cihaza reset atmalısınız. Resetleme sonrasında da sorun devam ediyor ise sorununun net tesbit ve çözümü için servis çağırınız.

Demirdöküm Sargon Condense F1 Hata Kodu : Aşırı Isınma Sorunu

Kombi su sıcaklığının aşırı yükseldiğini ve bu sebeple emniyet termostatın devrede olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda cihaz bloke şekildedir ve çalışma sağlamaz. Kış modunda bu sorunla karşılaşıldığı zaman öncelikle; kombi altında bulunan tesisat vanaları (kalorifer gidiş ve dönüş vanaları) açık olmalıdır. Daha sonra kalorifer vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanaları kapalı görürseniz açmanız gerekir. Bir de en az 3 kalorifer vanası mutlaka açık şekilde olmalıdır. Yine de sorun yaşanıyor ise reset uygulaması yapmalısınız. Arıza durumu düzelmez ise; devir daim motorunda, üç yollu vanada, ana eşanjörde bir problem söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kalorifer filtresinde tıkanıklık veya tesisatta tıkanıklık olabilir. Kesin bir tespit ve arıza onarımı adına servisi aramalısınız.

Demirdöküm Sargon Condense F2 Hata Kodu : Sıcak Su ntc sinde sorun var.

Kullanım suyu ntc si olarak da adlandırabileceğimiz bu parçada sorun olabilir. Ntc kablolarında kopma-kısa devre ya da borularında nem durumu söz konusu olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.

Demirdöküm Sargon Condense F3 Hata Kodu : Kalorifer ntc sinde sorun var.

Kalorifer sensör arızası da diyebiliriz. Sensörde sorun olabilir, sensör boruları nemlenmiş olabilir ya da sensör bağlantılarında kopukluk-kısa devre durumları söz konusu olabilir. Kesin arıza tespiti ve onarımı için servis desteği alınmalıdır.

Demirdöküm Sargon Condense F4 Hata Kodu : Alev Yok 

Kombi brülöründe yanma oluşmadığını belirtir. Servis öncesinde gaz vanaları kontrol edilmelidir. Gaz girişlerinin açık durumda olması gerekir. Gaz vanaları kapalı ise açmalısınız ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Dairenize gaz gelmiyorsa doğalgaz firmasını aramalısınız. Dairede gaz olup kombiye gaz gelmiyor ise kombi yanındaki gaz vanasının açık şekilde olduğundan emin olmalısınız. Arıza durumu yine de devam etmekte ise resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme işlemi ile sorun düzelebilir, düzelme olmaz ise; gaz valfi, elektronik kart ya da ateşleme-iyonizasyon çubuklarında sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı adına kombi servisi’ne ulaşmalısınız.

Demirdöküm Sargon Condense F5 Hata Kodu : Baca Sistemi Arızası

Kombide bu sorunla karşılaşıldığı zaman; Baca fanı, prosestat veya anakartta problem olabilir. Bacalı cihazlarda ise; baca sensöründe arıza olduğunda, baca çekmediğinde, baca tıkalı olduğunda bu problem yaşanabilir. Kullanıcı olarak cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan net tespit ve çözüm için servise başvurmalısınız.

Demirdöküm Sargon Condense F6 Hata Kodu : Dış Hava Sensör Arızası

Dış hava sensörü olan Sargon Condense model kombilerde dış hava sensöründe veya bağlantılarında sorun olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise elektriksel bir sorun söz konusu olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmaksızın mutlaka uzman desteği almalısınız.

Demirdöküm Sargon Condense OC Hata Kodu :

Dış hava sensörü devrede olduğunu bildirir. Arıza durumu değildir, bir süre kadar ekranda belirir daha sonra silinir.

Demirdöküm Sargon Condense CC Hata Kodu :

Dış hava sensörü devrede olmadığını belirtir. Arıza durumu değildir, bir süre ekranda belirir ve daha sonra ekrandan silinir.