Demirdöküm Nitromix Arıza Kodları ve Çözümleri

demirdöküm nitromix kombiDemirdöküm Nitromix P 24 – P28 – P 35 model kombilerde karşılaşılan arıza kodlarının anlamlarını ve çözüm yollarını sizler için derledik.

Bursa’da Demirdöküm kombi arızalarının tamirinde hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Uzman teknisyenlerimiz sorunun nedenini tespit ederek bir an önce çözüme kavuşturacaklardır.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

F00/F10 Arıza Kodu : Gidiş Suyu Sensör Hatası

Gidiş suyu sensörü arızalı olduğunda veya kabloları yerinden çıktığında bu sorun yaşanabilmektedir. Sizin müdahale edeceğiniz bir durum olmadığından tespit ve tamiri için mutlaka servisi arayın.

F01/F11 Arıza Kodu : Dönüş Suyu Sensör Hatası

Kalorifer Dönüş suyu sensöründe arıza olduğunda bu problemle karşılaşabilirsiniz. Bu arıza durumunda işi uzmanına bırakarak servis yardımı almalısınız.

F20 Arıza Kodu : Aşırı Isınma Hatası

Demirdöküm Nitromix Kombide bulunan sensörlerin aşırı ısınmadan dolayı beliren hata kodudur. Bu durumda önce cihaz petek konumunda ise petek vanalarını kontrol edin. Vanaların kapalı olmadığından, açık olduğundan emin olun. En az 2 peteğin vanaları mutlaka açık olsun. Buna rağmen sorun devam ederse eğer Nitromix kombi resetleme işlemi uygulayın. Maksimum 3 resetleme sonrasında da sorun devam ediyor ise, pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş veya tıkanmış olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir veya kalorifer tesisatı tıkalı olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Demirdöküm Servisi’nden yardım alın.

F22 Arıza Kodu : Tesisat Su Basınç Hatası

Tesisatta bulunan suyun 1 bardan daha az olduğunu gösteren hata kodudur. Demirdöküm Nitromix kombinin sağ alt tarafında bulunan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek sisteme 1,5 bar kadar su basınız. Musluğu çevirdiğiniz an kombiden su sesi gelir ve basınçta ilerleme olur. Ekranda beliren bar değerini takip edin.1.5 bar basınca ulaştığı zaman doldurma musluğunu mutlaka sağa çevirerek kapatın. Bu sayede sorun çözümlenmiş olur. Düzelme olmaz ise Nitromix kombi resetleme işlemi yapabilirsiniz. Yine de sonuç alamazsanız veya işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

F23 Arıza Kodu : Maksimum Sıcaklık Farkı Hatası

Tesisattaki suyun sirkülasyon hızının ya çok fazla ya da hiç olmadığını bildiren hata kodudur. Bu durumda tesisat ve kalorifer vanalarına bakarak kapalı ise vanaları açmalısınız. Sorun devam ederse de mutlaka  servisi aramalısınız.

F26 Arıza Kodu : Gaz Valfi Hatası

Kombide gaz valfinin yerinden çıkmış olduğunu ya da arızalı olduğunu bildiren hata kodudur. Kullanıcı olarak cihaza müdahale edemezsiniz. Yardım için  servisi  aramalısınız.

F27 Arıza Kodu : Alev Oluşmuyor Hatası

Nitromix kombide bu hata kodu var ise iyonizasyon elektrodu yahut  elektronik kartı arızalı olabilir. Bu arıza durumunda servis çağırmalısınız.

F28 Arıza Kodu : Gaz Besleme (Gaz Yokluğu) Sorunu

Bu durumda önce dairenizdeki gazı kontrol edin. Gaz kontrolü yapın ve konutunuzda gaz olduğundan emin olun. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Konutunuzda gaz yoksa eğer doğalgaz dağıtım şirketinden bilgi ve yardımları alın. Dairenizde gaz olmasına karşın yine de cihaz bu sorunu yaşattırıyor ise Nitromix kombi resetleme işlemi uygulayın. 3 resetleme sonrasında sorun hala devam etmekte ise servisi arayın. İyonizasyon ateşleme elektrodunda, elektronik kartta veya gaz valfinde sorun olabilir.

F29 Arıza Kodu : İyonizasyon Hatası

Cihazın çalışma esnasında gaz beslemesinin kesildiğini belirten arıza kodudur. Alev algılanmıyor demektir. Bu durumda servis öncesi Nitromix kombi resetleme işlemi uygulayın. Düzelme olmaz ise; gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Servisi arayarak tespit ve çözüm hakkındaki yardımları alabilirsiniz

F32 Arıza Kodu :  Hatalı Hava Akışı Sorunu

Kombide donma korumasında fan hızında bir sorun olduğunu belirten hata kodudur. Hatalı hava basıncı olduğu için cihaz muhtemelen çalışma yapmayacak bloke olacaktır. Fan, anakart, prosestad gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Net teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

F49 Arıza Kodu  : Voltaj Hatası.

Haberleşme bağlantı sorunu olduğunu bildiren hata kodudur. Yani konutunuza gelen veya kombinize gelen voltaj düşük ya da yüksek olabilir. Bu durum bir süre sonra kendiliğinden düzelebilir. Bu yüzden bir süre beklemelisiniz. Bir süre bekleme sonrasında sorunda düzelme durumu olmaz ise servis yardımı alınmalıdır. Bu gibi durumlarda muhtemel sorun elektronik kart ile alakalı olmaktadır. Elektronik kart voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Bu durumda elektronik kart tamiri ya da değişimi ile sorun çözümlenir. Yalnız sorunun tekrar etmemesi amacı ile mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.

F61 – F62 – F63 – F64 – F65 – F67 Arıza Kodu :  Ana Kart Hatası.

Kombide ana kart sorunu olduğunu belirten hata kodlarıdır. F62 arıza kodunda sorun gaz valfiyle de alakalı olabilmektedir. F65 arıza kodunda anakart devresinde aşırı ısınma sorunu görülebilir. F67 arıza kodunda ise alev algılama durumu sebebi ile elektronik kart sorunu olabilir. Net tespit ve müdahale için bu gibi durumlarda mutlaka uzman  servis yardımı almalısınız.

F68 Arıza Kodu : Alev Sinyali Dalgalanması.

Kombide alev algılama sorunu olduğunu belirten hata kodudur. Bu duruma genelde karşımıza arızalı olarak çıkan parça elektronik karttır. Net tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alın.

F70 Arıza Kodu :  Kartlar Arasında Uyumsuzluk Hatası.

Kombide bulunan ana kart ve ara yüz kartının birbirine tanımlanmamış olduğunu belirten hata kodudur. Bu duruma servis müdahale edeceği için servisi aramalısınız. Önceden kartlardan birine müdahale edildi ise yanlış bağlantı olabilir. Müdahale olmadı ise sorun elektronik kart ile alakalı olabilir.

F71 Arıza Kodu :  Su Akış Sensör Hatası.

Nitromix Kombide su akış sensörü kablosunun yerinden çıkmış olabileceğini ya da sensörde sorun olduğunu bildiren hata kodudur. Bu durumda cihaza uzman servis tarafından müdahale edilmelidir.

F72 – F84 – F85 Arıza Kodu Kalıcı Maksimum Sıcaklık Farkı Hatası.

Bu sorun kombide gidiş dönüş sensörünün aynı sıcaklığı okuduğunu belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak servisi aramalısınız.

F73/F74 Arıza Kodu :  Basınç Sensör Hatası.

Bu hata kodlarından biri ekranda belirdiğinde sensörün kısa devre yaparak arızalandığını ya da kablosunun yerinden çıktığını söyleyebiliriz.  Servis yardımı almalısınız.

F76 Arıza Kodu  : Termal Sigorta Hatası.

Nitromix kombide aşısı ısınma sigortasının yerinden çıktığını ya da eşanjörde aşırı ısınmanın meydana geldiğini belirten hata kodudur. Sorunun çözümlenmesi adına önce cihazı resetlemelisiniz. Arıza durumu devam etmekte ise servisi aramanız gerekmektedir.

F77 Arıza Kodu  : Gaz Valfi Motor Hatası.

Bu kod ekranda belirdiğinde önce  kombiye birkaç kez Nitromix kombi resetleme işlemi uygulayın. Sonuç alamadığınız durumda mutlaka servis çağırın.

F83 Arıza Kodu :  Brülör Devreye Girdiği Halde Sıcaklık Yükselmiyor.

Bu durumda önce su basıncını kontrol edin. Tesisat suyu eksik olabilir. Basınç düşük ise su basma işlemi uygulayın. Basınç normal değerde ise sensörlerin okuduğu sıcaklık farkının çalışma koşullarına uygun olmadığını belirtir. Bu durumda cihaza Nitromix kombi resetleme işlemi gerçekleştirin. Sorun devam ediyor ise servis çağırmalısınız.

F86 Arıza Kodu : Yerden Isıtma Kontak Hatası

Cihazın bu uygulamayı sağlamadığı belirten hata kodudur. Arıza tespiti ve müdahale için Demirdöküm Servisi’nden yardım almalısınız.

Err Arıza Kodu Kullanıcı Ara Yüz Hatası

Kullanıcı ara yüz kartında haberleşme problemi olduğunu belirten hata kodudur. Öncelikle kombiyi resetleyin, sonuç alamadığınız her durumda Demirdöküm Servisi’ni arayarak yardım alabilirsiniz.