Baymak Dolcevita Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Baymak Dolcevita kombi arıza kodlarının anlamları ve kullanıcıların servis çağırmadan önce yapabilecekleri hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Baymak kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Baykan kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Baymak Dolcevita E01 Arıza Kodu : Başarısız ateşleme
Kombi E01 hata kodu verdiğinde ilk olarak ocağınızı yakarak dairenizde gaz olup olmadığını kontrol edin. Kombinin gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olunuz. Uygulamalardan sonra dairenizde gaz var ve kombi gaz vanası açık ise  eğer “R” işaretli resetleme düğmesine 2 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında arıza devam etmekte ise birkaç kez daha resetleme yapabilirsiniz. Yine de sonuç değişmiyorsa anakart, iyonizasyon elektrodu, ateşleme elektrodu veya gaz armatöründe sorun olabilir. Servis çağırınız.

Baymak Dolcevita E02 Arıza Kodu : Aşırı Isınma Sorunu
Dolcevita kombi E02 hatası verdiğinde aşırı ısınmadan dolayı emniyet amacıyla kendisini kilitlemiş demektir. Kombide böyle bir sorun yaşandıüında öncelikle kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı durumda ise mutlaka açın. Daha sonrasında “R” işaretli reset düğmesine 2 sn kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapın. Sonuçta bir değişiklik olmazsa eğer; kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, kalorifer tesisatında tıkanma olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş ya da tıkanmış olabilir, devir daim motoru sıkışmış olabilir, üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada kalıyor olabilir. Servis çağırınız.

Baymak Dolcevita E03 Arıza Kodu : Baca Sistem Sorunu
Genelde sık karşılaşılan arıza durumlarından biridir.  Dolcevita HC  hermetik model kombilerde arızalı parçalar değişir, Dolcevita BC  bacalı model kombilerde arızalı parçalar değişir. Bu nedenle de her iki çeşit kombide karşımıza çıkabilen arıza durumları hakkındaki ayrıntıyı sunalım. Dolcevita HC model hermetik kombilerde atık gaz sistem sorunu yaşandı ise; fan, hava prosestatı ya da anakart arızalı demektir. Hava akım borusu yani dışarı uzanan baca yerinden çıktığında da bu sorun yaşanabilir. Dolcevita BC model bacalı kombilerde atık gaz sistem sorunu yaşandı ise; baca tıkanmış olabilir, baca çekişi kuvvetli olmayabilir ya da baca sensöründe arıza olabilir. Net teşhis ve sorunun çözümlenmesi adına cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servis çağırın.

Baymak Dolcevita E05 Arıza Kodu : Kalorifer NTC Hatası
Kombi kalorifer sensöründe sorun olabileceğini belirtir.  Kalorifer NTC sensörü arızalı olduğunda, sensör boruları nemlenme yaptığında veya sensör kablolarında kopukluk-kısa devre durumları söz konusu olduğunda bu sorun yaşanabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Baymak Dolcevita E06 Arıza Kodu : Sıcak Su NTC Hatası
Kombi sıcak su NTC sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız an sıcak su alamazsınız. Parçanın değişmesi gerekebilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Baymak Dolcevita E10 Arıza Kodu : Düşük Basınç.
Kombi kalorifer sistemi su basıncının düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Kalorifer sistemine  su basmanız gerekir. Dolcevita HC/BC model kombinin alt tarafında bulunan mavi doldurma musluğu vardır. Musluğu önce aşağı doğru yavaşça çekmeli, sonra sola doğru çevirerek bar değeri 1,5 a gelene kadar su basın. Su basma işlemi bittikten sonra doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Ekrandaki E10 arıza kodu silinir ve derece belirerek kombi çalışmaya devam eder. Sorunda düzelme olmaz ise “R” işaretli düğmeye 2 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. İşlemin ardından sorunun düzelmediği takdirde su basınç sondası arızalı demektir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Baymak Dolcevita E25/E26 Arıza Kodu : Pompa Arızası
Bu iki arıza kodunun anlamı da hemen hemen aynıdır. Pompa blokaj sorununda; devir daim pompasında sorun olabilmektedir. Tabi öncesinde kalorifer vanalarının açık olduğundan ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Sorun yine de düzelmiyorsa servisi çağırmalısınız.

Baymak Dolcevita E35 Arıza Kodu : Alev Oluşum Arızası.
Kombi brülöründe yanma olmasına rağmen alevin oluşmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda önce kullanıcı olarak “R” işaretli reset düğmesine 2 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmazsa eğer işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç yine değişmezse işlemi maksimum bir kaç kez kez daha tekrar edin. Sorun düzelmiyor ise elektronik kartta, iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde sorun olabilmektedir. Servis çağırınız.

Baymak Dolcevita E96 Arıza Kodu : Düşük Voltaj Sorunu
Kombiye gelen voltajın düşük olması sebebi ile cihazın kilitlendiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kombi otomatik olarak kendini resetleyeceğinden herhangi bir işlem uygulamamalısınız. Bir süre kadar beklemelisiniz. Uzun süre beklemenize rağmen arıza durumunda değişiklik olmadı ise muhtemelen düşük voltaj sebebi ile anakart yanmış ya da hasar görmüştür. Servis çağırmalısınız. Sorun anakarta yapılan müdahale sonrasında çözülsede  tekrar etme olasılığı da vardır. Bu sebeple kombi regülatörü kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kombi regülatörü sayesinde kombiye gelen voltaj dengelenir ve bu gibi sorunların yaşanılması engellenir.