Basura Ne İyi Gelir ?

Basur tedavisinde evde kullanılabilecek birçok etkili seçenek bulunur. Çoğu insan, evde hazırlanan tedaviler ve hayat tarzlarında yapılan değişikliklerle de semptomların giderilmesini sağlayabilmektedir.

Buz :

Evde tedavinin başlangıcı buzdur. Buz, kan damarlarını daraltmaya yardımcı olarak şişliği azaltır. Bu, basurun evde tedavisinde ilk yapılacak iştir ve ağrının hemen dinmesine yardımcı olur.

Buz torbasını ya da parça olarak kırılmış buz parçalarını, direkt olarak etkilenmiş olan bölgedeki pıhtının üzerine uygulayın. Bu işlemi 10 dakika kadar yapın. Hemoroid gidene kadar günde birkaç kez bu işlem tekrarlanır. Günde 3 kez ve her seferde 10 dakika boyunca uygulayın.

Limon Suyu :

Limon suyu, içerdiği çeşitli besinlerle, kılcal damarların ve kan damarlarının güçlendirilmesinde ve dolayısıyla basurun rahatlatılmasında etkilidir.

Taze sıkılmış limon suyuna biraz pamuk yumağı gezdirilir. Ardından, hemoroidin üzerine uygulanır. Baştan hafif karıncalanma ya da kaşıntı hissi oluşabilir, ancak kısa sürede ağrının giderilmesi sağlanır.

Alternatif olarak, limonun yarısı bir fincan sıcak sütün içine sıkılır ve içilir. Bunu her 3 saatte bir yaparak en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

Aloe Vera :

Aloe vera, basurun tedavisinde en doğal tedavi yöntemlerinden biridir. İçerdiği iltihap önleyici ve tedavi edici içeriklerle aloe vera, hemoroidin tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Aloe vera, hem iç hem de dış hemoroidin tedavisinde kullanılabilir.

Dış hemoroidin tedavisinde, biraz aloe vera jelini anüs üzerine uygulayın ve bölgeye masaj yapın. Bu basit tedavi ağrının giderilmesine ve yanma hissinin sakinleşmesini sağlar.

İç hemoroidin tedavisi için, aloe vera yapraklarını şeritler halinde kesin. Ancak diken şeklindeki parçalarının alındığından emin olun. Bir kaba dilimler şeklinde yerleştirin ve dondurun. Sonra buz halindeki aloe vera şeritlerini ağrılı hemoroid üzerine uygulayın. Bu ağrının giderilmesine, yanma ve kaşıntı hissinin yok olmasını sağlar.

Zeytinyağı :

Zeytinyağı, içerdiği iltihap önleyici ve antioksidan içerikleri ile özellikle dış hemoroidin tedavisinde kullanılır. Bu yöntem ile kan damarlarının esnekliği arttırılır bu da iltihabın azalmasına ve anal kanaldaki kan damarlarındaki şişliğin daralmasına yardımcı olur.

Her gün bir çay kaşığı zeytinyağı tüketin. Bu, iltihabın azalmasına yardımcı olur ve tekli doymamış yağ boşaltım sisteminin fonksiyonunun gelişmesini sağlar.

Badem Yağı :

Badem yağı, içerdiği yumuşatıcı ve derin doku emme özelliği ile, dış hemoroidin tedavisinde başlıca olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Saf badem yağına bir pamuk yumağı batırın ve etkilenmiş bölgeye uygulayın. Bu bölgeyi nemlendirerek, iltihabın yatıştırılmasını sağlar. Böylece anüs çevresindeki yanma ve kaşıntı hissi rahatlar. Bunu günde birkaç kez yapın.

Elma Sirkesi :

İçerdiği sıkıştırıcı, damarları büzen içerikleri ile elma sirkesi, kan damarlarındaki şişliğin küçültülmesine ve hem iç hem de dış hemoroidin tahrişi ve şişliği için rahatlatıcı etkisi bulunur. Daha hızlı sonuç için, süzülmemiş ve pastörize olmayan sirkeleri kullanın.

Dış hemoroid vakaları için, bir pamuk yumağı sirkeye batırılır ve ardından etkilenmiş bölgeye hafifçe bastırılır. İlk olarak sızlatan bir his meydana gelebilir. Ancak sonradan kaşıntı ve tahriş için bir rahatlama oluşacaktır. Şişlikler azalana kadar bunu günde birkaç kez uygulayın.

İç hemoroid vakalarında ise, bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve için. Bunu günde en azından iki kez tekrarlayın. Ayrıca karışımın tadını daha iyi bir hale getirebilmek için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Klozet Şofbeni :

Sağlığınız ve konforunuz için Klozet Şofbeni kullanın. Özellikle hemoroid ve mayasıl hastaları için soğuk su ile taharet almak bazen eziyet olabilir. Klozet Şofbeni sayesinde rahat rahat taharet alabilirsiniz. Ayrıntılar İçin Tıklayınız.