Vaillant Kombi Kum Saati İşareti Arıza ve Çözümü

vaillant kombi kum saati işareti yanıp sönüyor, vaillant kombi kum saati işareti nedir. Kum saati işareti yanıpsönüyor ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız yazımızı sizleri için hazırladık.

Vaillant kombilerin hemen hemen hepsinde kum saati işareti kullanılmıştır. Kum saati işareti lambası direk olarak yandığında veya ekranda göründüğünde kombide ateşlemenin ve pompanın çalıştığını gösterir. Fakat yanıp sönüyor ve kombi ateşleme yapıyor ve ardından hemen kapanıyor ise kum saati işareti kuru yanma, aşırı ısınma gibi problemlerden dolayı cihazı bloke eder. Bu durumda kullanıcının yapması gereken tek kontrol cihazın su basıncının yeterli seviyede olduğunun kontrolünü yapmalıdır. Su basıncı düşük ise basıncı 1,5 bar seviyesine kadar çıkarmak için su doldurma musluğu yardımıyla kombiye su eklenmelidir. Ayrıca kombinin altındaki tesisat vanalarının ve radyatör peteklerinin vanalarının açık olduğundan emin ulunuz. Basınç normal düzeyde, vanalar açık ve kombiyi resetlemenize rağmen yinede Dijital veya led ekranınızda kum saati çıkıyor ise servis yardımı almanız gerekmektedir. Tesisatınızda tıkanıklık veya pompa arızası meydana gelmiş olabilir.

Vaillant kum saati işareti görünmesinde muhtemel arıza sirkülasyon pompa çalışmıyor. Gidiş hattında bulunan üç yollu vana sıcak su konumunda kalmıştır. Ana kart pompa ya elektrik akımı gönderemiyor olabilir. Yine kısmen kalorifer hattında bulunan filtrelerin tıkanması ile cihaz içinde aşırı ısınma görülür ve kum saati vaillant kombinizi bloke ederek koruma altına alır.

Yeni nesil vaillant kombiler de kum saati bir arıza belirtisi değildir. Kombi termostat yaptıktan sonra kum saati belirir. Tekrar ateşlemeye geçtiği zaman kum saati durur. Yani bir sonraki ateşlemeye kadar kum saati yanıp sönmesi bir arıza anlamına gelmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.