Kombiyi Açıp Kapatınca Az mı Yakar Çok mu Yakar?

Kombiyi kapatıp açmak faturayı etkiler mi? Kombiyi açıp kapatınca çok mu yakar?

Kombiyi açıp kapatmayın çok yakar! Bu bir kapitalizm yalanıdır. ( Tabi ki 10 dakikada bir açıp kapatmaktan bahsetmiyoruz ) Kombi gece, gündüz, evde yok iken açıp kapatınca daha çok yakar diyenler, size daha fazla gaz satmak isteyen gaz dağıtım şirketleri ve kombinin çalışma saatinin yükselerek arızalanmasını isteyen yedek parça ve değişiminden para kazanmayı planlayan kombi üretici ve ithalatçılarının yalanıdır. Enerji yasası sabittir ve bu yalanı en baştan çürütür.

Kombinizi işe giderken yada yatarken kapatırsanız toplamda harcayacağınız gaz daha az olacaktır ancak konfor kaybına uğrayacaksınız çünkü soğuyan eviniz tekrar ısınana kadar konforunuz düşecektir. Bu çok önemli değil diyorsanız tüm gün yada gece evde yoksanız kombinizi açıp kapatabilirsiniz.  ( Gerçi bununda bir çözümü var; kombinize programlanabilir digital oda termostatı taktırabilirsiniz. Örneğin sabah işe 6 da gidiyorsanız kombinizin kapanmasını sabah 5:30 ayarlayabilir. Akşam 6 da işten dönüyorsanız saat 5:30 da tekrar çalışmasına programlayabilirsiniz. Bu sayede siz gelene kadar ev tekrar ısınmış olacaktır.) Yada yatarken zaten yorgan altındayız gerek yok diyorsanız kombiyi kapatabilirsiniz. Ancak evde küçük çocuğunuz varsa kombiyi açıp kapatırken değişen ortam ısısından dolayı çocuğunuzu hasta edebilirsiniz! bunu hesaba katmayı unutmayınız…

Hepimizin derdi ekonomi, kışın yükselen doğalgaz faturaları ekonomimizi zorluyor ve nasıl daha az öderiz diye arayışa giriyoruz. Kombiyi sürekli 1’de tutsak az yakarmı? Kombiyi sürekli 40 derecede kısık çalıştırsak ekonomik olur mu?  Kombiyi gece yatarken kapatırsam fatura düşermi? Evdeki peteklerden bazılarını kapatsam doğalgaz faturasını düşürür mü? Kombiyi en ekonomik olarak nasıl kullanırım? gibi düşünüp dururuz. En ucuz ısınma yöntemi iyi izalasyon yapılmış bir evde oturmaktır. Yok ise yaptırmak ekonominizi zorlayabilir. Maliyet – fayda ve konfor dengesi yönünden en uygun yöntem termostatik radyatör vanası taktırarak kombinizi ekonomik modda kullanmaktır ( 60 – 70 C ) Bir petek için kabaca 50 TL maliyeti olur. Ayarlanabilir oldukları için her odanın kullanım amacına göre ısı ayarları yapıldığında konforlu ve tasarruflu ısınırsınız.