Kombi Kaç Derecede Yanmalı

Kombi kaç derecede yanmalı. Kombi ısı ayarı ne olmalı, kombi kullanıcılarının en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Tasarruf için kombi kaçta yanmalı, 50 60 derece yanan kombi ne kadar yakar? Yüksek fatura ödememek için kombiyi 35 derece de yakıyorum. Kombiyi kaç derecede yakmalı, nasıl kullanmalıyız gibi en sık karşılatığımız soruları cevaplamaya çalışalım.

Kombilerin ısı ayarı hem konfor şartları açısından, hem de tasarruflu kullanım  açısından çok önemlidir.  Kombinizi 40 derecede 50 derecede  vs. çalıştırın demek yanlış olur çünkü dış hava sıcaklığı, dairenizdeki petek metrajı, dairenizin hangi katta olduğu, dairenizde izalasyon olup olmaması gibi pek çok etkene göre değişiklik gösterir. Buradaki en önemli konu ısıtılan odanın sıcaklığıdır. Ortalama olarak oda sıcaklığı sağlığınız, konforunuz ve tasarruflu ısınma açısından 20-22 derece arasında olması gerekir.  1 derecelik sıcaklık farkı yaklaşık olarak %5-6 daha fazla veya az fatura ödemenize neden olur.

Peki kombiyi doğru ısı ayarında kullandığımızı nereden anlayacağız bunun bir kaç çözümü var.

En masrafsız olanından başlayalım;

kombi kaçda yanmalı

Öncelikle doğru gösterdiğinden emin olduğumuz bir termometreyi oturma odamızda arkası da iç duvar olan ( dışarıya bakmayan ) bir duvara göğüs izasında sabitleyelim. Termometremiz 20-22 derece aralığında ise mevcut kombi ayarı normal demektir. Eğer 20 dereceden aşağıya düşüyor ise kombi ayarını 5 derece yükseltelim, 22 dereceden yukarıya çıkıyor ise 5 derece kısalım ve ara sıra kontrol etmeyi unutmayalım.

2. ve daha etkili bir yöntem ise, en çok kullandığınız odaya termostat taktırarak kombiyi servisin ayarladığı optimum ayarda tutmaktır. Bu size mekanik veyahut programlanabilir digital termostat türlerine göre 150 – 400 TL aralığında bir maliyete mal olur.

3. ve en etkili yöntem ise her odaya ayrı termostatik vana taktırmaktır. En ekonomik ve konforlu ısınma yöntemidir. Petek sayısına göre ortalama 200 – 300 TL ye mal olur.

kombi ısı ayarı ne olmalı

Termostatik Radyatör Vanası Faydaları

a. Güneşten olan ısı kazancı, günün farklı saatlerinde farklı cepheleri etkiler. Eğer oda ısıtıcılarında termostatik kontrol imkanı varsa güneşten gelen enerji yakıt tasarrufuna dönüşür. Bu durumda termostatik vanalar kısarak odaya beslenen yakıt enerjisini azaltacaklardır.

b. Benzer şekilde insanlardan, aydınlatmadan, ocak-fırın, ütü, bilgisayar gibi cihazlardan olan iç ısı kazancı, termostatik vanalarla sağlanan zon kontrolü varsa yakıt tasarrufuna dönüşür.

c. Enfiltrasyon farklı yöndeki odaları rüzgara bağlı olarak farklı etkiler. Termostatik vanalarla sağlanan zon kontrolü bu etkileri de dengeler.

d. Kullanılmayan odalardaki ısıtıcıların kapatılması yakıt tasarrufuna katkı sağlar.

e. Farklı odaları farklı sıcaklıklara ayarlamak imkanı verir. Salon 20-22’C, yatak odası 16-18’C ve banyo 22-24’C gibi farklı sıcaklıklara ayarlanabilir.

f. Dubleks daireler veya müstakil evlerde iç merdivenin baca etkisi ile yukarı kaçan ısı üst katları daha fazla ısıtabilir. Bunun önlenmesi yine termostatik vanalarla yapılabilir. Termostatik vanalar merdivenin baca etkisini azaltır ve bina içinde sıcaklığı dengeler. Böylece yakıt tasarrufu sağlar.

Termostatik Vana Fiyat ve Montaj Maliyeti için Arayabilirsiniz
Bursa Servis 0545 360 66 16

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Ne zaman Yapılır?

İlgili aramalar : Kombi Kaç Derecede Yanmalı, Kombi Kaç Derecede Çalışmalı, Kombi Kaç Dereceye Ayarlanmalı, Kombi Sıcaklık Ayarı Ne Olmalı, Kombiyi Isı Ayarı, Kombi Sıcaklık Ayarı, Termostatik Vana Fiyatı, Termostatik Vana Montajı, Kombiyi Kaç Derecede Kullanmalıyım, Kombi Ayarı Ne Olmalı