Vessen Condense Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Vessen E01 Arıza Kodu : Başarısız Ateşleme

Kombinin ateşlemeyi gerçekleştiremediğini belirten koddur. Bu durumda kombi çalışmaz. Kombiye gazın gelip gelmediğini kontrol ediniz. Eğer gaz girişi var ise kombiye birkaç defa olmak üzere reset Atınız. Resetten sonrada düzelmez ise gaz armatürün de, iyonlarda, elektrotlarda veya kartta sorun olabilir.  Servis tarafından müdahale gerekir.

Bursa Kombi Servis Ara

Vessen E02 Arıza Kodu :  Hatalı Alev Oluşumu

Hatalı alev oluşumu olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Bu arıza durumunda önce cihazınızı resetleyin. Resetleme işlemini birkaç kez yapabilirsiniz. Arızada düzelme olmaz ise servis yardımı almanız gerekir. Bu gibi durumlarda; iyonizasyon elektrodunda, gaz grubunda ya da anakartta sorun olabilir. Tespit ve onarım için servisi aramanız gerekir.

Vessen E03 Arıza Kodu :  Aşırı Isınma

Aşırı ısınma sebebi ile emniyet termostatının açıldığını belirtir. Cihaz bu arıza kodunu verdiği zaman emniyette demektir ve bloke durumdadır. Öncelikle kombinize reset atmalısınız. Resetleme sonrasında tesisat ve kaloriferlerin vanalarına bakabilirsiniz. Vanaları kapalı görürseniz açık olacak şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Vanalar açık ise ve resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise; tesisat tıkalı, kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Pompa, ana eşanjör ya da üç yollu vana gibi önemli parçalarda sorun olabilir. Arızanın teşhisinin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramanız gerekir.

Vessen E04 / 05 / 06 Arıza Kodu :  Presostat Arızası

Vessen E08 Arıza Kodu : İyonizasyon / Elektronik Kart Arızası

Vessen E09 Arıza Kodu : Gaz Valfi Geri Besleme Arızası

Vessen E12 / 21 Arıza Kodu : Elektronik Kart Arızası

Vessen F02 Arıza Kodu : Hatalı Alev Oluşumu

Vessen F13 Arıza Kodu : Reset kilitlenmesi

Kombinin elektrik beslemesini kapatıp açınız. Sorun devam ederse servis çağırınız.

Bursa Kombi Servis Ara

Vessen F22 Arıza Kodu : Düşük Voltaj

Yanlış enerji beslemesi problemi. Voltaj sorunu diyebiliriz. Kombiye gelen voltaj dengesiz olabilir. Bir süre beklemeli ve bu süre zarfında cihaza müdahalede bulunmamalısınız. Yalnız bekleme neticesinde sonuç aynı ise yani arıza devam etmekte ise voltaj dalgalanmaları sebebi ile elektronik kart zarar görmüş olabilir. Servis Çağırmanız gerekebilir.  Yeniden aynı sorunu yaşamamak amacı ile mutlaka Kombi Regülatörü cihazı kullanın.

Vessen F23 Arıza Kodu : Presostat Arızası

Vessen F25 Arıza Kodu : Elektronik Kart Arızası

Vessen F31 Arıza Kodu : Merkezi Isıtma NTC Sensör Arızası

Kalorifer sistemi sensöründe problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan yapılması gereken en önemli şey servisi aramak ve yardım almaktır. Sensörün arızalı olması, sensör borularında nemlenme olması ya da sensör bağlantılarında problem olması sebebi ile bu arıza durumu yaşanır. Arıza teşhisi yapılarak sorun uzmanı tarafından kısa sürede çözümlenir.

Vessen F32 Arıza Kodu : Dış Hava Sensör Arızası

Vessen F33 Arıza Kodu : Kullanım Suyu NTC Sensör Arızası

Sıcak su ısı sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Sıcak su sensörü arızalı ise, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre var ise, sensör borularında nemlenme var ise bu sorun yaşanabilir. Bu arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından servisi aramalısınız.

Vessen F37 Arıza Kodu : Düşük Su Basıncı

Tesisattaki mevcut suyun yetersiz olduğunu belirten arıza kodudur. Genelde çok sık karşınıza çıkabilir. Bu arıza durumunda cihaza ihtiyacı olan suyu basmak gerekir. Serena model kombinin sağında bulunan bar göstergesine bakarsanız eğer 1 barın altındadır. Yani basınç düşük demektir. Su basma işleminden sonra arıza düzelir. Düzelme olmazsa eğer reset atabilirsiniz. Sorun yine de düzelmiyorsa eğer, işlemi yapamıyorsanız veya arıza sıkça tekrar ediyorsa

Vessen F59 Arıza Kodu : Gaz Valfi Arızası

“Vessen Condense Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri” için 2 yanıt

    1. Devir daim pompası yanmış/sıkışmış olabilir. Tesisatınız aşırı paslı kirli olduğu için devir daim yapamıyor olabilir. Uzman servis/tesisatçıya başvurmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.