Protherm Lynx Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Protherm Lynx Kombilerde meydana gelen  arızalar hakkında sizlere faydalı olabilecek bilgileri sizler için derledik.

F0 Arızası :  Sistem su basıncının düşük olduğunu anlamına gelir. Basınç göstergesi 1,5 bara gelene kadar kombinin altındaki su doldurma musluğundan su ekleyiniz.

F1 Arızası : Cihaz ateşleme problemidir. Bu arızamızın da 2 belirtisi vardır. Kullanıcının müdahalesi olabilen birinci arıza sebebi ateşleme sırasında kombiniz çakmak sesi veriyor alev oluşmuyor ise yapmanız gereken bina giriş ve cihazın girişinde olan küresel vanaların açık ( vana kolunun boru ile aynı hizada ) olduğuna emin olunuz. Vanalarımız açık ise gaz valfi arızalanmış olabilir. İkinci sebebi ise F1 arıza kodu alındığında cihazın aşırı, yüksek derecede ısınmasından dolayı güvenlik termostatı atmış olabilir. Veya elektrik şebeke voltajı düşük geliyordur.

F2 Arıza Kodu : Kalorifer ısı sensörü arızası. Yapabileceğiniz bir şey yoktur teknik servisin sensörünüzü değişmesi gerekmektedir. Servis çağırınız.

F3 Arızası : Güvenlik emniyet termostatı arızasıdır. Bu arıza kullanıcı hataları ile sık görülüyor. Örneğin kışın 1-2 peteğin açılması diğer peteklerin kapatılması ile cihazın yüksek derecede yakılması ile F3 arızası ile karşılabilir. Cihaz ısınan suyu sadece 1 veya 2 petek de soğutmadığı için aşırı ısınma gerçekleşir ve emniyet görevi yapan termostat kontağı keser. Yine arızanın oluşması sıcak su talebi veya kalorifer talebi oluştuğunda sensörlerin doğru ısı değerini ölçememesi ile aşırı ısınma olur ve termostat kontağı keser. Bir diğer seçenek ise kalorifer sisteminde olan suyun aşırı kirlenmesi, çamurlaşması ile dönüş hattında bulunan filtrenin tıkanması sonucunda aşırı ısınma emniyet termostatı arızalanır. Kullanıcı bu arızanın giderilmesi ve termostatın değişmesi için servis çağırmalıdır.

F5 Arızası : Dış hava sensörü arıza kodudur. Dış hava kontrol sistemi bulunan cihazlarda oluşur. Cihazın dış hava derecesini ölçememesi ile ekrana F5 arıza kodu yansıtır. Eğer binanızda dış hava sensörü yok ise cihazın elektronik hafızasını karıştırması durumunda ayarların bozulması ile görülmektedir. Bu durum da teknik servis ile görüşerek teknik destek alabilir cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Lynx modeli protherm kombilerde bu hata hava akışı ile ilgili olan prosestat, fan motoru arızasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.