Altus HK 20 Arıza Kodları ve Çözümleri

Altus A01 Arıza Kodu :  Başarısız Ateşleme Problemi

Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmak için gaz vanalarını kontrol ediniz. Gaz vanaları kapalıysa açarak boru ile vananın aynı hizada olmasını sağlamalısınız. Gaz vanaları açıksa eğer kombinize reset atmalısınız. Resetleme işlemini bir iki kez tekrarlayabilirsiniz. Yine de sonuç alamadıysanız eğer; anakart, iyon elektrotu, ateşleme elektrotu veya gaz valfi arızalı olabilir. Servis çağırınız.

Altus A02 Arıza Kodu : Emniyet Termostatı Hatası

Kombinin aşırı ısınması durumuna karşı koruyan emniyet termostatın da  sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Kombiyi  resetleyiniz, sorun sürekli tekrarlar ise mutlaka servis çağırınız.

Altus A03 Arıza Kodu : Baca Sensör Sorunu

Bu durumda; fan, prosestat, elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yoktur servis çağırınız.

Altus A05 Arıza Kodu :  Kalorifer  Sensörü Arızası

Kalorifer gidiş suyu sensöründe sorun olabileceğini, sensör borularında nemlenme, sensör bağlantılarında kısa devre ya da kopma olabileceğini, elektronik kartta sorun olabileceğini belirten bir arıza kodudur. Servis çağırınız.

Altus A06 Arıza Kodu :  Sıcak Su Sensör Arızası

Sıcak su sensörü, sensör bağlantıları veya sensör borularında sorun olabileceğini belirtir. Elektronik kart ile alakalı bir arıza durumu da söz konusu olabilir. Servis çağırınız.

Altus E10 Arıza Kodu : Düşük Basınç Uyarısı

Kombi tesisatındaki su basıncının düşük olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda tesisata  su basmak gerekir. Basınç seviyesi 1,5 bar civarında olmalıdır. İşlem için kombinin altındaki su  doldurma musluğunu kullanarak Basıncı 1,5 bara kadar yükseltin. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatın. Sorun düzelecektir. İşlemi yapamıyorsanız, çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız veya sorun düzelmiyorsa servis çağırınız.

Altus E26 Arıza Kodu : Aşırı Isınma Problemi

Kombide aşırı ısınma nedeniyle meydana gelen arızadır. Bu gibi durumlarda önce kombi tesisatında su olduğundan emin olmalısınız. Su eksikse kombiye su basmanız gerekir. Kombi tesisatında su varsa eğer kombiniz kış konumundayken arızaya geçtiyse petek vanalarını kontrol etmelisiniz. En azından 3-4 petek vanası mutlaka açık ve kullanılır durumda olmalıdır. Arızada düzelme olmazsa eğer kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrası arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer; tesisat tıkalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş olabilir, pompa devir düşürüyor olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.