Alarko Serena Arıza ve Çözümleri

Alarko Serena Kombilerin Birden fazla çeşidi vardır. Led lambalı ve digital modellerinin arıza kod ve işaretlerini sizler için derledik.

Serena Eski Model Arıza Kodları

Serena E01 Arıza Kodu : Ateşleme Hatası

Serena kombinin ateşlemeyi gerçekleştiremediğini belirten koddur. Bu durumda kombi çalışmaz. Kombiye gazın gelip gelmediğini kontrol ediniz. Eğer gaz girişi var ise kombiye birkaç defa olmak üzere reset Atınız. Resetten sonrada düzelmez ise gaz armatürün de, iyonlarda, elektrotlarda veya kartta sorun olabilir.  Servis tarafından müdahale gerekir.

Serena E02 Hata Kodu : Emniyet termostatı problemi.

Aşırı ısınma sebebi ile emniyet termostatının açıldığını belirtir. Cihaz bu arıza kodunu verdiği zaman emniyette demektir ve bloke durumdadır. Öncelikle kombinize reset atmalısınız. Resetleme sonrasında tesisat ve kaloriferlerin vanalarına bakabilirsiniz. Vanaları kapalı görürseniz açık olacak şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Vanalar açık ise ve resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise; tesisat tıkalı, kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Pompa, ana eşanjör ya da üç yollu vana gibi önemli parçalarda sorun olabilir. Arızanın teşhisinin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramanız gerekir.

Serena  H20 Arıza Kodu : Düşük basınç problemi.

Tesisattaki mevcut suyun yetersiz olduğunu belirten arıza kodudur. Genelde çok sık karşınıza çıkabilir. Bu arıza durumunda cihaza ihtiyacı olan suyu basmak gerekir. Serena model kombinin sağında bulunan bar göstergesine bakarsanız eğer 1 barın altındadır. Yani basınç düşük demektir. Serena kombinin sağ altında monteli durumda olan siyah doldurma musluğunu yavaşça sola çevirmeli ve tesisata 1,5 bar kadar su basılmalıdır. Su basma işleminden sonra arıza düzelir. Düzelme olmazsa eğer reset atabilirsiniz. Sorun yine de düzelmiyorsa eğer, işlemi yapamıyorsanız veya arıza sıkça tekrar ediyorsa

Serena E05 Arıza  Kodu : Kalorifer sensör problemi.

Kalorifer sistemi sensöründe problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan yapılması gereken en önemli şey servisi aramak ve yardım almaktır. Sensörün arızalı olması, sensör borularında nemlenme olması ya da sensör bağlantılarında problem olması sebebi ile bu arıza durumu yaşanır. Arıza teşhisi yapılarak sorun uzmanı tarafından kısa sürede çözümlenir.

Serena E06 Arıza Kodu : Sıcak su sensör problemi.

Kombide sıcak su sisteminde çalışan sensörde sorun olabileceğini belirten bir hata kodudur. Bu arıza durumunda sensörde problem olabilir, sensör borularında nemlenme, sensör bağlantılarında sorun olabilir. Teknik açıdan arızanın net olarak teşhis edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka Alarko Servisi yardımı almalısınız.

Serena E14 Arıza Kodu : Hava akış problemi.

Serena model kombiler hermetiktir. Hermetik cihazlarda hava akışı fan yardımı ile olur. Bu arıza durumunda fan, prosestat veya elektronik kartta problem olabilir. Dışarı uzanan hava akım borusu uzun olabilir ya da yerinden çıkmış olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Serena E22 Arıza Kodu : Parametre ayarlarında sorun var.

Parametre ayarlarının bozuk olduğunu belirten bu arıza durumunda mutlaka Alarko Servisi ile görüşmelisiniz.

Serena E35 Arıza Kodu : Alev yokluğu.

Brülörde yanma olmasına rağmen alev yokluğu yaşandığını belirtir. Cihaza reset atmalısınız. Yani açma-kapama uygulaması yapmalısınız. Buna rağmen arızada düzelme olmaz ise; anakart, iyonizasyon elektrodunda veya gaz armatöründe sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı için mutlaka servisi arayın.

Serena (Yeni Model) Arıza Kodları

 

Serena F0 Arıza Kodu : Tesisat basıncı düşük.

Tesisat su basıncı düştüğü zaman genelde bu sorun yaşanmaktadır. Basıncı yükselttiğiniz zaman sorun düzelir. Yeni model Serena kombinin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu yavaşça sola çevirmeli basınç göstergesi yeşile gelene dek kombiye su verilmelidir. işlemden sonra doldurma musluğunu mutlaka kapatın, açık kalmasın. Sorun düzelmezse reset atın. Sorun devam ederse, sıkça yaşanırsa ya da su basma işlemini yapamazsanız bu durumda  Servisi arayabilirsiniz.

Serena F1 Arıza Kodu : Aşırı ısı limit termostat hatası.

Bu gibi durumlarda ekranda reset yazısı ve anahtar sembolü de olur. Aşırı ısı sebebi ile cihaz emniyete alınmış ve bloke şekildedir. Öncelikle kalorifer ve petek vanalarına bakabilirsiniz. Vanalar kapalı ise açmanız gerekmektedir. Vanalar açık ise R düğmesine basarak kombinizi resetleyin. Resetleme sonrasında da arıza durumunda değişiklik olmazsa eğer; ana eşanjör, devir daim motoru ya da üç yollu vana arızalı olabilir. Filtre tıkalı ya da kalorifer tesisatında tıkanma olabilir. Arıza teşhis ve onarımı için servisi aramalısınız.

Serena F2 Arıza Kodu : Sıcak su sensöründe sorun var.

Sıcak su ısı sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Sıcak su sensörü arızalı ise, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre var ise, sensör borularında nemlenme var ise bu sorun yaşanabilir. Bu arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından servisi aramalısınız.

Serena F3 Arıza Kodu : Kalorifer sensöründe sorun var.

Kalorifer ısı sensöründe problem olabileceğini belirtir. Kalorifer sensörü arızalı ise, sensör bağlantılarında problem var ise, sensör boruları nem yapmış ise bu sorunla karşılaşırsınız. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza herhangi bir işlem yapmayın. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için servisi arayın.

Serena F4 Arıza Kodu : Ateşleme denemesi olmasına rağmen alev yok.

Ekranda F4 arıza kodu ile birlikte reset yazısı da belirmektedir. Bu gibi arızalarla karşılaştığınız zaman öncelikle kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz gelmesine karşın arıza durumu devam etmekte ise R düğmesine basarak kombinize reset atın. Resetleme işleminden sonra da arıza devam ederse eğer; anakart, gaz armatörü ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi için servisi aramanız gerekmektedir.
Ekranda F4 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü belirirse sahte alev anlamına gelir. Yani gaz vanasının kapalı olmasına karşın brülörde alev algılanıyor demektir. Bu arıza durumunda cihaza R düğmesine basarak reset atın. Düzelme olmaz ise; anakart, iyonizasyon elektrodu ya da gaz grubunda sorun olabilir. Arıza tespiti ve onarımı için servisi aramalısınız.

Serena F5 Arıza Kodu : Fark basınç anahtarı problemi.

Hava akış arızası denilebilir. Bu arıza durumunda hava akışına yardımcı olan prosestat, fan ya da anakart gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Dışarı uzanan hava akım borusunun yerinden çıkması halinde ya da uzatılması işleminden sonra da bu sorun yaşanabilir. Arıza onarım ve tespiti için mutlaka servisi arayın.

Serena (Pilot Alevli, Ledli Eski Model) Hata Kodları

Serena 40 Ledi Yanıp Sönüyor : Sıcak su ntc si hatası.

Sıcak su sensör arızası denilebilir. Sıcak su sensöründe sorun olduğunda, sensör borularında veya bağlantılarında sorun olduğunda bu arıza durumu yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda cihazınıza müdahale etmeden arızanın kesin teşhisi ve çözümü için servisi aramalısınız.

Serena 50 Ledi Yanıp Sönüyor : Kalorifer ntc si hatası.

Kalorifer sensörü ile alakalı sorun olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmemeli arızanın net tespiti ve çözümü için uzman desteği almalısınız.

Serena 60 Ledi Yanıp Sönüyor : Su sirkülasyonu sağlanmıyor.

Serena model kombilerde su sirkülasyonu sağlanmadığı zaman ekranda belirir. Bu arıza durumunda öncelikle petek ve tesisat vanalarına bakın. Vanalar kapalı ise bu sebeple su devir daimi olmuyordur. Vanaları açmalısınız. Vanalar açık ise tesisatta hava olabilir, tesisat tıkalı olabilir, pompada sorun olabilir, filtre tıkanmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olabilir. Servisi arayarak net arıza tespiti ve çözümü konusunda yardım almalısınız.

Serena 70 Ledi Yanıp Sönüyor : Tesisat su basıncı düşük.

Kombi basıncını yüksetlmeniz gerekir. Tesisattaki basıncın yani suyun azaldığını belirtmektedir. Panelin hemen sağında yuvarlak gösterge vardır. Ona bakarsanız 1 in altında 0 değerine yakındır. Eski model Serena kombinin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1,5 e kadar artırmalısınız. Su basma uygulamasından sonra arıza düzelir. İşlem sonrasında doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Arıza düzelmezse kombinize reset atın. Resetleme sonrasında arıza düzelmezse, sorun sıklıkla yaşanır ise ya da işlemi yapamıyorsanız bu durumlarda Alarko Servisi ile görüşüp yardım alabilirsiniz.

Serena 80 Ledi Yanıp Sönüyor : Suyun sıcaklığı 85°C yi geçmiş.

Kombi sıcaklık ayarını yüksek dereceye getirmiş olabilirsiniz. Bu arıza durumunda kombideki sıcak su ayarını düşürmeyi deneyin. Ayar zaten düşük durumda ise resetleme işlemi yapın. Suyun ısı derecesi 95°C yi geçerse cihaz zaten kendini kapatacaktır. Arızanın neden yaşandığının tespit edilmesi ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka servisi arayın.

“Alarko Serena Arıza ve Çözümleri” için 2 yanıt

  1. Alarko Serena kombim var. 60 yanındaki ışık yanıp sönüyor. Yukarıda yazanları kontrol ettim ama düzelmedi. Yanlışlıkla fazla su basmıştım kombiye 1,5 bara düşürdüm Onunla bir ilgisi olabilir mi. Yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Suyu boşaltırken kombiye hava yaptırmış olabilirsiniz. Kombiyi kapatıp Su basıncı 0 olana kadar tahliye edin. Kombiyi Kış Konumunda açarak hızlı bir şekilde su basıncı 1,5 olana kadar su doldurun. Yine düzelmez ise servis yardımı alınız. Sirlülasyon pompası arızalı olabilir veya başka bir problem olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.