Suyun Musluktan Az Akması ve Çözümü

Musluklardan gereğinden az su akması sinirimizi bozan olaylardan biridir. Kimse musluğunu açtığı zaman kullanımını zorlaştıracak şekilde suyun az akmasını istemez. 

Musluktan suyun olması gerekenden daha az akmasının birden fazla nedeni vardır. Suyu kullandığınız esnada  kum taş vb. gibi birçok yabancı maddeleri de tesisatınıza taşımış olur ve musluğunuzu tıkar. Bazen de kireçlenme veya daha farklı şeyler de suyunuzun az akmasına sebep olur. Bu sebepleri maddeler halinde yazarak, evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntemleri izah etmeye çalışacağız.

              

Modeline göre görüntüsü değişse de muslukların ağzında filtreler vardır. Muslukların ağzında bulunan filtreler hemen hemen resimde görüldüğü gibidir. Elinizle olmazsa bir anahtar yardımıyla saat yönünün tersine çevirerek musluğun ucundan çıkartın. Filtre temizlenecek bir halde ise yeni filtre almanıza gerek yoktur. Filtreyi temizlemek için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Ancak aksi takdirde nalburlarda 1 – 2 TL gibi fiyatlara bu filtrelerden alarak yenisini takabilirsiniz.

Tezgah üstü bataryaların altında bulunan, taharet musluğu dediğimiz  iki adet küçük vana vardır. Bazı taharet muslukları filtreli olur ve bu filtreler tıkanma yapabilir. 2. resimde bu muslukları görebilirsiniz. Bu muslukların önünde 6 köşeli kapaklar bulunmaktadır. Musluğu kapattıktan sonra anahtar yardımıyla bu kapağı açarak içinden çıkacak filtreyi temizleyebilirsiniz.

Su sayacınızın iki tarafında rekor bulunur. Bu rekorları söküp, su sayacının filtresini temizleyebilirsiniz.

Tüm bunları yaptınız, fakat hala bir değişiklik yoksa en kötü ihtimalle su tesisat borusu tıkanmıştır. İşte burada bizden yardım alabilirsiniz.

Sadece banyoda veya mutfak tesisatından su az geliyorsa, muhtemelen sebebi borularınızda tıkanıklık olabilir. Genelde bu gibi durumlar, banyosunu plastik boruya çevirmiş müşterilerde ya da mutfak tesisatı plastik diğerleri demir boru  olan müşterilerimizde görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.