Hexel Lina Kombi Arıza Kod ve Çözümleri

hexel lina kombiHexel Lina yoğuşmalı model kombilerde meydana gelen arıza durumlarında, ekranda ER ile başlayan hata kodu belirir. Ekranda beliren Hexel kombi arıza kodları anlamlarını ve varsa kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Hexel Lina ER01 Hatası 

Ateşleme sorunu. Sıklıkla meydana gelen arıza durumlarından biridir. Cihaz 3 başarısız ateşleme denemesi sonrası bu hata kodunu verir. Bu gibi durumlarda kombi ve daire gaz girişlerini kontrol ederek dairenize ve kombinize gazın geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Sonrasında kombinize resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme ardından sorunda düzelme olmaz ve dairenizde gaz olduğundan eminseniz servisi aramalısınız. Kombinizin; anakartı, gaz valfi ya da elektrotları arızalı olabilir. Net teşhis kadar müdahalede önemlidir. Mutlaka uzman servis yardımı alınız.

Hexel Lina ER03 Hatası 

Kombi içinde bulunan kaloriferler gidiş sensöründe sorun olduğu zaman Hexel Lina kombide bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durum karşısında peteklerinizde ısınma durumu olmaz veya az ısıtır. Genelde kış aylarında karşılaşılan bir arıza kodudur. Kalorifer sensörünün yanı sıra, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda servis  yardımı almanız gerekir.

Hexel Lina ER04 Hatası 

Lina kombide bu hata kodu yer aldığı zaman kombiden sıcak su alamazsınız. Kombide sıcak su için görev alan parçalardan biri olan Ntc sensörün arızalı olduğunu anlatan hata kodudur. Parça değişim işlemi gerekebilir. Sensör kablolarında kopma-kısa devre durumu veya borularda nemlenme durumu söz konusu olabilir. Servis çağırmanız gereklidir.

Hexel Lina ER06 Hatası 

Kombi gidiş sıcaklığı 95C° nin üzerine çıktığında, aşırı ısınma durumunda kendini emniyete almak için durdurur. Sıcaklık 85C° nin altına indiğinde tekrar çalışmaya devam eder. Bu durum sık sık tekrarladığı durumlarda veya düzelme olmadığı takdirde,  mutlaka uzman servis ekibinden yardım almalısınız. Sirkülasyon pompası sıkışmış/yanmış veya kalorifer sisteminde tıkanma meydana gelmiş olabilir. Sisteminiz eskiyse petek temizliği yaptırmanızı ayrıca tavsiye ederiz.

Hexel Lina ER08 Hatası 

Cihaz kalorifer tesisatında düşük  su basınç sorunu olduğunda ekranda beliren hata kodudur. Bu durumda önce su basıncını kontrol edin. Basınç eğer 1 barın altında ise  kombinin  alt kısmında yer alan su doldurma musluğu ile kombiye su basın. 1,5 bar değerine geldiğinde su basma işlemini durdurun, doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın.  Bu durumun 3-5 haftada bir meydana gelmesi normal kabul edilebilir. Bir kaç günde bir veya hemen hemen hergün meydana geliyorsa servis çağırmalısınız. Sistemde su kaçağı veya kombide problem olabilir.

Hexel Lina ER09 Hatası 

Aşırı ısınma limit termostat kilitlemesi. Kombi eşanjöründe ki kalorifer  su sıcaklığının aşırı yüksek olduğunu belirten hata kodudur. Bu arıza durumunda önce kombiye resetleme işlemi yapınız. Düzelme olmaz ise; Kombinin altındaki tesisat vanalarını ve kalorifer petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanalar açık ise; pompa sıkışıklığı olabilir, tesisat tıkalı olabilir, kalorifer dönüş filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde kireç ya da tıkanma olabilir. Servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Hexel Lina ER10 Hatası 

Cihaz kalorifer tesisatında yüksek su basıncı olduğunda ekranda beliren koddur. Tesisat basıncı 4 barı geçtiğini bildirir. Basınç 2 bara düşene kadar herhangi bir petekten hava alır gibi su alın. Arıza durumu sık sık tekrarlar ise servis çağırmalısınız.

Hexel Lina ER17 Hatası 

Baca gazı sıcaklık sensörü hatası. Arıza durumunda düzelme olmuyor ise servis çağırmalısınız.

Hexel Lina ER24 Hatası 

Kombi içinde bulunan kaloriferler dönüş sensöründe sorun olduğu zaman Hexel Lina kombide bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durum karşısında peteklerinizde ısınma durumu olmaz veya az ısıtır. Genelde kış aylarında karşılaşılan bir arıza kodudur. Kalorifer sensörünün yanı sıra, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda servis  yardımı almanız gerekir.

Hexel Lina ER25 Hatası 

Donma hatası.  Kalorifer gidiş sıcaklığı 1C° ve altında ölçülürse cihaz kendini korumaya alır. 3C üzerine çıktığında çalışmaya devam eder. Arıza durumunda düzelme olmuyor ise servis çağırmalısınız.

Hexel Lina ER30 Hatası 

Fan enkoder sinyali gelmiyor hatası. Cihazı resetleyiniz, düzelme olmuyor ise servis çağırınız.

Hexel Lina ER40 Hatası 

Fan enkoder sinyali hatalı. Cihazı resetleyiniz, düzelme olmuyor ise servis çağırınız.

Hexel Lina ER41 Hatası 

Hatalı alev oluşumu. Gaz valfi kapalı olmasına karşın brülörde alev sinyali algılanıyor. Cihazı resetleyiniz, düzelme olmuyor ise servis çağırınız.

Hexel Lina ER42 Hatası 

Alev algılama devresi hatası. Alev algılama devresinden beklenen sınırların dışında sinyal algılanıyor. Cihazı resetleyiniz, düzelme olmuyor ise servis çağırınız.

Hexel Lina ER43 Hatası 

Sifon dolu uyarısı. Yoğuşma hortumunun donmadığından ve tıkanmadığından emin olmak için kontrol ediniz. Cihazı resetleyiniz, düzelme olmuyor ise servis çağırınız.

Hexel Lina ER44 Hatası 

Gaz valfi geri beslemesi kilitlemesi hatası. Cihazı resetleyiniz, düzelme olmuyor ise servis çağırınız.

Hexel Lina ER45 Hatası 

Baca gazı aşırı ısınma kilitlemesi. Baca gazı sıcaklığı 95C° üzerine çıktığında beliren koddur. Cihazı resetleyiniz, düzelme olmuyor ise servis çağırınız.