Hangi Kombiyi Almalıyım

Hangi kombi az yakar, hangi kombiyi almalıyım. en iyi kombi hangisi,  en sessiz kombi hangisi, en iyi kombi markaları hangileridir. Kombimi değiştireceğim hangi kombi tavsiye edersiniz diyorsanız yazımızı sizler için hazırladık.

Hangi kombi tipini seçmeliyim; Kombi üreticileri konvansiyonel hermetik kombi üretimini durdurdu. Artık sadece yoğuşmalı kombiler üretilmekte. Yoğuşmalı kombiler klasik konvansiyonel hermetik kombilere göre daha tasarruflu, daha az gaz yakmaktadırlar.

Hangi kombiyi almalıyım diyorsanız; Markası bilinen, yaygın servis ağı olan tüm marka ve model kombileri alabilirsiniz. Yaklaşık olarak gaz tüketimleri ve teknolojileri hemen hemen hepsinin aynıdır. Marka olarak size yakın hissettiğiniz her hangi bir kombiyi rahatlıkla alarak evinize tesis ettirebilirsiniz.

En çok satılan kombiler hangileridir; Elimizde tam bir veri olmamakla birlikte yıllardır tamir ve bakımlarını yaptığımız kombileri incelediğimiz de; Demirdöküm, Baymak, Vaillant ve Viessmann kombiler öne çıkmaktadır.

Hangi kapasite kombi almalıyım; Evin ısı kaybı ısıtma cihazını seçerken en önemli kriterdir. Fakat kombi kapasiteleri sıcak kullanım suyu kapasitesine göre belirlenir. Örnek verecek olursak ortalama 100 metre kare olan bir evin ısı kaybı 10 – 12 kwatt civarındadır. Bu oran iyi yalıtım ile 5 kwatt değerlerine kadar düşürülebilir.

Kombi kapasiteleri 20, 24, 28, 30 kwatt civarındadır. Bunun nedeni kullanım suyunu ısıtmak için petekleri ısıtmaktan daha fazla enerji gerektiğidir. Kullanım suyunu alırken kombinin ateşlediği alev boyu merkezi ısıtmadaki alev boyundan daha yüksektir. Bu noktada evin ısı kaybı çok düşükse örneğin 5 kwatt ama alacağımız kombi 24 kwatt kapasitede ise mümkün olduğunda modülasyon aralığı geniş kombiler seçilmelidir. Bunun faydası gerekli olan enerjiden daha fazla üretmeyerek yakıt tüketimini azaltmaktadır.

Evde iki veya daha fazla banyo varsa ve aynı anda kullanılma olasılıkları yüksek ise, kapasitesi yüksek kombiler seçilmelidir. Örneğin bir duştan dakikada 8 – 10 litre su akacaktır. Dakika da 10 litre su ısıtmak için teorik olarak 24 kwatt kapasiteye ihtiyaç vardır. Bu tür tavsiyeler kombi alacağınız firmalarda çalışan uzman mühendisler tarafından verilebilir. Bu nedenle kombi alacağınız yerdeki bu uzmanlardan görüşlerini mutlaka alınız…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.