En Az Kaç Petek Açmalıyız

En az kaç petek açmalıyız, 2 petek açsam fatura düşer mi? Kullanmadığım odanın peteğini kapatsam Olur mu? Petekleri kapatmak tasarruf sağlar mı?

en az kaç petek açmalıyız

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de en az kaç petek açmalıyız. Biliyoruz ki tasarruf yapmak ve daha az fatura ödemek istiyorsunuz. Petekleri kapatmak tasarruf sağlar mı, petekleri kapatırsak kombiye zarar verir mi merak ediyorsunuz. Kısaca izah etmeye çalışalım;

Tabi ki kullanmadığınız odaların radyatörünü kapatmak belli oranda tasarruf sağlamanıza yardımcı olur. Çünkü kombi açık olan radyatörlerin ihtiyacı kadar çalışır. Kullanmadığınız oda kapısı kapalı olmak şartı ile petek vanasını kapalı tutabilir ve tasarruf sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız odaların petek vanaları kapalı ise ve kapısı açık ise ısıtılan odalardan ısıtılmaya odaya, hava akışı gerçekleşir ve odanızı istediğiniz gibi ısıtamaz ve tasarrufta sağlayamazsınız. Tasarruf için kullanmadığınız odalarınız var ise oda kapısını kapatabilir, petek vanasını kapalı tutabilir ayrıca hava akışını kesmek adına kullanılmayan oda kapısının altındaki boşluğu havlu ve benzeri malzemeyle kapatarak hava akışını minimuma düşürebilirsiniz.

Kombilerde ısıtılan suyu peteklere devir daim etmesi için sirkülasyan pompası bulunmaktadır. Tasarruf amacıyla kullanmadığınız odalardaki petekleri kapatabilirsiniz ancak siz petekleri kapattıkça pompanın gördüğü karşı basınç artacak ve zorlanmaya başlayacaktır bu sebeple  en az iki peteği açık tutmanızı öneririz. Yanlışlıkla tüm petekleri kapatmanız veya 1 petek açmanız durumunda kombi sirkülasyon pompası zarar görebilir ve süpriz masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşer, Tasarruf Etmenin Yolları

İlgili aramalar : Kaç Petek Açık Olmalı, Doğalgaz da Kaç Petek Açılmalı, Kombi Açıkken Kaç Petek Açılmalı, Kaç Petek Yanmalı, Kombide En Az Kaç Petek Çalışmalı, Tek Petek Yakmak Zararlı mı, Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar mı, Petekleri Kısmak Ne Kadar Tasarruf Sağlar