ECA Calora Premix Kombi Arıza Kod ve Çözümleri

Eca Calora Premix kombiiEca Calora Premix kombilerde meydana gelen arıza durumlarında ekranda beliren arıza kodlarının anlamaları ve yapılabilecekler hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da kombi arızalarının tamiri için bizi tercih edebilirsiniz. Hızlı, Hesaplı ve Güvenilir Servis PETEM. Arayın uzman teknisyenlerimiz ile kombi arızasını bir an önce çözüme kavuşturalım.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

E01 Hata Kodu : Alev Yok
Kombinin ateşleme yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda önce kombi gaz girişlerine bakın. Kombi gaz vanası kapalı olabilir. Gaz vanalarını kontrol edin ve kapalı görürseniz mutlaka açın. Gaz girişlerinde sorun yok ve Calora kombinize gaz gelmekte ise bu durumda birkaç resetleme işlemi uygulayın. “R” konumlu düğmeye birkaç saniye basılı tutarak resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz. İyonizasyon ateşleme çubuklarında, gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir.

E02 Hata Kodu : Yanlış Alev
Kombi brülöründe hatalı alev algılandığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce kombiyi resetlemelisiniz. “R” konumlu düğmeye bir kez basın ve arıza durumu düzelmezse eğer işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Uygulama sonrasında sorun hala düzelmez ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E05 Hata Kodu : Fandan uzun süredir geri bildirim gelmiyor
Servis öncesi birkaç kez resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorunda düzelme olmazsa eğer; fanın okuyucusunun fandan haber alamadığını belirtir. Fan okuyucusunda, fanda veya elektronik kartta sorun olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E08 Hata Kodu : Alev Devresi Hatası
Servis çağırmadan önce kombinize birkaç kez reset atmalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmazsa eğer elektronik kartta sorun olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E09 Hata Kodu : Gaz valfi sorunu
ECA Calora Premix kombilerde gaz valfi veya gaz armatörü olarak adlandırabileceğimiz bu parçada sorun olduğunu belirtir. Kombi bu arıza durumunda ateşleme yapamaz. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E12 Hata Kodu : EEPROM kontrol hatası
Elektronik kartta sorun olabilme ihtimali yüksektir. Öncelikle kombinize reset atın. Arızada düzelme olmazsa işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine de sorun düzelmezse, arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E15 Hata Kodu : Sıcaklık sensörü algılama arızası
Sıcaklık sensörlerinde sorun olabileceğini belirtir. Sensör bağlantılarında veya elektronik kartta da sorun olabilme ihtimali vardır. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E16 Hata Kodu : Kalorifer devresi gidiş suyu sıcaklık sensör hatası
Gidiş suyu sıcaklık sensöründe sıcaklık değişimi algılanmadığını belirtir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almalı, kombiye müdahalede bulunmamalısınız.

E17 Hata Kodu : Kalorifer devresi dönüş suyu sıcaklık sensör hatası
Dönüş suyu sıcaklık sensöründe sıcaklık değişimi algılanmadığını belirtir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almalı, kombiye müdahalede bulunmamalısınız.

E18 Hata Kodu : Kullanım Suyu Sensör Hatası
Kombi sıcak su NTC sensöründe sorun olduğunda, kablolarında kısa devre ya da kopma olduğunda veya sensör boruları nem yaptığında bu sorun yaşanabilir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E21 Hata Kodu : Analog-Dijital çevirici hatası
Elektronik kart ile alakalı bir arıza durumu olduğunu belirtir. Öncelikle kombinize birkaç defa reset atın. Düzelme olmazsa, arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

E33 Hata Kodu: Kalorifer dönüş suyu sıcaklık sensör hatası

E35 Hata Kodu: Kalorifer gidiş suyu sıcaklık sensöründe hata

E54 Hata Kodu : Yoğuşma Sifonu tıkalı olabilir

E80 Hata Kodu : Kalorifer dönüş ve gidiş suyu sıcaklık arasında sıcaklık farkı

E82 Hata Kodu : Alev oluşmadı

F07 Hata Kodu : Baca gazı sıcaklık sorunu

F13 Hata Kodu : Aşırı resetleme hatası
Kısa süre içerisinde kombiye 5 aşırı reset atıldığında bu sorun yaşanır. Reset düğmesine yeniden bastığınızda ya da cihazı şalterinden kapatıp yeniden açtığınızda sorun düzelecektir.

F34 Hata Kodu : Düşük elektrik şebeke sorunu
Hiç bir şey yapmadan bir süre kadar beklemenizi öneririz. Elektrik voltajı düzeldiğinde sorun da düzelebilir. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi uygulamayın, çünkü bu arıza durumunda kombi otomatik kendini resetlemektedir. Uzun süre beklediniz ama sonuç yine de değişmiyorsa mutlaka servis yardımı alın. Anakart arızalanmış olabilir. Anakart tamiri yapılsa bile bu sorunu tekrar yaşamamak için kombi voltaj regülatörü kullanmanızı tavsiye ederiz. Voltaj dalgalanmaları olan yerlerde bu sorun çok sık tekrarlayabilmektedir ve kombiye zarar verebilir.

F37 Hata Kodu : Düşük Su Basıncı Uyarısı
Kombi kalorifer tesisat suyu basıncının düşük olduğunu bildiren arıza kodudur. Yani kombiye su basmanız gerekir. Kombi abasınç göstergesine bakarsanız 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Kombinin  alt kısımda yer alan su doldurma musluğunu sola çevirerek, Kombi bar göstergesi 1 ile 2 arasına gelene kadar su basılmalıdır. İşlemin sonrasında sorun düzelecektir. Düzelme olmadığı taktirde birkaç kez resetleme işlemi yapın. Sorunun çözümlendiğini göreceksiniz. Arıza durumunda hala düzelme yok ise kombi su basınç sondası arızalanmış olabilir. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

F39 Hata Kodu : Dış hava sensöründe hata

F40 Hata Kodu : Yüksek su basınç uyarısı
Tesisat basıncının 3,0 bar üzerinde olduğunu belirtir. Kombiye fazla su bastıysanız eğer basıncı düşürmek için kombinize en yakın kalorifer peteğinin üst yan kısmındaki hava alma yerinden su alabilirsiniz. Basıncı bu şekilde düşürerek 1,5 bara geldiğinde sorun düzelir. Bu durumun sürekli tekrarlaması durumunda, kombi genleşme tankında veya su doldurma musluğunda arıza olabilir, arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

PETEM olarak kombi servis hizmetleri vermekteyiz. Bizi arayabilir veya whatsApp hattımızdan teknik destek ve bilgi alabilirsiniz.

F47 Hata Kodu : Su basınç sensör arızası

F50 Hata Kodu : Boyler sensör arızası

F51 Hata Kodu : PT1000 solar sensör arızası

F52 Hata Kodu : Kullanım suyu sıcaklık sensörü arızası

F53 Hata Kodu : Baca gazı sıcaklık sensörü uyarısı

F81 Hata Kodu : Sıcaklık sensörü sağma testi bekleme uyarısı

Bir cevap yazın