Daikin Daylux Plus – Premix Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Daikin Daylux Plus kombilerde meydana gelen arıza durumlarında ekranda beliren arıza kodlarının anlamları ve servis çağırmadan önce yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Bursa’da Daikin kombi arızalarının tamirinde hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Uzman teknisyenlerimiz sorunun nedenini tespit ederek bir an önce çözüme kavuşturacaklardır.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

kombi servis garantisi

Yıldırım ServisOsmangazi ServisKestel ServisGürsu ServisDemirtaş Servis

Daylux Plus Kombi ER 03 Hata Kodu : Baca Gazı Aşırı Isınma

Baca gazı işletme değerinin üst sınırına çıktığında (yani 105°C üzerinde olduğunda), baca çekişinde sorun olduğunda, su akışı sağlanmadığında kombi ekranında ER 03 hata kodunu verir. Bu durumda önce kullanıcı olarak sistemde su olup olmadığına bakın. Yetersiz su durumu söz konusu ise cihaza su basın. Ardından birkaç resetleme işlemi uygulayın. Kombi altında bulunan tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edin, kapalı ise mutlaka açın. Bu uygulamalardan sonra sonuç değişmiyorsa eğer mutlaka servis yardımı alın.

Daylux Plus Kombi ER 04 Hata Kodu : Donma problemi.

Kalorifer devresindeki suyun sıcaklığının 1°C nin altına düştüğünü belirtmektedir. Bu durumda cihaz bloke olur ve çalışmaz. Su sıcaklığı normal değere gelene kadar sistem bloke vaziyette kalır. Normal değere geldiğinde ise sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise mutlaka servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 05 Hata Kodu : Sensör konum arızası.

Kalorifer giriş sıcaklığı çıkış sıcaklığından yüksek ise bu arıza kodu belirir. Sistem bu durumda bloke vaziyette kalır. Net arıza tespiti ve onarımı adına mutlaka servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 07 Hata Kodu : Aşırı ısınma ikazı.

Kalorifer devresi su sıcaklığının 95°C üstüne çıktığını belirtir. Sistem bu durumda otomatikman bloke olacaktır. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında sorunda eğer düzelme olmaz ise mutlaka servis yardımı alın.

Daylux Plus Kombi ER 08 – ER 09 Hata Kodu : Aşırı ısınma kilitlenmesi.

Kombi kalorifer devresi su sıcaklığı eğer 105°C üzerine çıktığında kombi kendisini korumaya almak için  bloke eder. Önce kombide yeterli su olup olmadığı kontrol edilmeli ve basınç düşük 1 bardan düşük ise 1,5 bara kadar su basılmalıdır. Daha sonrasında kombinin altınaki tesisat vanaları ve petek vanaları kontrol edilmeli vanalar kapalı  ise açılmalıdır. Son olarak servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulanmalıdır. Arıza durumu yine devam ediyorsa; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş-tıkanmış olabilir, pislik tutucu filtre tıkanmış olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor veya ortada bir yerde kalıyor olabilir, kalorifer tesisatı tıkanmış olabilir. Servis desteği alarak sorunun çözümlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Daylux Plus Kombi ER 11 Hata Kodu : Yanlış alev sinyali.

Kombide gaz valfi kapalı iken brülörde alevin devam ettiğini belirtir. Böyle bir arıza durumunda kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında da arıza durumunda düzelme olmaz ise kombiye başka bir müdahalede bulunmadan arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 12 – ER 14 – ER 16 Hata Kodu : Alev Kaybı Hatası

CihaKombinin çalışması esnasında brülörde alev kaybı yaşandığını belirtir. Bu durumun birçok sebebi olabilir. Kombiye servis öncesi birkaç resetleme uygulaması yapmalısınız. Arıza durumunda yine de düzelme olmaz ise arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 13 Hata Kodu :  Alev Yok

3 ateşleme denemesi sonrasında yanma olmadığını belirtir. Kombi bu arıza durumunda ateşleme yapmaz ve çalışmaz. Bu durumda dairede gaz var mı kontrol edilmelidir. Gaz vanaları eğer kapalı şekilde ise açık konuma çevrilmelidir. En son olarak da cihaz resetlenmelidir. Yine de bir düzelme olmaz ise bu durumda; elektronik kart, gaz valfi ya da ateşleme-iyonizasyon elektrodlarında sorun olabilir. Net bir teşhis için servis ekipleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Daylux Plus Kombi ER 15 Hata Kodu :  Alev oluşumu yok.

2 ateşleme denemesi sonrasında alevin algılanmadığını belirtir. İyonizasyon arızası olarak da bilinir. Bu arıza durumunda servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında düzelme durumu olmazsa eğer; gaz valfinde, elektronik kartta ya da iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Kesin tespit ve onarım için servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 17 Hata Kodu : Gaz valfi devresi arızası.

Brülörün çalışmasından sonra gaz valfinin kapalı olmasına karşın alevin hala algılandığını belirtir. Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan mutlaka servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 18 Hata Kodu : Gaz valfi akım arızası.

Gaz valfine gönderilen akım eğer tolerans dışında ise bu sorun yaşanır. Birkaç resetleme işlemi uygulamalı sorun düzelmezse eğer servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 19 – ER 20 Hata Kodu : Fan hızı arızası.

Fan hızı çalışma limitlerine istenen sürede ulaşılamadığında veya limitlerin dışına çıktığında bu sorun yaşanır. Fan arızası söz konusu olabilir. Tespit ve onarım için mutlaka servis yardımı alınmalıdır.

Daylux Plus Kombi ER 21 Hata Kodu : Düşük su basınç arızası.

Sistem su basıncının düşük durumda olduğunu yani cihazın suya gereksinim duyduğunu belirtir. Sistem su basıncı muhtemelen 0,8 barın altındadır. Sistem bu durumda bloke olur ve cihaz çalışmaz. Tesisata su bastığınızda sorun düzelebilir. Daylux Plus Scot model kombinin sağ altında monteli durumda olan siyah doldurma musluğunu yavaşça sola çevirmeli ve tesisata 1,5 bar kadar su basmalısınız. Uygulamayı yaptığınızda sorununuz düzelecektir. Düzelme olmazsa eğer resetleme işlemi yapabilirsiniz. Yine sorun düzelmiyor veya işlemi yapamıyorsanız eğer bu durumda servisi aramalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 22 Hata Kodu : Yüksek su basınç arızası.

Sistem su basıncının yüksek olduğunu yani muhtemelen 3 barı gördüğünü belirtir. Bu arıza durumunda yüksek olan su basıncını düşürmek için kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmını açarak su boşaltmalısınız. Basıncı bu şekilde ideal konuma (1.5 bara) kadar ulaştırdığınızda sorun düzelecektir. İşlemi bu şekilde sonlandırabilirsiniz. Arıza durumu sık sık tekrarlanıyor ise mutlaka servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 23 Hata Kodu :  Kalorifer gidiş suyu sensör arızası.

Kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza meydana geldiğini belirten bir uyarı kodudur. Bu durumda sensörün kablolarında kopma ya da kısa devre söz konusu olabilir, sensör boruları nem yapmış olabilir. Kesin tespit ve onarım için servisi aramanız gerekmektedir.

Daylux Plus Kombi ER 24 Hata Kodu : Kalorifer dönüş suyu sensör arızası.

Bu durum ise kalorifer dönüş suyu sensörünün arızalı olduğunu belirtmekte olan bir hata kodudur. Sensör arızasının yanı sıra sensör bağlantılarında veya borularında sorun da olabilir. Kesin tespit ve onarım için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 25 Hata Kodu : Baca gazı sensör arızası.

Baca gazı sensöründe yani ntc sinde sorun olabilir. Ntc kablolarında kısa devre, kopma durumları söz konusu olabilir veya sensör borularında nemlenme olabilir. Kesin tespit ve onarım için servis yardımı alınmalıdır.

Daylux Plus Kombi ER 26 Hata Kodu : Boyler sensör arızası.

Boylerin sensörünün arızaya geçtiğini belirtmekte olan bir hata durumdur. Bu durumda sensör kabloları kopmuş olabilir, bağlantı yerinden çıkmış veya kablolar birbirine temas ediyor olabilir. Servisi arayarak yardım almanız gerekir.

Daylux Plus Kombi ER 27 Hata Kodu : Dış hava sensör arızası.

Dış hava sensöründe hata olduğunu belirtmektedir. Dış hava sensörü yalnız her kombide bulunan bir parça değildir. Dışarıya bağlantısı yapılır ve dışarının sıcaklığına göre kombinin çalışmasını sağlar. Dış hava sensörü olan kombilerde dış hava sensöründe arıza söz konusu olabilir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde bu sorun yaşanıyor ise elektronik aksamda bir problem olabilir. Tespit ve onarım için servisi aramalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 28 Hata Kodu : Su basınç anahtarı sorunu.

Su basınç anahtarı kombi tesisatındaki suyu ölçme görevindedir. Arıza meydana geldiğinde net olarak ölçüm yapamaz ve bu sebeple basıncı gösteremez. Bağlantılarda sorun olabilir ya da su basınç anahtarında problem olabilir. Tespit ve çözüm için Daylux Plus Servisi’ni aramanız gerekir.

Daylux Plus Kombi ER 30 – ER 31 Hata Kodu : CkC parametre arızası.

Öncelikle cihaza birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında sonuç değişmiyorsa veya arıza devam ediyorsa Daylux Plus Servisi yardımı alın.

Daylux Plus Kombi ER 32 Hata Kodu : Şebeke Voltaj Hatası

Şebeke voltajının 170 Vac ile 255 Vac aralığı dışında ise bu sorun yaşanır. Kombiye ya da daireye gelen voltajın düşük ya da yüksek olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda voltaj düzelene kadar beklemeli ve bu süre zarfında cihaza müdahalede bulunmamalısınız. Otomatik resetleme işlemi yapılacaktır. Uzun süre beklediniz ama sonuç değişmiyorsa, dairenize gelen voltajı ölçtürdünüz ve ideal konumda ise bu durumda elektronik kartta sorun olabilir. Elektronik kart tamiri ya da değişimi ile sorun giderilebilir. Yalnız arızanın tekrar etme durumu olabileceğinden yine bir elektronik kart sorunu yaşamamak için mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 34 Hata Kodu : BCC uygun değil.

Bu durum Boiler Chip Card’ın uyumlu olmadığını ya da yanlış takıldığını belirtir. Bu gibi arıza durumlarında net tespit ve onarım için servis yardımı alınmalıdır.

Daylux Plus Kombi ER 35 Hata Kodu : BCC takılı değil.

Daylux Plus Kombi Boiler Chip Card’ın takılmadığını veya takılarak çıkartıldığını belirtir. Bu durumda servis desteği almalı cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 36 Hata Kodu : EK üretim arızası.

Ek üretim sorunu oluştuğunu belirten bir hata durumudur. Bu durumda cihazınız çalışmaz. Birkaç reset denemesi yapmalı, arıza durumu devam ediyor ise servis yardımı alınmalıdır.

Daylux Plus Kombi ER 37 Hata Kodu : Boiler Chip Card güncelleme hatası.

Herhangi bir müdahale gerçekleştirmeden arıza tespiti ve onarımı için mutlaka servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 40 Hata Kodu : Akış gradyanı sorunu.

Daylux Plus Kombi Su sıcaklığı artış hızı eğer parametre ayarlarının üstünde ise bu sorun yaşanır. Bu durumda servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumu devam ederse eğer tespit ve çözüm için servis yardımı almanız gerekir.

Daylux Plus Kombi ER 41 Hata Kodu : Gidiş ve dönüş sıcaklık farkı sorunu.

Kalorifer devresi gidiş ve dönüş sıcaklık farkı eğer parametre değerlerinden farklı ise bu sorun yaşanır. Cihaza müdahalede bulunmadan arıza tespiti ve onarımı için servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 61 Hata Kodu : İyon kontrol sapması arızası.

Daylux Plus Kombi İyonun kontrolden çıktığını belirten bir arıza kodudur. Bu durumda servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme uygulamalarından sonra da arıza durumu eğer devam ediyorsa müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 62 Hata Kodu : Scot Sistem Arızası.

Cihazda sistematik bir sorun oluştuğunu bildirmektedir. Reset işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında arızada düzelme olmazsa eğer servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 64 – ER 65 – ER 66 – ER 74 Hata Kodu :  Kalibrasyon hatasıdır.

Bu durumda cihazınız kilitlenir. Cihaza reset atınız. Düzelmez ise servis ekiplerinden destek alınız.

Daylux Plus Kombi ER 67 Hata Kodu : Geçersiz iyon bazı sorunu.

Servis öncesi resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servisi aramalı yardım almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 95 Hata Kodu : Programlama modu.

Daylux Plus Kombi Sistemin programlama moduna geçtiğini belirtir. Bu gibi durumlarda önce birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında eğer arıza durumunda düzelme olmaz ise mutlaka servis yardımı almalısınız.

Daylux Plus Kombi ER 96 Hata Kodu : Reset denetim arızası.

Daylux Plus Kombi Cihaza fazla reset atıldığı zaman bu hata kodu karşımıza çıkmaktadır. Cihazı şalterinden kapatın yeniden açarsanız sorun düzelecektir. Sorun devam ederse eğer bu durumda servis yardımı alabilirsiniz.

Daylux Plus Kombi ER 97 Hata Kodu : Bilinmeyen arıza.

Daylux Plus Kombi Çok sık karşılaşılmayan bir arıza durumudur. Servis öncesi ancak reset işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında arızanın devam ettiği durumlarda servis yardımı alınmalıdır. Ancak yerinde görülür ise net tespit ve müdahale yapılabilir.

Daylux Plus Kombi ER 88 – ER 98 – ER 99 Hata Kodu : Diğer scot arızaları.

Bu durumda birçok parçada sorun oluşmuş olabilir. Cihazı resetlemeyi deneyiniz. Resetlemeden sonra düzelme olmaz ise mutlaka servisi arayarak yardım alın.