Buderus Heiztechnik Kombi Arıza ve Çözümleri

Buderus Heiztechnik 1 Arıza Kodu : Atık Gaz Problemi

Kombide atık gaz sistem sorunu var diyebiliriz. Kombi eğer bacalı ise bacanın çekmediğini belirtir. Baca tıkalı olabilir veya baca sensöründe sorun olabilir. Kombi eğer hermetik ise; fan, prosestat veya anakartta sorun olabilir. Bu arıza durumunda kombiye müdehale etmeden servis çağırınız.

Buderus Heiztechnik 2 Arıza Kodu : Aşırı Isınma

Kombi bu hata kodunu verdiğinde, kullanıcı olarak öncelikle kombinin altındaki tesisat vanalarına ve radyatör petek vanalarını kontrol ediniz, vanalar kapalıysa açınız. Daha sonra kombiye reset atmalısınız. Kombi resetleme uygulamasından sonra arıza yine de devam ederse eğer birçok sorun yaşanabileceği için arızanın net teşhisi ve onarılması için servis yardımı almalısınız. Ana eşanjörde, üç yollu vanada, devir daim pompasında arıza durumları söz konusu olabilir. Kalorifer pislik tutucu filtre tıkanmış ya da tesisatta tıkanma durumu söz konusu olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Buderus Heiztechnik 3 Arıza Kodu : Alev Yok

Kombi brülöründe yanma olmadığında yani ateşleme yapmadığında bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda daireniz de gaz olduğundan ve kombi gaz giriş vanasının açık olduğundan emin olmalısınız. Dairenizde gaz olduğundan emin olmak için oçağınızı yakarak kontrol edin ve kombinizi resetleyin. Düzelme olmaz ise kombiyi bikaç kez resetleyebilirsiniz. Bunlara rağmen bir düzelme olmaz ise elektronik kart, gaz valfi ya da ateşleme elektrodların da sorun olmuş olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Buderus Heiztechnik 4 Arıza Kodu :  İstenen sıcaklığa Ulaşıldı.

Bu arıza kodu ile karşılaştıysanız kombi altında bulunan tesisat vanalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Petek vanalarının en az 3 tanesi açık olmalıdır. Kaloriferlerin hava yapması da bu hata kodu ile karşılaşmanıza neden olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Buderus Heiztechnik 5 Arıza Kodu : Kullanım Suyu Aşırı Isınma

Kullanım suyu sıcaklığının aşırı yükseldiğini 85°C sınırına geldiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda öncelikle cihaza reset atmalısınız. Resetleme uygulamasından sonra arıza devam ederse eğer cihaza başka bir müdahalede bulunmadan servisi aramalı ve yardım talep etmelisiniz.

Buderus Heiztechnik 6 Arıza Kodu : İyonizasyon Hatası.

Alevin oluşmadığını belirten arıza kodudur. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman öncelikle kombiye reset atmalısınız. Resetleme uygulamasından sonra arızada düzelme olabilir. Düzelme olmazsa eğer reset işlemini birkaç kez daha tekrar etmelisiniz. Resetleme uygulamasından sonra da sorun düzelmezse eğer; elektronik kart, gaz valfi veya iyon elektrodunda problem olabilir. Arıza net teşhisi ve onarımı için servisi aramalısınız.

Buderus Heiztechnik 7 Arıza Kodu : Bacada Tıkanma Var

Bu durumda kombiniz bacalı kombi ise baca kontrolü yapılmalıdır. Bacalı kombilerde bacanın tıkalı olabileceğini belirtir. Bu konudaki yardımları bayiliklerden veya itfaiyeden almalısınız. Kullandığınız kombi hermetik ise bu durumda fan, anakart ya da prosestat da sorun oluşmuş olabilir. Arıza net teşhisi ve onarımı için servisi aramalısınız.

Buderus Heiztechnik 8 Arıza Kodu : Sigorta Hatası

Kombi elektronik kartı üzerinde yer alan sigortada problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda kart uzman Buderus Servisi ekibi tarafından teste alınmalı, tamiri ya da değişimi yapılarak sorun çözümlenmelidir. Cihaza bu süre zarfında kesinlikle müdahale etmemelisiniz.

Buderus Heiztechnik 9 Arıza Kodu : Anakart Problemi.

Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman cihazın elektronik kartında sorun var demektir. Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmayın. Buderus Servisi ile görüşerek mutlaka arıza tespit ve onarımı konusunda teknik destek alın.

Buderus Heiztechnik E Arıza Kodu : Düşük Voltaj

Şebeke geriliminin düşük olduğunu belirtir. Yani voltaj problemi vardır. Voltajlarda ara sıra dalgalanmalar olabilir. Bu yüzden bir süre kadar beklemelisiniz. Voltajlar düzeldiğinde kombideki sorun da düzelebilir. Bu sürede cihaza müdahale etmemelisiniz. Cihaz otomatik reset konumunda olacaktır. Beklemeniz uzun sürdü ama sonuç değişmiyorsa anakart bu sebeple yanmış olabilir ya da arızalanmış olabilir. Bu durumda anakarta müdahale gerekeceğinden Buderus Servisi yardımı almalısınız. Müdahale sonrasında arıza düzelir fakat sorun yeniden yaşanacağı için önerimiz Kombi Regülatörü kullanmanızdır. Bu ürün için de mutlaka servisi aramalısınız veya işlem yapılan firmadan yardım almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.