Ariston Matis Arıza Kod ve Çözümleri

Ariston Matis Kombi Arıza Kodları hakkındaki yazımızı siz Ariston Egis kombi kullanıcıları için hazırladık.

ariston matis kombi
Ariston matis kombi arıza ve çözümleri

Bursa’da Ariston kombi arızalarının tamiri için hızlı, hesaplı ve güvenilir servis PETEM‘i tercih edebilirsiniz. Ariston kombi arızasının tamiri için hemen arayabilirsiniz.

PETEM Kombi Servisi
0545 360 66 16
0224 361 63 68

Yıldırım ServisOsmangazi ServisKestel ServisGürsu ServisDemirtaş Servis

Ariston Matis Hata Kodları ve Çözümleri

Ariston Matis 24 FF ve Ariston Matis 24 CF model kombilerde meydana gelen arızalar, arıza kodlarının anlamları ve servis çağırmadan önce yapılabilecekler hakkındaki makalemizi sizler için hazırladık.

Ariston matis kombilerde ekran bulunmaz. Arıza durumunda yanan led lambalar ile arıza durumu kullanıcılara bildirir.

Ariston matis 90 Ledi Yanıyor :  Aşırı ısınma arızası

Bu arıza durumunda, alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. İlk olarak kombinizin su basıncını kontrol ediniz. Basınç 1 barın altında ise 1,5 bara kadar yükseltiniz. Kombi eğer kış konumunda ise kombi altındaki tesisat vanaları ve kalorifer petek vanalarının açık olması gerekir. En az 2 kalorifer  peteğinin vanaları mutlaka açık durumda olmalıdır. Sonrasında kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu kontroller sonrası kombinizi resetleyiniz. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz veya sık sık arıza tekrarlar ise ; sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, tesisat tıkalı olabilir, ana eşanjörde tıkanma-kireçlenme durumları olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyor olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servisi aramanızı tavsiye ederiz.

Ariston matis 40-50 Yanıp Sönüyor :  Düşük Su Basıncı

Baca ışığı da yanıp sönüyorsa, Kombi kalorifer tesisat su basıncının azaldığını, sisteme su eklenmesi gerektiğini bildirir. Ariston Matis kombinin sağ alt tarafında monteli olan mavi doldurma musluğu ile  basınç 1,5 bar değerine gelene kadar su doldurmalısınız. Su basıncı yükseldikten sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise kombinizi resetleyiniz. Resetleme sonrasında da arızada düzelme olmaz ise su basınç sondası arızalı olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Ariston matis 60-70 Yanıp Sönüyor :   Kalorifer Gidiş NTC Arızası.
Baca lambası da yanıp söner. Isıtma sisteminde çıkış sıcaklık sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Ariston matis 70-80 Yanıp Sönüyor : Isıtma sistemi dönüş ntc arızası.
Baca lambası da yanıp söner. Isıtma sistemindeki dönüş sıcaklık sensöründe problem olabilir. Sorun sadece sensör ile alakalı da olmaz. Sensör kablolarında kısa devre, kopma durumlarında veya sensör borularında nemlenme meydana geldiğinde de bu sorun yaşanabilir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Ariston matis 70 ve baca ışığı yanıp sönüyor : Anakart-Ekran kartı arasında iletişim yok.
Kombinin beyni olan elektronik kart ile kontrol paneli kartı arasında iletişimin kopuk olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kart ya da kontrol panel kartından biri arızalı olabilir. Eğer bunlardan birine daha öncesinden müdahale edildi ise bağlantıları yanlış yapılmış olabilir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Ariston matis 80 Ledi Yanıp Sönüyor :  Anakart Arızası
Baca ışığı da yanıp söner. Bu problemle karşılaşıldığında çatıya benzer simgeli ışık da yanıp söner. Bu hatanın anlamı elektronik kart işlemcisinde sorun olmasıdır. İşlemci hatası sebebi ile cihaz hem sıcak su hem de kalorifer konumunda çalışmaz. Kombinizi resetleyiniz. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise, sorunun giderilmesi  için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Ariston matis 70 Ledi Yanıp Sönüyor :  Elektronik kart arızası.
Ariston Matis kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer anakart arızası var demektir. Bu durumda cihaz kesinlikle çalışma yapmaz, bloke durumdadır. Elektronik kartın arızalı olduğunu belirten bu arıza durumunda müdahale karta yapılır. Tamir veya değişim işlemi ile ancak sorun çözümlenebilir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Ariston matis 40-60-80  yanıp sönüyor : Alev Yok
Baca ışığı da yanıp söner. Ariston Matis model kombinin ilk ateşleme sonrasında alevi algılamadığını ve alev yetersizliği olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda iyon yetersizliği olabilir. Yani iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Birkaç kez kombinizi resetleyiniz. Sonuç alamıyorsanız, arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Ariston matis 50-60-80 yanıp sönüyor :  Alev Yok
Baca ışığı da yanıp söner. Bu durumda Matis kombi ikinci kez ateşleme yapmasına rağmen yine de alevin yeterli şekilde gelmediğini gösterir. Birkaç kez kombinizi resetleyiniz, sonuç alamıyorsanız, arızanın çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

Ariston matis Alev üzerine x işareti olan ışık yanıyor : Alev Yok
Kombinin birkaç kez ateşleme denemesi yapmasının ardından alevin kesinlikle algılanmadığını ve bu sebeple de cihazın ateşlemeyi başarılı şekilde yapamadığını belirtir. Bu durumda gaz giriş vanalarına bakılmalıdır. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açılmalıdır. Daireye ve kombiye gaz girişleri açık olmalıdır. Sonrasında  kombinizi resetleyiniz. 3 resetleme uygulamasından sonra sonuç alınamıyor ise bu durumda; ateşleme-iyonizasyon elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Ariston matis 50-60-70 ve baca ışığı yanıp sönüyor : Yanlış Alev
Bu hata durumunda kombinin yanlış alev algıladığını söyleyebiliriz. Gaz vanası kapalı olmasına rağmen alev algılanıyor ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Kombiyi resetleyiniz, resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Ariston matis 60-70-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor :  Alev Kopması
Bu arıza durumunda kombinin alevi kestiğini söyleyebiliriz. Bu cihazda oluşan teknik açıdan bir arızadır. Bu durumda kullanıcı önce birkaç resetleme işlemi uygulamalıdır. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmuyor ise arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.

Ariston matis baca simgeli ışık yanıyor :  Atık gaz tahliye sorunu.
Bu durumda kombi eğer bacalı ise baca çekişinde sorun olduğunu ve atık gazın dışarı gönderilemediğini belirtir. Baca sensöründe de sorun olabilmektedir. Bu durumda cihazı kesinlikle kullanmadan kullanıma kapatarak baca çekiş kontrolü yaptırarak bacayı temizletmelisiniz. Baca sensöründe sorun görülür ise zaten ekiplerce değişimi yapılır, sorun çözümlenir. Eğer kombi hermetik ise atık gaz sisteminde fan, elektronik kart ya da gaz valfinde sorun olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırınız.