Altus ALR 25 Premix Yoğuşmalı Kombi Arıza ve Çözümleri

Altus ALR 25 Premix Yoğuşmalı Kombilerde meydana gelen arıza durumlarında arıza kodlarının anlamları ve varsa kullanıcı olarak yapabilecekleriniz hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

A01 Arızası : Ateşleme Hatası

Kombinin ateşleme yapamadığını belirten bu arıza kodunda kombi ateşlemeyi sağlayamadığı için çalışmaz. Dairenizde gaz olduğundan ve gaz vanalarının açık olduğundan emin olmak için kontrol ediniz. Eğer dairenizde gaz var ve gaz vanaları açık ise; Kombi içerisindeki gaz valfinde ya da iyonizasyon çubuklarında yahut ana kart ta  sorun var diyebiliriz.  Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

A02 Arızası : Aşırı Isınma Sorunu

Kombi su sıcaklığının aşırı yükseldiğini ve bu sebeple emniyet termostatın devrede olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda kombi bloke şekildedir ve çalışma sağlamaz. Kış modunda bu sorunla karşılaşıldığı zaman öncelikle; kombi altında bulunan tesisat vanaları (kalorifer gidiş ve dönüş vanaları) açık olmalıdır. Daha sonra kalorifer vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanaları kapalı görürseniz açmanız gerekir. Bir de en az 2 kalorifer peteğinin vanaları mutlaka açık şekilde olmalıdır. Yine de sorun yaşanıyor ise reset uygulaması yapmalısınız. Arıza durumu düzelmez ise; devir daim motorunda, üç yollu vanada, ana eşanjörde bir problem söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kalorifer filtresinde tıkanıklık veya tesisatta tıkanıklık olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

A03 Arızası : Fan Hatası

A04 Arızası : Düşük Su Basıncı

Hata koduna ek olarak, dijital ekranda sembolü de gösterilir. Su basıncı göstergesinden basınç değerini kontrol edin: Değer 0,3 barın altındaysa görev tercih düğmesini (KAPALI) konuma getirin ve doldurma vanasını basınç 1 ila 1,5 bar olana kadar ayarlayın. Daha sonra mod seçiciyi istenen pozisyona, yani yaz veya kış moduna getirin. Kombi yaklaşık 2 dakika sürecek bir tahliye döngüsüne girecektir. Sıklıkla basınç düşüşleri yaşanıyorsa, arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

A06 Arızası : Sıcak Su Sensör Hatası

Kombi sıcak su çıkış sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Sensör  arızalı yada kısa devre olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

A07 Arızası : Kalorifer Gidiş Sensör Hatası

Kombi Kalorifer çıkış sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Kalorifer sensörü  arızalı yada kısa devre olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

A08 Arızası : Kalorifer Dönüş Sensör Hatası

Kombi Kalorifer dönüş sensör devresinde hata olduğunu belirtir. Kalorifer sensörü  arızalı yada kısa devre olabilir. Servis çağırmanızı öneririz.

A09 Arızası : Baca Aşırı Isınma Hatası

A11 Arızası : Yanlış Alev

Kombi gaz valfinin kapalı olmasına rağmen  bürülörde alev algılandığını belirtir. Olmayan alev varsayımı diyebiliriz. Bu arıza durumunda  servis çağırmadan önce, kombinin R konumlu düğmesine basarak reset atmalısınız. Resetleme uygulamasından sonra sorun düzelebilir. Ancak düzelme olmaz ise; gaz valfi, iyonizasyon elektrodu ya da anakart arızalı olabilir. Arızanın net teşhis ve çözümü için servis çağırınız.

A77 Arızası : Düşük Sıcaklık Termostat Hatası

Bir cevap yazın

Sohbet Başlat
WhatsApp Üzerinden Servis Çağır
PETEM Servis WhatsApp
💬Bursa'nın tüm semtlerine hizmet vermekteyiz. Hızlı, Hesaplı ve Garantili servis hizmetleri için bizi arayabilir veya mesaj yazabilirsiniz.
Call Now ButtonHemen Ara