Alarko Trendy – D Kombi Arıza ve Çözümleri

Alarko Trendy D Kombi

Alarko Trendy-D model kombi arıza kodlarının anlamları ve çözüm yolları hakkındaki makalemizi sizin için derledik.

PETEM Teknik Servis
0542 360 66 16
0850 562 66 16

Trendy-D F0 Arızası :  Düşük Su Basıncı

Bu arıza durumunda ekranda İngiliz anahtarı resmi de belirir. Kombi kalorifer tesisatı su basıncının düşük olduğunu veya su dolaşımının yetersiz olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda öncelikle kombinin su basıncını kontrol edin. Panelin en sağında yuvarlak gösterge vardır. Gösterge en soldaki kırmızıya yakın ise düşük demektir. Alarko Trendy-D model kombinin sol altındaki siyah renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek gösterge yeşil alanın ortasına gelene kadar su basmalısınız. Bu değere geldiğinde sorun düzelecektir. Sorun düzelmiyorsa veya bar değeri normali gösteriyor ise su devir daimi olmuyordur. Bu durumda önce kombi altındaki vanaları ve petek vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açın. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise; pompa arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, kalorifer tesisatında tıkanma olabilir ya da ana eşanjör tıkalı olabilir. Tespit ve çözüm için  servisi arayın.

Trendy-D F1 Arızası :  Aşırı Isınma

Aşırı ısınma olarak adlandırabileceğimiz bu arıza durumunda ekranda reset ve İngiliz anahtarı resmi de belirir. Öncelikle kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar kapalı şekilde ise açık konuma çevirmelisiniz. Daha sonrasında “R” konumlu düğmeye basarak resetleme işlemi uygulamalısınız. Bu uygulamalardan sonra da sorunda düzelme olmuyor ise Alarko Servisi yardımı almalısınız. Aşırı ısınma sorununun sebepleri; ana eşanjörün kireçlenmesi-tıkanması, kalorifer filtresinde tıkanma olması, kalorifer tesisatının tıkalı olması, pompanın sıkışması, üç yollu vananın konum atlaması veya ortada kalması gibi durumlardır. Tespit yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına mutlaka uzman servis yardımı alın.

Trendy-D F2 Arızası :  Sıcak Su Sensör Sorunu.

Ekranda hata kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Bu arıza durumunda sıcak su sensörünün yanı sıra sensör borularında veya sensör kablolarında da sorun olabilmektedir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka servisi arayın.

Trendy-D F3 Arızası Kalorifer Sensör Sorunu.

Ekranda bu hata kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe, sensör borularında veya sensör kablolarında sorun olabileceğini anlayabiliriz. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan tespit yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.

Trendy-D F4 Arızası : Alev Yok

Bu arıza durumunda ekranda reset yazısı ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman önce gaz girişlerini kontrol edin ve kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları kapalı durumda ise açın. Kombi yanındaki gaz vanasına da bakın, kapalı ise açın. Gaz olduğundan eminseniz eğer “R” konumlu düğmeye bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Arıza devam ederse eğer resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Yine de sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka Alarko Servisi’ni arayın. Bu arıza durumunda elektronik kartta, gaz valfinde ya da ateşleme-iyonizasyon elektrodunda arıza olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı alın.

F4 Arıza kodu ile birlikte ekranda sadece İngiliz anahtarı resmi olur ise bu sahte alev demektir. Gaz vanası kapalı olmasına karşın iyonizasyon elektrodunun iyon algıladığını belirtir. Yani alev hisseder. Bu arıza durumunda cihaza müdahaleniz söz konusu olmamalıdır. İyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Servisi arayarak yardım almalısınız.

Trendy-D F5 Arızası : Baca Prosestat Sorunu.

Ekranda bu arıza kodu ile birlikte İngiliz anahtarı resmi de belirir. Hava akış sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza durumudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız. Prosestatın yanı sıra fan ya da elektronik kartta da sorun olabilir. Hava akım borusu yani baca yerinden çıkmış olabilir. Tespit yapılması ve arızanın giderilmesi adına mutlaka servisi arayın.

PETEM Teknik Servis
0542 360 66 16
0850 562 66 16

Güvenilir, Tecrübeli Servis
Çalışanlarımız gerekli teknik bilgiye sahip olduğu gibi genel nezaket ve müşteri ziyaret kuralları konusunda da bilinçlidir.

Garantili Servis
Yapılan işçilik ve değiştirilen parçalar tarafımızdan 1 yıl garantilidir. Bu sayede müşteri mağduriyeti yaşanmaz.

Randevulu Servis
İstediğiniz gün ve saatte servis vererek kombinizin bakımını veya tamirini gerçekleştirebiliriz.

Her zaman Ulaşılabilir ve  Danışılabilir Servis
Servis hizmeti vermekle kalmıyor, hizmet verdiğimiz cihazlarınızla ilgili kullanım veya öğrenmek istediğiniz bilgilerle ilgili sorularınızı da memnuniyetle yanıtlıyoruz. Arayabilir veya WhatsApp hattımızdan danışabilirsiniz.