Airfel Klima Arıza Kodları ve Çözümleri

Airfel klimalarda arıza durumunda , soğutmaması veya ısıtmaması durumlarında, ekranda beliren arıza kodlarının anlamları ve yapılabilecekler hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

POWER Sürekli Yanıyor Arızası : İç ünite hava emiş sensörü (oda sensörü) arızası.

POWER Sürekli Yanıyor TIMER  4 Kez Yanıp Sönüyor Arızası : İç ünite boru sensörü (evaporatör sensörü) arızası

POWER: 3 Kez Yanıp Sönüyor Arızası : Drenaj pompası arızası

Airfel Klima E1 Arıza Kodu: Yüksek Basınca Karşı Kompresör Koruma

E1 arıza kodu, Airfel klimalarında bulunan kompresörün kendisini yüksek basınca karşı korumaya alması şeklinde açıklanmaktadır. Bu arızaya bağlı yapılacak olan neden ve çözümler ise, iç ünite ve dış ünitelerin kirli olmasından dolayı temizlenmesi gerektiği, soğutucunun akışkanlık miktarının kontrol edilmesi gerektiği ve bakır baro kurulumunun kontrol edilmesi gerektiğinden ibarettir.

Airfel Klima E2 Arıza Kodu: İç Ünite Don Koruma

E2 arıza kodu, Airfel klimanın iç ünitesinde bulunan boru sensörünün kendisini donmaya karşı koruması olarak adlandırılır. Sensör değerlerinin kontrol ve değişimi, kablo temas kontrolleri ve iç ünite temizliği kontrolü ile bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Airfel Klima E3 Arıza Kodu: Alçak Basınç

E3 arıza kodu,klimanın alçak basınç arızasını göstermektedir. Bu durumda gaz kaçağı kontrolü, boruların kontrolü (ezilme, kırılma vs), dış ve iç ünite temizlik kontrolü gibi kontrollerin yapılması ile çözüm sağlanabilir.

Airfel Klima E4 Arıza Kodu: Kompresör Aşırı Isınma

E4 arıza kodu, kompresörün ısınması ile ilgili bir sorundur. Sistem basıncı kontrolü, bakır boru kontrolü ve kompresör kontrolü ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Airfel Klima E5 Arıza Kodu: İç Ünite Sensör Hatası

E5 arıza kodu, iç ünitede bulunan boru sensör arızasıdır. Sensör değer kontrolü ve elektronik kart değişimi ile bu sorun çözülebilir.

Airfel Klima E6 Arıza Kodu: Dış Ünite Sensör Hatası

E6 arıza kodu, dış ünitede bulunan boru sensörü arızasıdır. Soketin temas dengesine ve elektronik kart değişimine göre bu sorun çözülebilir.

Airfel Klima E7 Arıza Kodu: Faz sıralama hatası / Faz eksikliği / Basınç switch’i arızası

E7 arıza kodu ise faz arızalarını göstermektedir. Dış ünite kablo kontrolleri, faz ölçer kontrolü ve elektronik kart kontrolü ile bu sorunu çözüme ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.