Airfel İntegrity Kombi Arıza Kodları

Airfel İntegrity Kombi

Airfel İntegrity Kombilerde meydana gelen arızalar, arıza kodların anlamları ve servis çağırmadan önce yapabilecekleriniz hakkındaki makalemiz aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

LP Arıza Kodu : Düşük Su Basıncı

Kalorifer tesisatındaki suyun 1 barın altına düştüğnde ekranda bu arıza kodu belirir. Bu arıza kodu ile karşılaştığınızda kombinizin altında bulunan su doldurma musluğu vasıtasıyla tesisata su basmanız gerekir. Airfel İntegrity model kombilerin sol altında bulunan mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirerek, kombi gösterge panelinin üst sol köşesinde yer alan basınç göstergesinin bar değeri 1,5 olana kadar su doldurunuz. Su doldurma işlemi tamamlandığında ekrandaki hata kodu kendiliğinden kaybolacaktır. Su doldurma işlemi sonrasında musluğu kapatmayı unutmayınız. İşlem sonrası arıza durumunda düzelme olmazsa eğer cihazı sağ üst köşede yer alan açma-kapama düğmesini kapatıp açarak kombinizi resetleyin. Arıza yine de düzelmezse, kombi su basınç sondasında arıza olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis yardımı alınız.

HP Arıza Kodu :  Yüksek Su Basıncı

Kombi kalorifer tesisatındaki su basıncının maksimum değerde ya da maksimum değerin üzerinde olduğunu belirtir. Kombi kontrol panelinin sol üst köşesindeki bar değerine bakarsanız 3 bar üzerini göstermektedir. Kombinize en yakın kalorifer peteğinin üst yan kısmında bulunan hava alma pürjörünü pürjör anahtarı yahut ince uçlu düz tornavida ile açarak oradan su aldığınızda basınç düşmeye başlayacaktır. Basınç değerini 1,5 bara düşene kadar su almaya devam edin.  Arıza  düzelecektir eğer düzelme olmazsa açma-kapama düğmesini kullanarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza yine de düzelmezse, kombi su basınç sondasında arıza olabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis yardımı alınız.

HL Arıza Kodu :  Aşırı Isınma Sorunu

Kombi peteklere gidiş suyu 95°C olduğu veya üzerine çıktığı zaman limit termostat devreye girer ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu durum aşırı ısınma arızasıdır. Bu arıza durumunda öncelikle kombiyi kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açmalısınız. Sorunda düzelme olmaz ise kalorifer peteklerinin vanalarını ve kombi altındaki tesisat vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açmanız gerekir. Vanalar açık ve kombi resetleme işlemi sonrasında da arıza vermeye devam ediyorsa servis yardımı almalısınız. Sirkülasyon pompası, ana eşanjör, üç yollu vana gurubu arızalarında, kalorifer tesisatının ve filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir.

AF Arıza Kodu : Baca Sistem Hatası

Kombinin baca sisteminde sorun olduğunu belirtir. Hava akış sorunu olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Bu durumda kullanıcı olarak kombiye herhangi bir müdahalede bulunmayın. Atık gaz sisteminde görev alan; fan, hava prosestatı veya anakart arızalı olabilir. Dışarı uzanan hava akım borusunun uzun olması veya yerinden çıkması gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis yardımı alınız.

HB Arıza Kodu :  Kalorifer Sensör Hatası

Kalorifer gidiş hattında bulunan ısı sensörünün arızalanması veya sensör bağlantılarında sorun olması sebebi ile bu arıza durumu yaşanır. Kombinizi resetleseniz bile arıza durumu düzelmeyecektir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahale etmeyiniz. Arızanın net teşhisi ve çözümü için servis yardımı alınız.

Kombi tamir bakım servis hizmeti vermekteyiz. Bizi arayabilir, whatsApp hattımızdan teknik destek alabilirsiniz.

DB Arıza Kodu :  Kullanım Suyu Sensör Arızası.

Kullanım suyu çıkış hattında bulunan sensörün arızalanması, sensör borularında nem olması ya da sensör bağlantılarında problem olması sebebi ile karşınıza çıkan arıza kodudur. Böyle bir sorunda sıcak su problemi yaşarsınız. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından servis yardımı almalısınız.

BC Arıza Kodu :  Ateşleme Problemi

Ekranda beliren BC arıza kodunun 4 farklı sebebi bulunmaktadır. Cihaz 3 ateşleme sonucunda iyonu algılayamıyorsa eğer ekranda BC arıza kodu verir. Bu durumda cihaz ateşleme işlemini yapamıyordur. Dairenizde gaz olmayabilir veya kombiye gaz gelmiyor olabilir. Gaz vanalarını kontrol edin, kapalı ise açın. Cihazı resetleyin. Arızada düzelmez ise servis yardımı alınması gerekir.

Alev algılama devresinde bir sorun varsa ekranda b2 arıza kodu yer alır.

Gaz valfi geri besleme kontrol devresinde sorun var ise ekranda b3 arıza kodu yer alır.

Alev olmaması gerekirken alev varmış gibi ölçüldüğünde yani yalancı alev durumu yaşandığında ekranda b4 arıza kodu yer alır.

Bu gibi durumlarda servis öncesi cihazı kapatıp açmalı, arıza durumunda düzelme olmazsa eğer mutlaka uzman servis yardımı almalısınız.

GI Arıza Kodu  : Gaz Valfi Modülasyon Problemi.

Gaz valfi bobinlerine yeterli şekilde voltaj ya da akım gelmediğinde ekranda bu arıza kodu belirir. Bu durumda sorun gaz armatörü ya da elektronik kart ile alakalı olabilir. Arızanın yerinde teşhis edilerek çözümlenmesi için uzman  servis yardımı almanız gerekmektedir

A5 Arıza Kodu :  Prosestat Kontağı Kapalı veya Kararsızlık Sorunu.

Fan devrede değilken prosestat kontakları kapalı kaldığında ekranda bu hata kodu belirtmektedir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan uzman yardımı almanız gerekir. Prosestat arızalı olabilir. Sorun anakart ya da fan ile alakalı da olabilir. Teknik açıdan arıza tespit ve onarımı için uzman servis yardımı almanız gerekmektedir.

Kombi tamir bakım servis hizmeti vermekteyiz. Bizi arayabilir, whatsApp hattımızdan teknik destek alabilirsiniz.

FP Arıza Kodu : Donma sorunu.

Kombi kalorifer sensörü 1°C ye düşen sıcaklığı algıladığı zaman ana eşanjörde donma algılar ve cihaz ekranda bu hata kodunu verir. Bu gibi durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almak gerekir

HE Arıza Kodu :  Kalorifer Sensöründe Aşırı Isınma

Ekranda HE olarak belirttiğimiz bu hata kodunda E harfinin üzerindeki çizgi net görünmez. Ekranda E harfine benzer simge yer alır. Bu arıza durumu kalorifer gidiş hattı üzerindeki sensörde ani ısı yükselmesi olduğunda yaşanır. Kombiyi kapatıp yeniden açınız. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Sonuç değişmiyorsa eğer mutlaka uzman servis yardımı alın

LE Arıza Kodu :  Düşük Voltaj Hatası

Kombiye ana şebekeden gelmekte olan gerilimin düşmesi sonucunda ekranda beliren arıza kodudur. Bu gibi durumlarda cihaz bloke olur ve çalışmaz. Kombi belirli bir süre sonra otomatik olarak resetlenir. O yüzden herhangi bir müdahalede bulunmadan bir süre kadar sorunun düzelmesini beklemelisiniz. Yalnız bekleme süresi uzun oldu ve arızada düzelme olmuyor ise;  kombi anakartı düşük gelen voltaj sebebi ile yanmış ya da arızalanmış olabilir. Bu durumda anakarta müdahale edilerek sorunun çözümlenmesi adına  servis yardımı almalısınız.

Sorun çözüldükten sonra arıza tekrar edebileceğinden voltaj düzenleme görevindeki Kombi Regülatörünü kullanmanızı öneriyoruz